• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  BDP'de Baydemir çatlağı mı?

  03.12.2010 17:14
  BDP'de Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yetkilerini tırpanlamak için getirildiği ileri sürülen eşbaşkanlık sistemi tartışma yarattı
  BDPde Baydemir çatlağı mı?
  BDP'de Baydemir çatlağı mı? BDP'de Baydemir çatlağı mı? BDP'de Baydemir çatlağı mı?

  BDP'de Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yetkilerini tırpanlamak için getirildiği ileri sürülen eşbaşkanlık sistemi tartışma yarattı. BDP Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Genel Başkanı Demirtaş'ı yalandı: Eşbaşkanlık kararımız yok, bir kısım odakların işi

  BDP"nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik, Genel Başkan Selahattin Demirtaş"ın, belediyelerde uygulanacağını söylediği "Eşbaşkanlık" açıklamasını yalandı. Çelik, “Bizden bağımsız, bizim dışımızda bazı adını koymakta zorlandığımız, bilemediğimiz odakların girişimidir. Eşbaşkanlık sistemi bizde yok. Öyle bir kararımız da yok. Dolayısıyla özgür demokratik yerel yönetimler modelinde de, öngördüğümüz bir seçenek ve alternatif değil” dedi.

  BDP"nin yerele yönetimlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik, partisinin Genel Başkanı Selahattin Demirtaş"ı yalanladı. BDP Diyarbakır il binasında İl Başkanı Nijad Yaruk ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Çelik, eşbaşkanlık tartışmalarına ilişkin yorumları değerlendirdi. Çelik, BDP"nin, hiyerarşik ve tahakkümcü devlet yerine, demokratik katılımcı olan ekolojik yaklaşımı önemseyen, cinsiyet özgürlükçü olmayı temel düstur ve paradigması olarak algılayan, tekelci yaklaşımlar yerine katılımcı ekonomi esasını alan bir yerel yönetim modelini savunduğunu söyledi.

  ASIL AMACIMIZ BAŞKANLIK KURULU

  Türkiye"de her şeyin başkanda tekleştiğini, eril başkanlık sisteminin devam ettiği belirten Çelik, şöyle dedi: “Yerel yönetimlerin devletin bir kısım sorumluluklarını almaya devam ettiği, küresel gelişmeyi de dikkate aldığımızda, daha katılımcı, daha demokratik nasıl olabiliriz sorusuna da cevap bulmaya çalıştık. Bu çerçevede evrensel hukuka uygun meşruiyet temelinde, bir kısım yaklaşımları kazandığımız belediyeler ve il genel meclislerinde hayata geçirmeye çalıştık. Bunlardan biri de başkanlık kuruluydu. Başkanlık kurulu belediye başkanı beraberinde de iki belediye başkan yardımcısından oluşan bir kurul olarak ifade edilmiştir.”

  EŞBAKANLIK TARTIŞMALARINA SERT TEPKİ
  Çelik, tekçi, katı merkeziyetçi bir belediyecilik yerine, eşgüdüm, kolektif ilişkiyi ve ortaklaşmayı esas alan belediyenin, halkın temel ihtiyaçlarına cevap olabileceğini savundu. Medya kuruluşlarında çıkan haberleri sert sözlerle eleştiren BDP Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik şöyle dedi: “Bizim düşündüğümüz böylesi bir kurulken, basına yansıyan belediye başkanlığına eşbaşkanlık düşünüldüğü ve karar altına alındığı, uygulamaya konulacağı yönlü doğru olmayan manipülatif, toplumu aslında kendi sübjektif niyetleri temelinde yeniden biçimlendirmek isteyen, bir kısım odakların haber kaynağı olarak adlandıracağımız haberler iletildi. Bizden bağımsız, bizim dışımızda bazı adını koymakta zorlandığımız, bilemediğimiz odakların girişimidir. Bizim eşbaşkanlık gibi kararımız da, onun uygulanması pratiği olarak düşünülen Diyarbakır büyükşehirde uygulama koyacağımız yönlü bir niyetimiz olmadı. Ona dönük hiç bir kararlaşma, merkezi ya da yerel yapımızda ele alınıp tartışılmış değildir. Ama büyük şehrimizin de içinde olduğu, nüfusu 50 bini aşkın belediyelerimizden başlanarak, bizim oluşturmak istediğimiz başkanlık kuruludur. Demokratik alan kuruludur, ekolojik alan, ekonomik alan kuruludur. Bu kurullarda belediyeler, kolektif ilişkilerle daha işlevsel amacına uygun ve günümüzün temel problemlerine cevap olabilecek bir role kovuşturmaya hizmet etsin dileğimizdir.”

  EŞBAŞKANLIĞI TARTIŞTIK, UYGUN GÖRMEDİK

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş"ında "Eşbaşkanlık kararı" aldıkları yönünde yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine Demir Çelik, “Nisan 2010 öncesinde bizim partide genel başkandan başlayarak, il ilçe başkanlıklarına silsile olarak uygulamaya çalıştığımız eşbaşkanlık sistemiz, belediyelerimizde olabilir mi yönlü bir fikir alış verişi ve tartışmanın olduğu bir zemini yaşadık. Ancak Nisanda kararlaştırdığımız, özgür demokratik yerel yönetimler modeliyle de, eşbaşkanlık sisteminin koşullarımıza uygun olmadığını gördük. Başkan seçiminin tekçi olduğu, meclisin de başkandan bağımsız seçildiği bir ortamda, belediye başkanı ile eşbaşkan seçmenin siyaseten çok mümkün olmadığı kararına vardık” dedi.

  GENEL BAŞKAN "BAŞKANLIK KURULUNU" TARİF ETMEYE ÇALIŞTI

  Bu tartışmaların ardından, belediye meclislerinde, belediye başkanın da içinde olabileceği bir kısım kurullara ve kurumlaşmalara giderek, görev ve sorumlulukları tabana yaymak ve ortaklaşmayı hedef aldıklarını ifade eden Çelik, “Genel başkanın ifade etmeye çalıştığı Nisan öncesi, konferansımız öncesi döneme ilişkin olanıydı. Ancak bütün bileşenlerimiz ve yapılarımızla yaptığımız tartışmalar sonucu, konferansta karar altına aldığımız başkanlık kuruludur” dedi.

  EŞBAŞKANLIK KARARIMIZ YOK
  Çelik, başkanlık kurulunu tarif ederek, şöyle dedi: “Başkanlık kurulunu şöyle ifade edebilirim. Örneğin nüfusa 50 binin üzerinde olan belediyelerimizde uygulama pratiğimizdir. Orada bir belediye başkan yardımcısı, bir de daimi encümenden oluşan aynı beraberinde belediye başkanın olduğu bir kuruldur, kurmak istediğimiz. Bu kurulda cins kotasına bağlı, birisinin kadın olması önceliklerimizden ve önemli kriterlerimizden biridir. Bizim yapmak istediğimiz ve oluşturduğumuz yapılar daha çok bu kurullardır. Eşbakanlık sistemi bizde yok. Öyle bir kararımız da yok, dolayısıyla özgür demokratik yerel yönetimler modelinde de öngördüğümüz bir seçenek ve alternatif değil.”

  Çelik açıklamanın ardından hazırladıkları "Özgür Demokratik Yerel Yönetimlerle Demokratik Özerkliğe" başlıklı kitapçığı basın mensuplarına dağıttı.


  BİLGİ NOTU/ DEMİRTAŞ NE DEMİŞTİ?
  BDP Genel Başkanı Demirtaş, 1 Aralık"ta Abdullah Öcalan tarafından eleştirildiği için BDP'nin eşbaşkanlık sistemi ile yetkilerini tırpanladığı iddia edilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile ilgili soruya Baydemir'in adını kullanmadan şöyle yanıt vermişti: “Eşbaşkanlık sistemi, 3 ay önce yerel yönetimler konferansımız da ortak olarak uygulanması konusunda alınan bir karardır. Ve bir çok belediyede hayata geçilmeye başlanmıştır. Son tartışmalardan bağımsız daha önce alınmış bir karardır. Uygulanması da çok önceden başlamıştır. Kadın belediye başkanı olan yerlerde erkek, erkek belediye başkanı olan yerler de de kadın vekil sistemiyle eşbaşkanlık sistemini oturtuyoruz. Genel merkezimizde il ve ilçe teşkilatlarımızda her yerde eş başkanlık sistemini oturtuyoruz. Bu da bu şekilde anlaşılmalıdır. Bunun dışındaki anlaşılmalara tamamiyle spekülasyon ve yıpratmaya yöneliktir.”


  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim