Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin silahlı iki korumasının saldırısına uğrayarak ağır yaralanan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül’e saldırıda iddianame Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kabul edildi.

İddianamede saldırganlardan polis memuru Engin Kaplan ve koruma görevlisi Yücel Baysalı hakkında ‘silahla kasten yaralama’, ‘silahla tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından ceza istenirken azmettirici olarak soruşturmaya dahil edilen Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani hakkında ise alınan ifadesinin ardından ek kararla takipsizlik verildi.

Sinan Aygül ise iddianamenin bekledikleri şekilde olmadığını, işlenen suç ve kamuoyunda yarattığı infiale karşılık davanın açılma şeklinin ve istenen cezaların orantısız olduğunu söyledi.

Aygül “Bu iş bu kadar bir basit değil. Bir gazeteciye yaptığı haberlerden, yani yerine getirdiği kamu görevinden dolayı, önceden tasarlayarak, öldürme kastı taşıdığı görülen bir yöntem ve silahla saldırmak fiili olabilecek en basit şekilde ele alınmış ne yazık ki. Soruşturma sürecine ilişkin olumlu değerlendirdiğimiz yönler olmakla beraber iddianameye yönelik bir dizi eleştirimiz var, olay birçok yönüyle eksik işlenmiş. Dava bence ‘nitelikli kasten öldürme suçuna teşebbüs’ şeklinde açılmalı ve ağır ceza mahkemesinde görülmeliydi. Bu haliyle olayın küçültüldüğünü ve basite indirgendiğini, kamu vicdanına zarar veren bir yere gideceğini düşünüyorum.” dedi.

Demirde ıspanağı sollayan tek bitkisel kaynak! Demir depolarını fullüyor, bağırsakları makine gibi çalıştırıyor Demirde ıspanağı sollayan tek bitkisel kaynak! Demir depolarını fullüyor, bağırsakları makine gibi çalıştırıyor

Saldırının yaptığı yolsuzluk haberlerinin ardından susturmak amacıyla yapıldığına dikkat çeken Aygül “Bu bireysel bir mesele değil. Yerleşik tüm teamüllere göre tartışmasız şekilde kamu görevi sayılan gazeteciliğe yönelik bir saldırıdır. Kamunun aydınlanma hakkına, anayasal güvence altına alınmış haber alma-verme hakkına yönelik bir saldırıdır. Bu yönüyle kamuoyunu, sıradan adli bir davadan daha öte ilgilendiren bir dava. Dolayısıyla davaya yaklaşım ve çıkacak sonuç kamuoyunu tatmin edecek düzeyde olmalı” dedi.