• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  BDP'nin grup önerisine ret

  12.10.2011 21:44
  TBMM Genel Kurulunda, BDP'nin ''yargının sorunları'' ile ilgili araştırma önergesinin gündeme alınmasına ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.
  BDPnin grup önerisine ret
  BDP'nin grup önerisine ret BDP'nin grup önerisine ret BDP'nin grup önerisine ret

  Öneri üzerine BDP Grubu adına söz alan Adana Milletvekili Murat Bozlak, AK Parti iktidarının, elindeki sayısal çoğunluk sayesinde aldığı KHK yetkisi ile yasama organını devre dışı bıraktığını savundu. Bozlak, bu şekilde özellikle Adalet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerin, iktidarın arka bahçesi haline getirildiğini iddia etti. Türkiye'de yargı bağımsızlığının ciddi anlamda zedelendiğini ileri süren Bozlak, ''Önü alınmaz baskıcı bir rejime doğru gidiyoruz'' dedi. 

  Cezaevindeki BDP'li yönetici ve üyelerinin sayısının 3 bin 480'e ulaştığını belirten Bozlak, bunu dile getirdiklerinde İçişleri Bakanlığının itiraz ettiğini söyledi. BDP'den 5 milletvekilinin de tutuklu olduğunu ifade eden Bozlak, bu milletvekillerine oy veren 370 bin kişinin şu an parlamentoda temsil edilemediğini söyledi.

  -''Meclis çatısı altında ele alınmalı-

  MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, adalet duygusunu geliştirmeyen yargı sisteminin ülkeye zarar verdiğini dile getirdi. Yargı bağımsızlığının doğrudan sorgulanmasına neden olan uygulamaların yaşandığını anlatan Şandır, bu nedenle sorunun Meclis çatı altına ele alınması gerektiğine işaret eti.

  Özellikle uzun tutukluluk sürelerinin iktidarın, muhalefetin tüm Türkiye'nin sorunu haline geldiğini kaydeden Şandır, ''Bu durum, yargının adaleti sağlama özelliğine ve beklentisine çok ciddi zararlar vermektedir. Meclis bunu sorgulamalıdır. Adaleti temin etmeyen yargı kurumu ve tartışılan yargı süreci, ülkemizin geleceği ile ilgili temel sorundur'' dedi.

  Milletin iradesi ile seçilmiş milletvekillerinin tutuklu olduğu için parlamentoya gelemediğini, bunun kabul edilebilir durum olmadığını belirten Şandır, Meclisin bu sorunları çözmek zorunda olduğunu söyledi.

  -''Tutukluluk ceza haline dönüştü''-

  CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum da yargı ile ilgili sorunların en kısa sürede Mecliste tartışılması gerektiğine işaret etti. Batum, yargı sorunlarının görmezden gelinmesi halinde yeni anayasa yapım sürecinin de sağlıklı olmayacağını kaydetti. ''Sorunlar, 'Türkiye hukuk devletidir' diyebilmemizi olanaksız hale getirecek derecede arttı'' diyen Batum, özellikle tutukluluğun artık bir ceza haline dönüştüğünü iddia etti.

  Batum, şunları söyledi:

  ''Davlardaki hukuka aykırılıkları hepimiz gözlüyoruz. Devam eden davalarda, bunu görmezden gelerek Türkiye'de hukuk devletini kurmamız mümkün değil. Tahliye kararı veren bütün yargıç ve savcıların yerleri değişti. Hukuka aykırı uygulamaları nedeniyle şikayet edilen savcı ve hakimlere hiçbir şey yapılmadı. Adalet Bakanı soruşturma izni vermedi. Buna karşılık Deniz Feneri savcılarının durumu hepimizin gözü önünde gerçekleşti.''

  -''Politik alanda sorgulanmamalı''-

  AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, yargı bağımsızlığının yalnızca dıştan gelen müdahaleleri önleyerek sağlanamayacağını, bunun yanında savcı ve hakimlerin idari yönden de bağımsız kılınması gerektiğini söyledi. Kubat, bu kapsamda 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile Adalet Bakanlığındaki bazı yetkilerin HSYK'ya verildiğini ifade etti. Kubat, bunun Cumhuriyet tarihinde yargı bağımsızlığı konusunda yapılan en kapsamlı değişiklik olduğunu belirtti.

  Bunun yanında Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının da getirildiğini anımsatan Kubat, böylece hukuk uygulamalarından mağdur olduğunu iddia eden kişiler için olağan üstü yargı yolunun da açılmış olduğuna dikkati çekti.

  Mahkemelerin ve bunların yargısal nitelikte işlemlerinin politik alanda sorgulamasının Anayasaya da aykırı olduğunu belirten Kubat, BDP'nin önerisine karşı oy kullanacağını söyledi.

  Yapılan oylamada, BDP'nin önerisi kabul edilmedi.

  -KHK tartışması-

  Yerinden söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Anayasaya göre KHK'ların ivedilikle Genel Kurulda görüşülmesi gerektiğini, ancak bunu henüz gerçekleşmediğini söyledi. Tanal, bu durumda KHK ile yeniden yapılandırılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının askıda bir bakanlık olduğunu savundu.

  AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise Anayasadaki hükmün açık olduğunu, hükümetin güven oyu aldığını, resmi gazetede yayımlandığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yok sayılamayacağını ifade etti.

  BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da bu konuda usul tartışması açılması gerektiğini söyledi. Kaplan, KHK'ların en kısa sürede Genel Kurulda görüşülmesi gerektiğine işaret etti.

  TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam ise KHK'ların Meclise sevk edilmesi gerektiğini, ancak bunun da bir usulünün olduğunu kaydetti. Sağlam, söz konusu kararların Anayasa Komisyonundan geçtikten sonra Genel Kurula gelebileceğini, bu süre içinde KHK'ların yok sayılamayacağını söyledi. Sağlam, ''KHK ile Bakanlıkların görevlerinde değişiklik yapıldı diye yok saymak mümkün değil.

  Bu durum usul ve devlet geleneklerine uygundur. Anayasada KHK'ların Mecliste görüşülmesi gerektiğini yazıyor, ancak KHK'ların hemen yürürlüğe girmesi gerektiğini de yazıyor'' diye konuştu.
            

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim