• BIST 110.248
 • Altın 155,510
 • Dolar 3,8333
 • Euro 4,5307

  Baykal’ın hükümete önerisi

  14.07.2009 08:32
  CHP Lideri Baykal, askerleri sivil mahkemelerde yargılamak üzere CMK’nın 250’nci maddesinde yapılan düzenlemeye Türkiye’yi gerçek Avrupalı yapalım" diyerek, hükümete üç öneride bulundu.
  Baykal’ın hükümete önerisi
  Baykal’ın hükümete önerisi Baykal’ın hükümete önerisi Baykal’ın hükümete önerisi

  Dokunulmazlığı kaldıralım

  HSYK"yı yeniden düzenleyelim

  Yargı ve vergi özerk olsun

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Türkiye"de askeri vesayet olmamalıdır. Ancak Tayyip Erdoğan vesayeti de olmamalıdır. Söz konusu olan askeri vesayet değil, Tayyip Erdoğan vesayetidir" diyerek AKP iktidarına 3 yeni öneride bulundu. "Madem AB diyorsun, gel Türkiye"yi gerçek Avrupalı yapalım" diyen Baykal, Başbakan"ı, milletvekili dokunulmazlığını tümüyle kaldırmaya, yargıda siyasallaşmayı önlemek için Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu"ndan (HSYK) Adalet Bakanı ve Müsteşarı"nı çıkarmaya, özerk yargı ve özerk vergi idaresi kurmaya çağırdı. CHP TBMM Grubu, askere sivil yargı yolunu açan yasanın iptali amacıyla Anayasa Mahkemesi"ne götürme kararı almak üzere dün olağanüstü toplandı. Toplantı öncesinde konuşan Baykal, "TCK"da, darbe yapanların, sivil mahkemelerde yargılanmasına yönelik düzenlemeler var. Darbe bir suçtur, askeri bir suç da değildir. Genel ceza kanunu kapsamı içinde suçtur" diyerek şu mesajları verdi:

  Asker ne yaptı?

  "Bizim bilmediğimiz bir tehlike mi var? Bizden, kamuoyundan gizlenen bir şeyler mi oluyor? Acil bir askeri vesayet tehdidini ve o tehdit doğrultusunda önlemler alınmasını zorunlu kılan bir durum mu var? 2002 seçimlerinin AKP kazanmadı mı? Askerler seçim sonucunu mu değiştirdi? Erdoğan kendi deyimiyle "Kardeşi Abdullah"ı Cumhurbaşkanı seçtirmedi mi? Askerler neyi önledi, hangi konularda siyasi iktidarı vesayeti altına aldı? Genelkurmay Başkanı ile Dolmabahçe"de baş başa ölümüne kadar saklanacak bir görüşmeyi yapacaksın, sonra el altından "Ülkede askeri vesayet var bundan kurtulalım" kampanyasını sürdüreceksin. Bunu da AB yolunda Türkiye yalanının arkasına saklanarak yapacaksın. Madem AB diyorsun gel Türkiye"yi gerçek Avrupalı yapalım.

  Medyaya baskı

  Türkiye"de bir kişisel hegemonya, kişisel vesayet rejimi kurma çabası var. Bu durum giderek tırmandırılmakta ve toplum kesimleri sindirilmektedir.

  İş dünyası, basın sindirilmek istenmekte, bu da ciddi ölçüde başarılmış durumdadır. Çok değil birkaç sene önce çocuklarını arkadaş bursuyla okutan Tayyip Erdoğan, bugün 5 villayı aynı anda alabilmekte, burslu okuyan çocuk gemi sahibi armatör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vesayetin sonuçlarına dikkati çekmek istiyorum. Bu uygulamaları yazan, yorumlayan, yayın yapan gazetelere her türlü baskı yapılmakta ve sindirme çabası kararlı bir şekilde sürdürülmektedir. Bugün basınımızda yasak haberler kategorisi vardır.

  Vesayet sıçraması

  Tıpkı medyada olduğu gibi, yargıyı vesayet altına alma anlayışı, açık bir siyasi gerçek olarak önümüzde duruyor. Bu son yasa, iktidarın, vesayet altına almayı başaramadığı bir alanda, vesayet arayışının ifadesidir. Bu vesayet arayışının, askeri yargıya da sıçratılmak istenmesidir. Bu, Türkiye siyasetinin temel sorunu haline gelmiştir. Bu iktidar her geçen gün hukuk engellerine, demokratik engellere, bin bir dereden su getirerek, bazen parlamento çoğunluğunun verdiği olanakla, bazen AB"nin sağladığı imkanlarla aşmaya ve vesayetini pekiştirmeye çalışıyor.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün, askere yargı yolunu da açan yasayı onaylarken, anayasaya aykırılık konusunda hiçbir şey söylememesi manidardır. Cumhurbaşkanı"nın, anayasaya aykırılık konusunda değerlendirme yapmaması, herhalde anayasaya aykırı olmadığı konusunda söyleyecek bir söz bulamamış olmasındandır.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim