• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Beklemeye gerek yok

  17.01.2008 09:20
  Başbakan Tayyip Erdoğan, türban sorununun çözümü konusunda "Yeni Anayasa’yı beklemeye gerek yok, onun çözümü çok kolay. Oturup beraber mutabık kaldığımız bir cümleyle çözülür" dedi.
  Beklemeye gerek yok
  Beklemeye gerek yok Beklemeye gerek yok Beklemeye gerek yok

  Başbakan Tayyip Erdoğan, türban sorununun çözümü konusunda "Yeni Anayasa"yı beklemeye gerek yok, onun çözümü çok kolay. Oturup beraber mutabık kaldığımız bir cümleyle çözülür" dedi.

  Erdoğan, kendisine "kafası karışık" diyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal"a da "Ciddi bir bunalımın içindesin" sözleriyle sert çıktı. Erdoğan"a, İspanya dönüşü düzenlediği basın toplantısında gazeteciler türbanla ilgili sözlerini hatırlattı. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

  SİMGEYE YASAK OLMAZ "Bu soruyu soracağınızı bildiğim için arkadaşlara dedim ki, bir girin bakalım internetten, uluslararası ansiklopedilerden türbanın ve başörtüsünün tanımını çıkartın. Çünkü Sayın Baykal, Başbakan"ın kafasının karışık olduğundan bahsetti. Ben Baykal"a diyorum ki bilgi açısından çok ciddi bir bunalımın içindesin. Önce bu ansiklopedileri aç türban ve başörtüsü nedir öğren. Bizim kafamız nettir. Karmaşıktır diyenler kendi kafalarının durumunu düşünsünler. Bu ülkede iktidar olarak biz hep dedik ki,toplumsal anlamda bir sıkıntı yok, kurumlar arasında bir sıkıntı var.

  Ben istismar ifadesini kullanan muhalefet partilerine sesleniyorum. Biz bu konuda herşeye hazırız. Ben randevu talebinde de bulunur, bu konuyu konuşurum. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde sorunları çözme noktasında çözer ve tartışmaktan da kaldırırız. Ama tartışmayla gerilim ile değil. Herkesin istediği şekilde Türkiye bu sorun çözemiyorsa bu özgürlükler açısından sıkıntıdır.

  CHP YOKSA YOK Biz bu noktada varız. MHP ben de varım diyor. Mesele yok zaten. CHP yoksa yok, olanlarla biz yola devam ederiz. Yeni anayasayı beklemeye gerek yok. Otururuz buna mutabık kalırız, bir cümleyle bu çözülür. Bunun siyasi simge olması için sadece AKP çatısı altında başörtülülerin olması lazım. Acaba CHP çatısı altında başörtülü, türbanlı olanlar yok mu? MHP"de yok mu, ANAP da, DP"de yok mu? Hepsinde var. Dolayısıyla kimse burada birbirine çamur atmaya kalkmasın. Her vatandaş siyasi iradesini sandıkta koyuyor ortaya. Biz kalkıp da başörtülülerin içinden AKP"ye oy verenleri cezalandırma yetkisini kim kendinde buluyor. Bunu anlamakta zorluk çekiyoruz."

  "Gizli gündem açığa çıktı"

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan"ın, "Velev ki, bir siyasi simge olarak taktığını düşünün. Simgelere, sembollere yasak getirebilir misiniz?" yönündeki açıklamasıyla alevlenen türban tartışması sürüyor. Tepkiler, özetle şöyle:

  Deniz Baykal (CHP Genel Başkanı): "Başbakan Erdoğan"ın siyasal simge olarak kabul ettiği türbanın Anayasal güvence ile kamusal alanda kullanılmasına serbestlik tanınması bir meydan okumadır, bir dayatmadır."

  Zeki Sezer (DSP Genel Başkanı): "Başbakan gizli gündemini açığa çıkardı. Başbakan insanımızın dininden, inancından, başörtüsünden elini çeksin."

  Süleyman Soylu (DP Genel Başkanı): "Üniversiteye başörtüsüyle girilebilmeli. Ancak Türkiye, laik yapısından bir milim bile ayrılmamalı."

  Alaaddin Dinçer (Eğitim-Sen Genel Başkanı): "Türban tartışmaları üniversitelerin gerçek problemlerini örtmek amacıyla yapılıyor.Üniversiteler paralı hale getirilmek isteniyor.."

  Prof. Dr. Baskın Oran: "Bu hem bir inanç simgesi hem siyasi simge. Hiçbir Avrupa ülkesinde de siyasi ve dini simgeler yasak değildir."

  Prof. Dr. Alparslan Işıklı (TÜMÖD Genel Başkanı): "İktidar ayrımcılığı bir ilke haline getirdi. Türban takma serbestliği iktidarın ayrımcılık konusunda uygulamalarına kolaylık getirecektir. Türban, Türkiye"nin gerçek sorunlarını örtmekte işlevini çok güzel görüyor."
  Hürriyet

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim