Cilt üzerinde meydana gelen akne, sivilce, siyah nokta ya da koyu lekeler cildin kusursuz görünümüne gölge düşürür. Cilt kusurlarını gidermek, cilt tonunu eşitlemek ve bebek gibi pürüzsüz bir cilde sahip olmak için cildinize özel bakım uygulamanız gerekir.

Doğal ve tamamen bitkisel olan yağlar, cilt yüzeyini onararak hücre yenilenmesini destekliyor ve cilt sorunları ile savaşıyor. Bebek gibi bir cildin hayâlini kuruyorsanız bu doğal yağlara mutlaka bir şans verin.

LAVANTA YAĞI

Lavanta yağı hoş kokusuyla ve ferahlatıcı etkisiyle cilt ve saç bakımında çok sık tercih ediliyor.

Lavanta yağının antibakteriyel özelliği bulunuyor. Bu özelliği ile cilt yüzeyini temizliyor. Cildi yağ ve kir kalıntılarından arındırıyor. Lavanta yağı, cilde nem depolayacak hücre yenilenmesini de destekliyor. Ciltteki kuruluk, egzama, kaşıntı gibi sorunları çözüyor. Cildi rahatlatıcı etkisi bulunan lavanta yağı, kızarıklık sorununu da ortadan kaldırıyor.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağının içerisinde A, D, K ve E vitamini bulunur. Özellikle E vitamini bakımından zengin olan zeytinyağı cilt hücrelerini yeniler ve cilde nem depolar. Sivilce, akne ve siyah noktalar ile savaşır.

Zeytinyağı cilt yenileyici özelliği ile lekeler ve izler üzerinde de çok etkilidir. Birkaç damla zeytinyağı cilt lekelerini hafifleterek cilt tonunu eşitlemenize yardımcı olur.

Zeytinyağı ayrıca erken yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldırır. Cilde kolajen desteği sağlar. Bu sayede kırışıklıkların oluşmasını engeller.

TATLI BADEM YAĞI

Tatlı badem yağı, A, B1, B2, B6 ve E vitaminleri sayesinde tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun bir nemlendirici görevi üstleniyor.

Ayrıca bu vitaminler, ciltteki sivilceleri kurutmada ve cildi yumuşatmada da oldukça etkili oluyor. Tatlı badem yağı, cildin tonunu eşitliyor, pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor ve sağlıkla ışıldamasına yardımcı oluyor. 

Tatlı badem yağı özellikle kuru ciltlere nem depoluyor. Bir diğer araştırmaya göre ise badem yağı, içerdiği antioksidan ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde yanık ile yara izlerini azaltıcı etki gösteriyor. Tatlı badem yağı sadece cilde değil saça da çok iyi geliyor.

SARI KANTARON YAĞI

Sarı kantaron yağı özellikle hücre yenileyici olarak kullanılır. Ciltteki lekeleri ve yanık izlerini düzenli kullanımda siler atar. Sarı kantaron yağı cilt bakımında düzenli kullanıldığında, renk tonunu dengelemesiyle biliniyor.

Sarı kantaron yağının cilt hücrelerini yenilemesi, ciltteki renk farklılıklarının da kapanmasını sağlıyor. Sarı kantaron yağı mikrop öldürücü özelliği ile sivilce, akne ve siyah nokta gibi cilt sorunlarının oluşmasını da engelliyor.

Kantaron yağı antiseptik , antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri ile iltihapların ve iltihaplı sivilcelerin kaybolması için mücadele ediyor. Sarı kantaron yağı ayrıca güneş sonrası oluşan lekeleri de hafifletiyor.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

7.7'lik deprem sonrası sosyal medyada yayılan iddia! 'Yalvarıyorum' diyerek uyardı: Bunlar bilim dışı 7.7'lik deprem sonrası sosyal medyada yayılan iddia! 'Yalvarıyorum' diyerek uyardı: Bunlar bilim dışı

Hindistan cevizi yağı cilde nem depoluyor. Cildin pürüzsüz ve yumuşak olmasına destek oluyor.

Hindistan cevizi yağı çok yoğun bir yağdır. Cildi onarıcı ve hücre yenileyici özelliği bulunur. Hindistan cevizi yağı bu özelliği ile cilt lekelerinin görünümünü hafifletir. Cilt bariyerini güçlendiren Hindistan cevizi yağı, cildi dış etkenlere karşı korur.

NOT: Eğer hassas bir cildiniz varsa bitkisel yağları cilt bakımında kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmanız gerekir. Çünkü bu yağlar hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.