• BIST 110.157
 • Altın 155,759
 • Dolar 3,8482
 • Euro 4,5394

  Bayrak'tan kandil mesajı

  24.06.2009 15:12
  Aydın Müftüsü Hıdır Bayrak, 3 aylar ve Regaip kandili dolayısıyla mesaj yayınladı.
  Bayraktan kandil mesajı
  Bayrak'tan kandil mesajı Bayrak'tan kandil mesajı Bayrak'tan kandil mesajı

  Açıklamasında değişik konulara da değinen Aydın Müftüsü Hıdır Bayrak “bu aylar ve günler giderek yalnızlaşan, maddi imkanı artmasına rağmen ruhi yönelişlerini yitiren günümüz insanına bir diriliş fırsatıdır” dedi.
  Üç aylar diye bilinen ve Recep ayı ile başlayan kutlu mevsime 24 Haziran Çarşamba günü itibariyle girileceğini ve 25 Haziran 2009 Perşembe gününü Cumaya bağlayan gecede de üç ayların içinde bulunan ilk kandillerden Regaip Kandiline erişileceğini kaydeden Aydın Müftüsü Hıdır Bayrak “Üç aylar ismiyle şöhret bulan bu aylar ve içinde barındırdığı özel geceler, Allah"ın rahmetinin müminlere bol bol ikram edildiği, mağfiretinin, lütuf ve kereminin üzerimize sağnak sağnak yağdığı zaman dilimleridir. Zira bu günlerde kalpler aynı duygu etrafında birleşip çarpar, eller aynı düşüncelerle semaya açılır. Gözlerden aynı hissiyatın yaşları süzülürken, dillerden dua ve tesbihler aynı aşkla dökülür. Ayrıca bu aylar, durup düşünmenin, geçip giden zamanın değerini idrak etmenin ve daha iyi değerlendirmenin çaba ve imkanlarını sunmaktadır. Günlük hayatın koşuşturması ve yoğun temposu içinde insan, zaman zaman gönül alemine nazar kılma ve içe doğru bir yönelişi yaşama ihtiyacı duymaktadır. İşte bu mübarek gün ve geceler böyle bir deruni muhasebeye de vesile olurlar” dedi.
  Açıklamasını “İman, insanın iç aleminden başlayıp hayatının her alanını aydınlatan bir hakikat bilgisidir. Bir bağlanıştır” sözleri ile sürdüren Aydın Müftüsü Bayrak “Namaz, oruç, zekat, hac, dua ve Allah"ı anma gibi ibadetler ise bu bağlantıyı canlı tutarlar. Giderek yalnızlaşan, maddi imkanı artmasına rağmen ruhi yönelişlerini yitiren günümüz insanına bir diriliş fırsatıdır. Dini hayatımıza olumlu anlamda yeni bir heyecan, canlılık ve ivme kazandıracak olan bu mübarek ay ve geceler, Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, vatanımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatmakta, yanlış ve kusurlarımızdan dönmemize vesile olmaktadır. İl Müftülüğü olarak Üç aylar ve Regaip Kandili münasebetiyle sizlerin gönül dünyasına müsbet katkılar da bulunma amacıyla irşat hizmetlerine daha da önem vermekteyiz” diyerek 3 aylar boyunca çeşitli programların düzenleneceğini belirtti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim