• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Belediye Ay-Konut’un Değil Müteahhidin Suyunu Kesmiş

  01.08.2012 12:14
  Aydın Belediyesi’nden yapılan açıklamada Ay-Konut Ata Sitesi’nde 160 kişinin mağdur olduğu su kesintisinin müteahhide yönelik bir uygulama olduğu belirtildi.
  Belediye Ay-Konut’un Değil Müteahhidin Suyunu Kesmiş
  Belediye Ay-Konut’un Değil Müteahhidin Suyunu Kesmiş Belediye Ay-Konut’un Değil Müteahhidin Suyunu Kesmiş Belediye Ay-Konut’un Değil Müteahhidin Suyunu Kesmiş

  Aydın Belediyesi, Ay-Konut Ata Sitesi’nde bulunan ve oturma izni alamadıkları için tek saatten kullandıkları suyun kesilmesi üzerine mağdur olan 160 kişinin durumuyla ilgili olarak basında çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Uygulamanın kişilere değil inşaatı yapan müteahhide yönelik olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Son günlerde bazı basın ve yayın kuruluşları ve internet haber sitelerinde Aydın Belediyesi tarafından Ay-Konut Kooperatifi ‘ne ait Ata Mahallesindeki inşaat alanında su kesintisi yapıldığı ve bu nedenle bu inşaat alanında oturan hisse sahiplerinin mağdur edildiği yönünde haberler yer aldığı görülmüştür. Belediyemizin bu konudaki uygulaması Ay-Konut Kooperatifi veya üyelerine yönelik bir uygulama olmayıp, tamamen burada faaliyet gösteren, bu alandaki inşaatların sorumlusu ve belediye kayıtlarında abone sahibi olarak görünen ilgili müteahhit kişinin borcu nedeniyle yapılan bir uygulamadır. Kaldı ki, borç kamu hizmeti nedeniyle doğan bir kamu alacağından kaynaklanmaktadır. Kişilerin mağduriyetine sebep olan konu ise, inşaat müteahhidinin üzerinden 3 aylık bir zaman geçmesine ve gerekli ikazların yapılmasına rağmen kamu alacağı olan ve tahakkuk ettirilen borcunu ödememesidir. Belediyeler, kendi sınırları içinde hizmet üretmek ve bu hizmetleri sürdürmekle mükellef kamu kuruluşlarıdır. Halkımızın sağlıklı ve temiz su kullanımının sağlanabilmesi, bu ve buna benzer hizmetlerin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi, gelir kaynaklarının yasalara ve kanunlara uygun bir şekilde toplanması ile mümkün olabilmektedir. Bu konudaki uygulamalarımızda ana ilkemiz borcu bulunan tüm abonelerimize eşit yaklaşım göstermektir. Abone olmak isteyen tüm mesken, işyeri veya inşaatlar, abonelik şartlarını tam olarak yerine getirmelidir. Abonelik şartlarında en başta gelen husus, mesken ve işyeri gibi yerlerde Yapı Kullanma İzin Belgesi, inşaatlarda ise Yapı İzin Belgesi olma şartıdır. Konu edilen yerdeki Ay-Konut Kooperatifi hissedarları halen tek sayaç üzerinden (Müteahhit Kişiye Ait) su kullanmaları nedeniyle böyle bir durum ortaya çıkmıştır. Mevcut yerdeki su aboneliği inşaat olarak görünmekte ise de Yapı Kullanma İzin Belgeleri olmadığından kişilerin abonelikleri yapılamamaktadır. Yapı Kullanma İzin Belgesi olmayan yerlere abone yapılması 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 184’ncü ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 31. maddesine göre suç teşkil etmektedir. 184. maddenin 2. fıkrası açıkça ‘Yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade eden kişiler bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükmüne yer vermektedir. Yapı Kullanma İzin Belgesi alınması için ise yasalar gereği diğer kurum ve kuruluşlara (SGK, Maliye vb.) olan borçların ödenmesi ve sonrasında müracaatın yapılması gerekmektedir. Belediyemiz dün olduğu gibi bugünde yasal olmayan hiçbir uygulama içinde olmamıştır, bundan sonrada olmayacaktır”

   

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim