• BIST 108.434
 • Altın 151,386
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Belçika'da ötanazi artıyor

  04.02.2009 19:45
  Belçika Ötanazi Kontrol Komitesi, 2008 yılında 705 kişinin yaşamına ötanazi yöntemiyle son verildiğini, bunun, 2007'ye oranla yüzde 30 artış anlamına geldiğini bildirdi.
  Belçikada ötanazi artıyor
  Belçika'da ötanazi artıyor Belçika'da ötanazi artıyor Belçika'da ötanazi artıyor

  Belçika'da ötanazinin yasallaştırıldığı 22 Eylül 2002 tarihinden bu yana 2689 kişinin, resmi başvuru ve belgelerle, bu yöntemi seçerek öldüğü açıklandı.

  Ötanazi ile yaşamlarına son verilenlerin yüzde 80'inin kanser hastalığı nedeniyle bu aşamaya geldikleri ifade ediliyor.

  ''Bir kişinin yaşamına, kendi isteği üzerine, bir başka kişi tarafından son verilmesi eylemi'' olarak tanımlanan, sözcük olarak Yunanca ''euthanasia: kolay ölüm''den gelen ötanaziyi Hollanda'nın ardından yasalaştıran ikinci ülke olan Belçika'daki kanunlara göre ötanazi isteyen hastanın 18 yaşından büyük olması, bu talebini bilinçli ve kendi iradesiyle yapması, bu isteğini düşünerek ve birkaç defa yansıtması şart koşuluyor.

  Hastaya ötanazi yapılabilmesi için, ''fiziki veya psikolojik açıdan, tıbbi olarak sürekli ve dayanılmaz acı çekiyor olması, hastalık sürecinde çaresiz bir aşamada bulunması'' gerekiyor.

  ÖTANAZİDEN BAŞKA ÇARE YOK!
  Ötanazi yapacak doktorun hastayla derinlemesine görüşmesi, sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi vermesi, ''ötanaziden başka bir çare kalmadığı'' konusunda hastayla mutabakat sağlaması da koşullar arasında bulunuyor.

  ''Hastanın ötanazi talebinde bulunmasıyla yapılması arasında en az 1 ay geçmesi'' ve ''özel bir komisyonun nihai kararı vermesi'' şartları da yasada yer alıyor.

  Yasaya göre, Belçika'daki insanlar, arzu ederlerse sağlıklı günlerinde bir yazılı vasiyet hazırlayarak, amansız bir hastalığa yakalandıkları veya bir kaza sonucu bilinçsiz kaldıkları, kurtuluş ümidi bulunmadığı durumlarda, ötanaziye gidilmesini isteyebiliyorlar. Bu durumda, bir vekaletnamede, bir veya birkaç kişinin ismi verilebiliyor ve bu kişiler ötanazi kararını hasta adına doktorlara bildirmekte yetkili kılınabiliyor.

  Belçikalı doktorlar, ötanazinin yapılmasını izleyen 4 gün içinde, Federal Kontrol Komitesine bilgi raporu sunuyorlar. Bu komitenin üyelerinin üçte ikisi, mevcut verilerin incelenmesinden sonra, ötanazinin gereksiz olduğu kanaatine varırsa dosya savcılığa sevk ediliyor ve adli takibat başlatılıyor.

  Yasa, hiçbir doktorun zorla ötanazi yapmaya mecbur edilemeyeceğini de kayda bağlıyor.

  GAZETEPORT

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim