• BIST 110.248
 • Altın 155,602
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  Baykal'ı sahilden vurdu!

  31.05.2009 19:14
  Başbakan Erdoğan, Gaziantep il kongresinde konuştu:`AKP'de yer alanlar asla akçeli işlere karışamazlar'
  Baykalı sahilden vurdu!
  Baykal'ı sahilden vurdu! Baykal'ı sahilden vurdu! Baykal'ı sahilden vurdu!

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, zafiyet içinde olanların, kişisel çıkarlarını milletin çıkarlarının üzerinde görenlerin AKP'nin içinde asla yer almadığını, bundan sonra da alamayacağını söyledi. Gaziantep'te AKP il kongresinde konuşan Erdoğan, "Bu milletin her bir kuruşu, tüyü bitmedik yetimlerin, yoksulların hakkı hukuku bizim sırtımızdadır. Bu hareket içinde olanlar, asla ve asla akçeli işlere karışamazlar. Karışıyorlarsa bu milletin de bizim de ahımız onların üstündedir" dedi.

  Kamil Ocak Spor Salonu'nda kongreye girerken, 25 davul ve zurnacı tarafından partililerin coşkulu tezahüratlarıyla karşılanan Başbakan Erdoğan, salonda da AKP Gaziantep İl Kadın Kolları trampet takımının gösterisi ile kürsüye çıktı. Yanındaki Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a dönen Başbakan Erdoğan, "Kültür Bakanlığı bünyesinde bunları değerlendirin, böyle bir ekip kurun. Böyle bir kadro lazım" dedi.

  Erdoğan, konuşmasında 29 Mart seçimlerinin ardından Gaziantep'e yaptığı ziyaretin teşekkür anlamı taşıdığını belirtti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Antalya eski Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de katıldığı kongrede, kürsüye çıktıktın kısa süre sonra sıcak hava nedeniyle ceketini çıkaran Erdoğan, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları vererek, millete rağmen politika yapma döneminin AKP ile son bulduğunu ileri sürdü. Milletin tercihleri ötesinde onay mekanizması olmadığını kaydeden Erdoğan, kendisine milletin dışında bir merci belirleyenlerin hep yanıldığını ve millete kaybettirdiğini ifade edip şunları söyledi:

  "Bu milletin her bir kuruşu, tüyü bitmedik yetimlerin, yoksulların hakkı hukuku bizim sırtımızdadır. İçinde zafiyet olanların bu hareket içinde yeri yoktur. Bu hareket içinde yer alanlar asla ve asla akçeli işlere karışamazlar. Karışıyorlarsa bu milletin de bizim de ahımız onların üstündedir. Bu millete hizmet noktasında tembellik göstereceklerin, vurdumduymazların bu hareket içinde yeri olmamıştır, olmayacaktır. Kendi şahsi meselelerini, kendi çıkarlarını milletin ve ülkenin üzerinde görenler, bu hareketin içinde yer bulamadılar, asla bulamayacaklar. Milletin rotasından başka mecralar ve merciler edinenler, bu partinin içinde yaşama şansı bulamadılar, bulamayacaklar."

  "SADECE SAHİLLERDE SİYASET YAPMAYIN"

  Başbakan Erdoğan, yeril seçimde partisinin 81 vilayetin tamamında yüzde 20'nin üzerinde oy aldığını, sandıktan Türkiye'nin en büyük partisi olarak çıktığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Hiç kimse AKP'nin kısa mesafe koşucusu olduğu, çabuk yorulacağı, yıpranacağı hayaline kapılmasın. Şuana kadar girdiğimiz bütün seçimlerde bir gerçek ortada. İşte en son seçim 29 Mart. Futbolda bir kaide var. Nnedir, 3 puanı almak. 3 puanı alırsan galipsin. Ha bu 5 golle de olur, 3 golle de olur, 1 golle de olur. Ama mesele 3 puanı almak. Şimdi son seçimlerde AKP, yüzde 39 gibi oy aldı, ikinci ve üçüncü sıradaki partilerin toplamı yüzde 39. AKP onların tamamı kadar oy aldı. Türkiye genelinde belediye başkanlarına bakıyorsunuz, yüzde 50'sini AKP aldı. 16 büyükşehir, var 10 tanesine AKP aldı. Ortada böyle bir tablo var. 81 vilayetin tamamında AKP yüzde 20'nin üzerinde oy almış. Yani yüzde 20'nin altında oy aldığımız vilayet yok. Ama diğerlerine baktığınız zaman onların böyle bir derdi, böyle bir istikameti, böyle bir hedefi yok zaten. Biz 780 bin kilometrekarede varız. Ne yazık ki diğerleri yok. Biz istiyoruz ki; gelin siz de 81 vilayetin 81'inde de siyaset yapın. Sadece sahil boyu kalmayın. Sadece sahillerde siyaset yapmayın. Hep beraber 81 vilayette siyaset yapalım da Türkiye'de demokrasi güç kazansın."

  "GAZİANTEP, KRİZE DİRENÇTE ÖRNEK KENT"

  Erdoğan, moral bozmaya, krizi derinleştirmeye çalışan kesimlere karşı da mücadele verdiklerini vurgularken, `battık, bittik' diyenlere karşı, Gaziantepli sanayici ve girişimcilerin krize karşı verdiği mücadeleyi örnek gösterdi.

  Küresel ekonomik kriz içindeng eçildiğini, Türkiye'nin sanayileşme noktasında örnek bir şehri olan Gaziantep'in bu küresel krizi yakından hissettiğini bildiğini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

  "Herkes `battık, bittik' derken, hamdolsun Gaziantep geçen yıla göre bu yıl daha başarılı. Gaziantepli sanayicilerimizin, girişimcilerimizin, çalışanlarımızın sabırla, metanetle, sağduyu ile bu krize karşı durduklarını, direndiklerini görüyorum. Onun için Türkiye'ye sesleniyorum. İşte buyurun size örnek bir şehir Gaziantep. Tarihin en büyük küresel finans krizi karşısında hükümet olarak bizler de sizlerden aldığımız güçle krizi aşmanın gayreti içindeyiz. Krizin başladığı andan itibaren, bir yandan krize karşı durmaya çalışırken, bir yandan da moral bozmaya, krizi derinleştirmeye, krizin etkisini arttırmaya çalışan kesimlere karşı koyduk. Daha ilk andan itibaren eski alışkanlıkları depreşenler, krizin Türkiye'yi bitireceğini, tüketeceğini, dengeleri altüst edeceğini savundular. Parası olanlar krizi bahane ederek, kriz üzerinden Türkiye'ye zarar vermekten çekinmediler. Artık sağlam bir finansal yapımız var. Sağlam bir mali yapımız var. Kararlı, sarsılmaz politikalarımız var."

  IMF ile bir yıldır görüşmeler yapıldığına da değinen Erdoğan, ülkenin menfaatlerini gözettiklerini, şartları kabul edilmezse anlaşmayı imzalamayacaklarını belirtti.

  ANTEPLİ ŞAHİN ŞİİRİNİ OKUDU

  Başbakan Erdoğan konuşmasında, Yavuz Bülent Bakiler'in 10 kıtalık `Antepli Şahin' şiirinden de bölümler okudu. Erdoğan, "Ben Antepliyim, Şahin'im ağam / Mavzer omuzuma yük. / Ben yumruklarımla dövüşeceğim / Yumruklarım memleket kadar büyük. / Bir bayrak dalgalanır Antep kalesi üstünde / Alı kanımdaki al, akı alnımdaki ak / Bayraklar içinde en güzel bayrak / Düşüncem senden yanadır." dizelerini söyledi.

  DP'Lİ BAŞKAN YUHALANDI

  29 Mart yerel seçimlerine DP'den giren ve başkan seçildikten sonra başındaki türban üstüne peruk takarak görevini yürüten İslahiye Belediye Başkanı Malike Uludağ ve eski AKP İslahiye Belediye Başkanı olan eşi Mehmet Uludağ, Başbakan Erdoğan ile görüşmeye çalışırken, kongre salonunda AKP'lilerce yuhalandı. Seçim sürecinde AKP'den aday gösterilmeyince DP'ye geçmek isteyen, ancak AKP'de temayül yoklamasına girdiği için DP'den aday olaması YSK engeline takılan Mehmet Uludağ, türbanlı eşi Malike Uludağ'ı DP'den aday olmasını sağlamıştı. Hüsamettin Cindoruk'un genel başkan olmasının ardından DP'den istifa eden Malike Uludağ, AKP kongresinde partililerce yuhalandı.

  Gazetecilerin çıkışta "Yeniden AKP'ye mi geçeceksiniz?" diye sorduğu Malike Uludağ, "Her şeyi zaman gösterecek. Zaman her şeyin ilacı. Herkes tepki gösterebilir. normaldir" dedi. Eşi Mehmet Uludağ ise soruları başkan yardımcısı olduğunu kastederek, "Ben devlet memuruyum" diyerek yanıtlamadı.

  Uludağ çifti daha sonra Başbakan Erdoğan ile görüşmek için Gaziantep Valiliği'ne geçti. Malike Uludağ'ın peruğunu çıkararak türbanla Başbakan Erdoğan'ın yanına gitmesi dikkati çekti.

  3 ADAY 1'E İNDİ

  Gaziantep'e dün gelen ve geceyi Polisevi'nde geçiren Başbakan Erdoğan, il kongresinde 3 olan aday sayısını gece operasyonu ile 1'e indirdi. Erdoğan'ın kongrede aday olan Ahmet Uzer, Ahmet Cengiz ve Mahmut Özkoçak ile görüştüğü ve eski il başkanı Ökkeş Eruslu'nun desteklediği Ahmet Cengiz ve Mahmut Özkoçak'ın görüşmelerden sonra adaylıktan çekildiği öğrenildi.

  Başbakan kongredeki konuşmasından sonra bazı açılışlara katıldı. DHA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim