• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Baykal'ın Aydın ziyareti

  06.09.2009 17:44
  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'Türkiye'yi böleceğiz' diye savaş açanların Kürt kökenli insanların temsilcisiymiş gibi ortaya çıktıklarını belirterek, hükümetin de bu tuzağa düştüğünü öne sürdü.
  Baykalın Aydın ziyareti
  Baykal'ın Aydın ziyareti Baykal'ın Aydın ziyareti Baykal'ın Aydın ziyareti

  CHP Genel Başkanı Baykal, Aydın'ın Didim ilçesine bağlı Akbük beldesinde CHP'li Belediye Başkanı Elçin Sandalcı'yı makamında ziyaret etti. Baykal, çok sayıda milletvekili ve belediye başkanının da hazır bulunduğu ziyaret sonrası belediye binası önünde vatandaşlara seslendi. Türkiye'de ekonominin kötü gittiğini ve yolsuzlukların hesabının sorulmadığını öne süren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, iktidarın yargıyla, askerle, üniversitelerle sürtüşme içinde olduğunu savundu. Konuşmasında demokratik açılıma da
  değinen Baykal, "Bütün bunlar yetmezmiş gibi başımızı bir kimlik kavgasına durduk yerde soktular. Öyle bir hava yarattılar ki herkes Türkiye'de bir kimlik bunalımı içinde sürüklenmek zorunda oldu. Türkiye şimdi her işi gücü bıraktı, bu etnik gerilimi yaşıyor. Yanlış olmuştur. Yanlış, gereksiz. Ne yapacaksan çık yap. Memleketin ihtiyacı neyse yap, ama insanları bölme, parçalama" dedi.
  Kürk kökenli vatandaşları ne PKK'nın ne de bir başkasının temsil edebileceğini, vatandaşların kendi özgür tercihleriyle anlayışlarını ortaya koyabildiklerini belirten Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Anaların gözyaşının durmasının yolu, Türkiye'yi bölmek isteyenlere 'Gel arkadaş ne istiyorsun? Sana istediğini vereyim, çok da isteme, şimdilik bununla idare et, gerekirse sonra bakarız' diyerek anlaşma yapmak mı? Böyle şey olur mu? Bu memlekette, Türkiye'nin doğusunda, batısında, her yerinde milyonlarca Kürt kökenli kardeşimiz huzur, barış içinde yaşıyor. Yaşamaya da devam edecek. Onlar bizim öz kardeşlerimiz. Bu memleketin parçası. Bu memleketin bir tapusu var. O tapu 70 milyon insanda aynı anda var.
  Hepsi kardeş, ne olursa olsun, mezhebi, inancı, kökü, kökeni ne olursa olsun. Şimdi birileri çıkmış, 'Türkiye'yi böleceğiz' diye savaş açmışlar. Kürt kökenli insanların temsilcisiymiş gibi ortaya çıkmaya çalışıyorlar. Hükümet de bu tuzağa düşüyor. Onları Kürt kökenli insanların temsilcisiymiş gibi kabul ederek, onlarla doğrudan ya da dolaylı, açık ya da gizli temaslar yaparak müzakereler yapmaya çalışıyor. O insanlar, en fazla bu memleketin milli bütünlüğü içinde yer tutmuş olan milyonlarca Kürt kökenli
  insanımızı rahatsız etmektedir. Onlar, en büyük huzursuzluğu bu nedenle çekmektedirler. Onları ne PKK temsil eder, ne başkası. Onlar kendi özgür tercihleriyle vatandaş olarak anlayışlarını ortaya koyarlar. Onları ayırmaya çalışmanın hiçbir anlamı yok" diye konuştu.
  DTP'nin "Muhatap biz değiliz, muhatap Öcalan" dediğini belirten Baykal, "Biz bu işin başında demiştik ki; DTP ile Öcalan fark etmez" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim