• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830

  Bedelli askerlik başvuru kılavuzu yayınlandı! Başvuru ne zaman başlıyor?

  03.08.2018 12:53
  Bedelli askerlik düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından bugün "Bedelli Askerlik Kılavuzu" yayınlandı. Milli Savunma Bakanlığı http://asal.msb.gov.tr/ adresinden yayınlanan kılavuz sonrası yüz binlerce aday inceleme yapmak için siteye akın etti. Yaşanan yoğunluk nedeniyle sitede aksamalar yaşandı ve site çöktü.
  Bedelli askerlik başvuru kılavuzu yayınlandı! Başvuru ne zaman başlıyor?
  Bedelli askerlik başvuru kılavuzu yayınlandı! Başvuru ne zaman başlıyor? Bedelli askerlik başvuru kılavuzu yayınlandı! Başvuru ne zaman başlıyor? Bedelli askerlik başvuru kılavuzu yayınlandı! Başvuru ne zaman başlıyor?

  Hükümet 24 Haziran seçimleri öncesi bedelli askerlik bekleyenlere müjdeli haberi verdi ve seçim sonrası yasanın geleceğini açıkladı. Yasa Meclis'ten geçerken dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Başvuru zamanı ve süresi merak edilirken bugün Mili Savunma Bakanlığı, bedelli askerlik başvuru kılavuzunu yayınladı.

  BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

  MBS'NİN SİTESİ ÇÖKTÜ

  "Bedelli Askerlik Başvuru Kılavuzu"nun Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesinden yayınlanmasının ardından yüz binlerce bedelli adayı deyim yerindeyse siteye hücum etti. Bu yaşanan yoğunluğun ardından site çöktü.

  RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

  Bedelli düzenlemesinin de yer aldığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Kanunla, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar 2 bin avroya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı.

  Kanuna göre, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

  Durumlarını ispat eden belgelerle 2 bin avro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

  Kanun, yoklama kaçakları ile bakaya sayılarının her geçen yıl artması üzerine oluşan birikimi de önlemeyi amaçlıyor.

  Yasayla, askeri hizmetin gerektirdiği ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak, bedelli askerlikte yaş sınırı, 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar olarak belirleniyor.

   

   

   

   

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim