• BIST 107.763
 • Altın 151,770
 • Dolar 3,7007
 • Euro 4,3511

  BDP'ye abi ricası

  29.08.2010 08:42
  Silahı reddedin!
  BDPye abi ricası
  BDP'ye abi ricası BDP'ye abi ricası BDP'ye abi ricası

  Sayın Demirel DP'nin başına geçmem için beni 'Senin yaşında olsam bir dakika durmazdım'diye ikna etti. Aramızda çok değil, 9 yaş var ama demek ki o 9 yaş çok önemli. Demirel 1924 ben 1933 doğumluyum.

  Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsametin Cindoruk, siyasete DP'nin gençlik kollarında başladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Cindoruk, Yassıada yargılamalarında 18 milletvekilinin avukatlığını yaptı. Yargılama sürecinde Yüksek Adalet Divanı'na hakaret ettiği gerekçesiyle 2,5 ay hapis yattı. 1983'te ise Süleyman Demirel'le birlikte Zincirbozan'da 4 ay tutuklu kaldı. 1991-95 yılları arasında Meclis Başkanlığı yapan Cindoruk'u Demokrat Parti'nin başına geçmesi için ikna eden ise 9. Cumhurbaşkanı Demirel'di. İşte siyasi tarihin unutulmazları arasına girecek o diyalog ve Hüsamettin Cindoruk'un AKŞAM'ın sorularına verdiği yanıtlar...
  - Süleyman Demirel sizi DP'nin başına geçmeye ikna için epey uğraştı. Hatta kongreden önceki son görüşmenizde 'Ah Hüsamettin, senin yaşında olacaktım ki, neler yapardım!' dediği doğru mu?
  (Gülüyor) Doğru duymuşsunuz. Sayın Demirel buna benzer cümlelerle beni zorladı. 'Senin yaşında olsam bir dakika durmazdım' dedi. Aramızda çok değil, 9 yaş var demek ki o 9 yaş çok önemli (gülüyor). Sayın Demirel 1924, ben 1933 doğumluyum.

  DEMİREL BENİM LİDERİMDİR
  - Süleyman Demirel'in hala siyasette etkili bir aktör olması bazı çevrelerce eleştiriliyor. Özellikle Ergenekon davasıyla ilgili tutumu... Ne yapmak istiyor?
  Sayın Süleyman Demirel'in ne okyanus ötesiyle ne Arap ülkeleriyle ilgisi vardır. Millidir, liderimdir. Bizler Cumhuriyet'in ilk kuşağız ve Türkiye'nin geleceğinden, bu siyasi iktidardan kuşkuluyuz. Sayın Demirel Türkiye'nin en tecrübeli siyasetçisi olarak doğruları söylemeye çalışıyor. Bizim ve Demirel'in korkusu olmamalı. Hakkımızda Ergenekoncu diyorlar. İstediklerini söylesinler. Uzun yıllar Sayın Demirel'le çok uyumlu çalıştık. Zaman zaman gider görüşüne başvururum. İsterdim ki, bugünkü Başbakan da kibri bırakıp gitsin, Demirel'den fikir alsın. Demirel bir hazinedir çünkü.
  - Tayyip Erdoğan Demirel'e gitmiyor ama Adnan Menderes'in mirasına
  sahip çıkıyor...
  Biz varken sahip olamaz. Hiç benzer tarafı yok. Aksine Menderes'in sevmediği bir siyasi görüşü temsil ediyor. Menderes, Atatürk Kanunu'nu, İrtica ile Mücadele Kanunu'nu çıkardı. İzmir efesiydi çok karizmatik adamdı.
  - Siyasi iktidara muhalif olanlar Erdoğan'ı Menderes'e o eleştirilen yönleriyle de benzetiyorlar... Menderes'in yaptığı yanlışlar hatırlatılıyor...
  Menderes'in hataları da olmuştur ama olayları ve siyasetçileri yaşadıkları dönemin şartlarına göre yorumlayın. Menderes'in mazereti vardı. O da 1924 anayasasıydı. Dünyada ve Türkiye'de insan hakları bu kadar öne çıkmamıştı. Menderes'in yaptıklarını düşünerek bir muhasebe yaparsanız notu 10 üzerinden 8-9'dan aşağı düşmez.
  - Peki Başbakan Erdoğan'ın notu?
  On üzerinden 2 ila 3 arası. Belediye başkanlığından geldiği için bir tek şantiyeciliği iyi biliyor. İyi yol yapıyor.
  - Son zamanlarda özellikle kahverengi giyiyorsunuz...'Hayır'a çağrının bir yolu mu bu?
  Vatandaşın gözünü bu renge alıştırmak gerek. Referandum tehlikeli bir araçtır. Kullanırken dikkat etmek gerekir. İçeriği hiç tartışılmıyor. Vatandaş kendisine ne sorulduğunu, hangi rengin kahverengi hangisinin beyaz olduğunu bilmiyor. Akıllarında kalsın diye kahverengi giyiyorum gördüğünüz gibi.
  - Bende de beyaz ceket var ama özel bir niyetle giymedim.
  Kahverengi-beyaz... İkimiz bir oy pusulası ediyoruz. (gülüyor).

  ANAHTAR TESLİM DEVLET
  - Neden hayır?
  AK Parti demokrasi için değişiklik yaptığını anlatamaz çünkü sicili bozuk. Temsilde adaleti sağlayacak seçim barajı, partilerin finansmanı, seçim ittifakı. Sekiz sene demokrasi için bir şey yapmadı ama 70 milyonu dinlediler. Yargıyla ilgili yapılanlar ortada. AK Parti bazı hakim ve savcılar üzerinde etkili. Vatandaş ne olursa olsun hukuka güvenir. Tarafsız, objektif savcı, yargıç ister. Bunları hoş karşılamaz. Bu arada, Bülent Arınç'ın suikastı ne oldu? Geçen gün bana sataşmış. Dedim ki, ben onu suikastta gitti sanıyordum (gülüyor). AK Parti'nin başka bir sicili bozukluğu da, Anayasa Mahkemesi'nin odak noktası olduğu yönündeki kararı. Orada söylenenler yenilir yutulur şeyler değil. Vatandaş biliyor ki, Anayasa Mahkemesi'ne ders veriyorlar şimdi. AK Parti, Anayasa Mahkemesi ve HSYK'yı değiştirirse devleti anahtar teslim elde etmiş olacaktır.

  %60 hayır bekliyoruz
  - Yapılan araştırmalara göre evet oyu fazla görünüyor. Sonuç sizce ne olur?
  Baskı havası var, vatandaş korkudan doğruyu söylemeyebilir. AK Parti'nin mitinglerinde heyecan dozu düşük. Yüzde 60 civarında hayır çıkacağına inanıyorum, deneyimlerime dayanarak söylüyorum. 55 yıldır bu işin içindeyim. Bilhassa sahillerde büyük bir hezimete uğrarlar. Ankara, İstanbul, İzmir ve sahil kesimi referandum sonucunu belirler. Orta Anadolu gibi muhafazakar bölgelerde ise evet çıkar. Bunları söylerken bir şerh düşüyorum, BDP 'Evet'e dönmezse.'Evet'i savunan tek parti iktidar partisi. Çok yalnız kaldı.

  BAŞBAKAN DÜMBÜLLÜ GİBİ KONUŞUYOR
  - Meydanlardaki üslup, polemikler referandumu gölgede bıraktı...
  Sayın Erdoğan çok hırslı, bağırarak konuşuyor. Kavgacı, alaycı, kibirli ve hiddetli bir Başbakan. Halk böylesini sevmez. Mitinglerde İsmail Dümbüllü gibi konuşursan halk güler ama aklında hiçbir şey kalmaz. Vatandaşa anayasa değişikliklerini anlatmak yerine polemiklere girmek stratejik hatadır. Her mitingde vatandaşın aklında kalacak iki üç yeni şey söylemek gerekiyor. Sayın Erdoğan miting yaptıkça oy kaybediyor. Televizyonlara çıksa daha iyi, orada daha sempatik duruyor. Çanak soru da sorduruyor zaten. Bülent Arınç halka daha iyi hitap eden biri.
  - Kemal Kılıçdaroğlu güçlü bir rakip olabildi mi Başbakan'ın karşısında?
  Sayın Kılıçdaroğlu'nun zorunluluğu var: Kendisini ispat. Bunu yapıyor. Müthiş geziyor. O kadar gezmek yerine daha yoğunluklu mitingler yapabilir. İstanbul mitingi 70'lerdeki Ecevit mitingini andırıyordu. İnsanları peşine taktı. O Kılıçdaroğlu mitingi değil halkın hayır mitingiydi.
  - DP, merkez sağdaki boşluğu dolduramamakla eleştiriliyor...
  Partilerin oyu bir günde düşmez. 81 ilde örgütlüyüz ve şu günlerde partiye dönüşler var. Bir milyon broşür dağıtacağız, halka referandumu anlatacağız. Çalışarak artar oylar.
  - Anayasa Mahkemesi'nin kararı?
  Anayasa Mahkemesi 7'ye 4 esasa girdi. Mahkeme demek istiyor ki, ben bu kadar düzelttim, senin önünü açtım, inceleyemez dedikleri bir taslağı inceledim. Anayasa Mahkemesi şekil yönünden hadiseyi toparladı. Halka da diyor ki, esas yönünden sen karar ver.

  ANAYASA MAHKEMESİ'NİN YETKİSİ ARTTIRILMALI
  - Bu doğru mu? Yani topu
  halka atmak...
  Anayasayı değiştirerek Anayasa Mahkemesi'ne daha fazla yetki vermemiz gerekiyor. Ne deniyor? Şekil yönünden inceleyebilir, esasa giremez. Başka anayasalarda bunun örneği yok. Kanunları inceleyip kanundan daha önemli olan anayasa değişikliklerini inceleyememesi düşünülemez.

  HÜKÜMETİN ÖCALAN'LA TEMAS ETMEMESİ AKLA MANTIĞA SIĞMAZ
  - Hükümet'in İmralı ile görüşmesinin nesine karşı çıkıyor muhalefet?
  Hükümetin elindeki bir terör örgütü lideriyle temas etmemesi akla sığmaz. Pazarlık değil de müzakere edildiği ve müzakere sonucunda terör örgütünün böyle bir teklif yaptığı anlaşılıyor.
  - BDP'nin referandumu boykotu ne anlama geliyor?
  O bölgedeki oyların analizi 12 Eylül'den sonra yapılacak. Ben ikili çalıştıklarını düşünüyorum. Kimi yerlerde evet için çalışıyorlar kimi yerlerde de boykot istiyorlar. Pazarlık yapıyorlar. Şunu anlamıyorum. Pazarlıkla inançlı olmadığınız bir şeye nasıl oy vereceksiniz. İçinize sinmeyen anti-demokratik bir olguya evet demek bugüne kadar söyledikleriyle çelişiyor.

  AVCI DA KİTABI DA SIRA DIŞI
  - Hanefi Avcı'nın kitabı sıra dışı değil mi?
  Sıra dışı bir kitap ama Hanefi Avcı da sıra dışı bir emniyet müdürü. Avcı, efsane emniyetçilerden bir bürokrat. Hesabı, kitabı olan, hukuk bilen bir arkadaşımızdır. Zannediyorum bir boşalma yaşamak istedi. Nefsiyle de hesaplaşma var. Herkese tavsiye ediyorum.

  BDP'YE AĞABEY ÇAĞRISI:SİLANI REDDETSİNLER
  - Siz 1991'de HEP milletvekilleri için hazırlanan fezlekeleri 'kürsü dokunulmazlığı'nı gerekçe göstererek iade etmiştiniz...
  Bu fezlekenin taraflı hazırlandığını düşündüm, reddettim. Sağlık sorunum nedeniyle Amerika'ya gitmemi fırsat bildiler. DGM Savcısı Nusret Demiral, o zamanın Meclis Başkanvekili ile istediğini yaptı. ABD'den aradım, ikna edemedim. Onun yarası devam etti. Vaktiyle doğru karar verdikleri için el üstünde tuttukları, ağabey dedikleri bir siyasetçi olarak diyorum ki, yapmasınlar! Silahı reddetsinler. Silahın reddedildiği bir Türkiye'de onları savunmak isteyen bizlerin işi kolaylaşır.

  HABERAL'A YAPILAN EZİYETTİR
  - Ergenekon davasından tutuklanan Mehmet Haberal hem Demirel'in hem de sizin yakın dostunuz...
  Haberal bulunmaz bir adamdır. Hem insan hem arkadaş hem de hekim olarak. Onun kitabını ve iddianameyi okuduktan sonra bir hukuk adamı olarak söylüyorum, Haberal'a yapılan eziyettir.

  AKŞAM

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim