• BIST 108.153
 • Altın 153,551
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Bayraktar Aydın'a geldi

  04.04.2008 21:03
  Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar bugün Aydın'a geldi.
  Bayraktar Aydına geldi
  Bayraktar Aydın'a geldi Bayraktar Aydın'a geldi Bayraktar Aydın'a geldi


  Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Aydın'ın Bozdoğan İlçesi'nde düzenlenen yağmur duasına katıldı. Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Ali Erkut tarafından düzenlenen etkinliğe Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı ve İlçe Ziraat Odası başkanları da katıldı.
  Yağmur Duasından sonra Bozdoğan Ziraat Odası Toplantı Salonu'nda Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, İl ve ilçe ziraat odaları başkan ve yöneticileri ile bir toplantı düzenledi. Toplantıya çiftçilerle birlikte Bozdoğan Belediye Başkanı Tümer Apaydın da katıldı.
  Çiftçinin zor günler geçirdiğini ifade eden Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aydın'daki tüm oda başkanlarının yaşanan sorunlarla ilgili görüşlerini aldı. Aydın'da görev yapan tüm oda başkanları, son yıllarda tarımın ciddi sıkıntı içerisinde olduğunu belirterek özellikle primlerin düşüklüğünden dert yandılar. Oda başkanları çiftçinin artık rekabet edecek güçlerinin kalmadığını da ifade ederek prim ve desteklerin artırılmasını istediler. Aydın çiftçisi adına çiftçinin içinde bulunduğu durumu Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'a aktaran Aydın Ziraat Odası Üyesi Hüdaverdi Akgül Türk tarımının elden gitmek üzere olduğunu iddia etti. Akgül Genel Başkan Bayraktar'a hitaben yaptığı konuşmasında “Bu ülkede 25 yıl önce 6.5 ton pamuk ile sıfır model traktör alınıyordu. Teknolojinin her geçen gün gelişmesine rağmen, bu gün 40 ton pamuk ile aynı traktörü alamıyoruz. Maalesef her geçen gün ürettiğimiz ürünler para etmez ve çiftçi emeğinin karşılığını alamaz oldu. 6 yıl önce bir kilo pamuk ile 2 litre mazot alınırken, bugün 3 kilo pamuk ile bir litre mazot alamıyoruz. Her geçen gün artan fiyatlar da işin cabası. Son günlerde gübreye yapılan zamlarla gübrenin torbası 50 YTL'ye yükseldi. Bu şartlarda Türk çiftçisinin üretim yapması mümkün değildir. 1980 öncesi tarımsal ürün ihraç eden bir ülke iken şu anda tarımsal ürün ithal eden bir ülke durumuna düştük. 2 kilo altınla bir kilo domates tohumu alamıyoruz. Hükümetin çiftçiye desteklemesini bekliyoruz” diyerek çiftçinin içinde bulunduğu zor durumu özetledi.
  Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçinin içinde bulunduğu durumu bildiklerini ve konuyu rapor halinde hükümete ilettiklerini ifade ederek hükümetin çiftçiye sahip çıkmasını istedi. Hububattaki fiyat artışına da değinen Bayraktar, tarım ürünü olmasına rağmen bu artışın çiftçiyi olumsuz etkilediğini, çünkü hiçbir üreticinin elinde hububat olmadığını söyledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim