• BIST 108.153
 • Altın 153,551
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Baykal'ı İstanbul'la vurdu

  14.09.2008 17:19
  Başbakan Erdoğan, İstanbul ve Türkiye'deki büyük değişimi anlatırken CHP'yi ve geçmişte iktidarda görev alan partileri yerden yere vurdu.
  Baykalı İstanbulla vurdu
  Baykal'ı İstanbul'la vurdu Baykal'ı İstanbul'la vurdu Baykal'ı İstanbul'la vurdu

  Başbakan Erdoğan, partisinin Şişli İlçe Teşkilatı'nın 3'üncü Olağan Kongresi'nde partililere seslendi. Erdoğan'ın salona gelişi ve kürsüye çıkışı sırasında partilelerin yoğun tazahüratı vardı.

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti iktidara gelmeden önce ülkenin varlıklarının bir bir peşkeş çekildiğini, bankalarının boşaltıldığını, hazinesinin hortumculara aktığını ifade ederek, ''Biz Türkiye'de yönetimi büyük bir bataklığa yuvarlanırken devraldık'' dedi.

  Erdoğan, AK Parti Şişli İlçe Teşkilatı'nın Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde düzenlenen 3. Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kongrenin Türk demokrasisi için hayırlı olması dileğinde bulundu.

  Partililerin tezahüratları ve sevinç gösterisiyle sık sık konuşması bölünen Erdoğan, ''Sizlerin bu coşkusu, bu ülkenin makus talihini özellikle yenme gayreti sebebiyle kötü günlerini geride bırakmasının anahtarı olmuştur. Sizler bu ülkede karamsarlığı yendiniz. Sizler bu ülkede kördüğümü çözdünüz. Sizler herkesin bu ülkeye dair umutlarının tükendiği bir zamanda aşılmaz gibi görünen sorunları aşmanın yolu olarak siyaseti tercih ettiniz. Demokrasinin, hukukun, güvenin, istikrarın, refahın, kalkınmanın yolunu sizler açtınız'' diye konuştu.

  Türkiye'nin AK Parti hükümetlerinden önceki kötü duruma düşmesinin önemli bir nedeninin de siyaset olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

  ''Siyaseti baskı altına alanlar, siyasi kötürüm hale getirenler er meydanını boşaltmışlardır. Diledikleri gibi cirit atıyorlardı. Bu ülkenin varlıkları bir bir peşkeş çekiliyordu. Bu ülkenin bankaları bir bir boşaltılıyordu. Bu ülkenin hazinesi hortumculara akıyordu. AK Parti çatısı altında siyasete soyunanların Türkiye aşkı, yani sizin iradeniz, sizin temiz vicdanlarınız bu ülkeye yeni bir siyaset anlayışı getirdi.''

  AK Parti ve Türkiye'nin başarısında partililerin iradesinin, ideallerinin ve çalışmalarının ne kadar büyük payı olduğunu çok iyi bildiğini belirten Erdoğan, önümüzdeki dönemde partililerin ülkeye yapacakları hizmetlerin katlanarak devam edeceğine inandığını bildirdi.

  Erdoğan, AK Parti'nin yolunun Türkiye'nin yolu olduğunu, Türkiye'nin aklından ve vicdanından çıktığını ifade etti.

  -İSTANBUL VE ANKARA'NIN ÖNEMİ-

  İstanbul'un Türkiye'nin kalbi, özeti olduğunu, İstanbul'un başı ağrısa bütün Türkiye'nin acı duyacağını dile getiren Erdoğan, ''İstanbul refah ve huzur içinde olursa bunu Türkiye yüreğinde hisseder. Allah'a şükür ki bugün hem İstanbul büyük ölçüde özlemlerine kavuşuyor, kavuşmuştur hem de ülkemiz baştan başa bir şantiye halinde kalkınmanın, adaletin, refahın hazzını yaşıyor'' dedi.

  Yıllardır yerinde sayan başkent Ankara'nın artık Anadolu'nun tüm illerine sinerji dağıtan bir merkez haline geldiğini vurgulayan Erdoğan, KÖYDES ve BELDES projeleriyle bütün köy ve beldelerin ayağa kalktığını, hiçbir şehrin haksız rekabete uğramaması için Ankara'da yüreğini Anadolu'ya veren bir iktidar bulunduğunu anlattı.

  -''MECAL YOK MECAL''-

  CHP'li yönetim sırasında İstanbul'un durumundan söz eden Erdoğan, ''CHP'nin İstanbul'u ne hale getirdiğini, İstanbul'u CHP'nin İSKİ çukurundan bizler nasıl çıkarttık onu çok iyi bilirsiniz. Biz Türkiye'de yönetimi büyük bir bataklığa yuvarlanırken devraldık. Kimden, DSP'den, MHP'den, ANAP'tan aldık. Şimdi bakıyorum da zaman zaman bu MHP, bu DSP, bunlar da çıkıp konuşuyor. Sizin cemaziyelevvelinizi biliyoruz. Biz iktidarı devraldığımızda 3,5 sene tahammül edebildiniz. Ondan sonra bırakıp gittiniz. Niye bıraktınız ya? 5 seneye tamamlasaydınız ya. Niye? Mecal yok mecal'' dedi.

  Bugün sadece İstanbul'da olan bitene bakarak Türkiye'de ne olup bittiğinin, nereden nereye gelindiğinin anlaşılabileceğini ifade eden Erdoğan, İstanbul'un çehresinin nasıl değiştiğini görerek Türkiye'nin çehresinin de nasıl değiştiğinin görülebileceğini belirtti.

  ''AK Parti iktidarından sonra bu ülkede nelerin değiştiğini daha iyi gördük'' diyen Erdoğan, İstanbul'un değişimle, hizmetle tanışmasının 27 Mart 1994'e rastladığını, o tarih öncesinde İstanbul'un suyunun olmadığını, vatandaşların banyolarında küvetlerini suyla doldurduğunu anlattı. Erdoğan, ''Yeni bir sektör oluşmuştu, plastik bidoncular. Gidip bidonlar alıp, bidonlarla istifler yapıyor muyduk? Banyolarda duş almak için ne yapacağımızı şaşırdık bu CHP sayesinde. Bu CHP sayesinde temizlik bile kayboldu'' diye konuştu.

  Erdoğan'ın, İstanbul'da o dönemde hava kirliliği var mıydı?'' diye sorması üzerine salonda bulunanlardan bazılarının şaşırarak önce ''Hayır'', daha sonra ''Evet'' diye cevap vermeleri, gülüşmelere neden oldu. Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''O dönemin Sabah gazetesi maske dağıtıyordu maske. Hava kirliliğinden rahatsız olmamak için maske dağıtıyordu. Kim vardı İstanbul'un iktidarında? CHP zihniyeti vardı. Peki niçin benim vatandaşım bu zehirli havayı teneffüs etmeye mahkum ediliyordu? Ey CHP, hani sen çağdaştın? Niçin benim halkımı zehirli o havaya mahkum ediyordun? Doğalgazı getireceklerdi. Bakıyorsunuz ağır aksak gidiyor. Kimi bekliyordu İstanbul? Bizi bekliyordu.''

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim