• BIST 110.549
 • Altın 155,578
 • Dolar 3,8380
 • Euro 4,5313

  Baykal'dan operasyona destek

  22.02.2008 20:26
  CHP lideri Baykal, "Hepimiz onların arkasındayız, onlarla bir aradayız” dedi.
  Baykaldan operasyona destek
  Baykal'dan operasyona destek Baykal'dan operasyona destek Baykal'dan operasyona destek

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütüne yönelik olarak başlattığı sınır ötesi kara harekatına ilişkin olarak, “Olağanüstü güç doğa koşulları içinde, karda, kışta büyük bir vatan mücadelesi vermekte olan askerlerimize başarılar diliyorum. Hepimiz onların arkasındayız, onlarla bir aradayız” dedi.
  Baykal, Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Özyürek, Onur Öymen ve Cevdet Selvi ile birlikte, göreve bir süre önce başlayan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'e kutlama ziyaretinde bulundu. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Baykal, Yargıtay'dan ayrılırken gazetecilerin TSK'nın terör örgütüne yönelik olarak başlattığı sınır ötesi kara harekatına ilişkin sorularını yanıtladı.

  Baykal, kara harekatıyla birlikte Türkiye'nin terörle mücadelesinde yeni ve çok önemli bir aşamaya gelindiğine dikkati çekerek, “İsterdik ki, böyle bir operasyona, ne kara harekatına ne hava harekatına gerek kalsın. Irak'taki yetkililer, Kuzey Irak'taki yöneticiler Türkiye'ye yönelik bir terör saldırısına topraklarını açmasınlar, fırsat vermesinler, himaye etmesinler. Bunu temenni ederdik” diye konuştu.

  “Türkiye'de iktidar ve muhalefetin bu doğrultuda büyük gayret gösterdiğini, ancak ne yazık ki bunun sağlanamadığını” ifade eden Baykal, şöyle devam etti:

  “Ne yazık ki, gerçekler ancak Dağlıca saldırısından sonra Türkiye'de yönetim tarafından önemsendi. O noktaya kadar bu konularda çok rahat, gevşek bir tavır sürdürülüyordu. Dağlıca'dan sonra, yani bir karakolumuzu basarak askerlerimizi alıp götüren saldırının Irak'tan başladığının bütün dünya tarafından görülmesi karşısında artık harekete geçmek zorunluluğunu hissettiler.

  Temenni ederdim ki, Türkiye bu noktaya gelmeden bu konuya el atıp gereğini yapmalıydı. Bunu yapabilirdik. Türkiye'ye yönelik saldırının açıkça oradan himaye ediliyor olması bizi çok haklı bir noktaya sokuyordu, o haklılığımızı ortaya koyup bunu sağlamalıydık. Biz bunu talep ediyorduk... Ya da bu konudaki kararlılığımızın dünya ve Irak yöneticileri tarafından anlaşılmasına bağlı olarak, onların çabalarıyla bu sorunun bertaraf edilmesini umut ediyorduk. Fakat ne yazık ki, bu konuda gerekli duyarlılığı göremedik. Türkiye, kendi işini kendi çözmek zorunda kaldı. ABD ve dünya kamuoyuyla gerekli işbirliği sağlandı, şartları yaratıldı ve hava harekatını başlattık. Şimdi de kara harekatı zorunluluğu var.”

  “HEPİMİZ ONLARIN ARKASINDAYIZ”

  Baykal, Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin, saldırıların gelecekte daha uygun ortamlarda bahar, yaz aylarında sürdürülememesi için önleyici, etkili ve kalıcı önlemlere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Konunun bir sıradan askeri harekat olarak yapılıp noktalanmanın ötesinde önem taşıdığını ifade eden Baykal, “Sınırlarımızın güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirleri daha orta vadeli bir biçimde de düşünmek lazımdır” dedi.

  Askeri operasyonun yanı sıra yeni yaklaşımların, ekonomi politikalarının da kararlılıkla ortaya konulması gerektiğine işaret eden Baykal, Güneydoğu Anadolu'ya yönelik bir ciddi ekonomik programının hızla devreye girmesini istedi. Baykal, Türkiye'nin, Irak'ta, Kuzey Irak'ta yaşayan insanlara yönelik dostane yaklaşımını, sıcak duygularını, iyiniyetini, işbirliği anlayışını ortaya koyacak somut adımların da atılması gerektiğini belirtti.

  Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu aşamada Silahlı Kuvvetlerimize, olağanüstü güç doğa koşulları içinde, karda, kışta büyük bir vatan mücadelesi vermekte olan askerlerimize başarılar diliyorum. Hepimiz onların arkasındayız, onlarla bir aradayız. Onların hiçbir zayiat vermeden bu büyük vatan görevini başarıyla gerçekleştirmelerini temenni ediyoruz. Dualarımız, desteğimiz onlarla beraber. İnşallah sağ salim, başarıyla, zaferle memleketimize döneceklerdir.”

  “DESTEK OLMAYI GÖREV BİLİRİZ”

  Baykal, TSK'nın yetkilendirilmesine yönelik tezkerenin uzatılması söz konusu olursa TBMM'de destek verip vermeyeceklerine yönelik bir soru üzerine, şunları söyledi:

  “Tabii. Ortaya çıkacak ihtiyaç neyse gereğini yaparız. Zaten biz bu konuda destek olduk. Çok daha önceden 'şartlarını yaratın ve bunu halledin' dedik. Bunca şehit verdik, bunca can kaybettik. Çok daha önceden de bu alınabilirdi, alınmalıydı, alınması gerekirdi. Türkiye büyük ülkedir. Türkiye'ye terör aracılığıyla meydan okunmasına göz yumamayız, yummamalıyız... Ama şartlar buraya getirdi. Olabilir, bunu sadece bir üzüntü noktası olarak söylüyorum. Biz çok daha erkenden, kararlı şekilde bu yola girilmesini öneren bir parti olarak elbette bu aşamada dahi olsa alınan önlemlere destek olmayı görev biliriz. Allah TSK'nın yardımcısı olsun.”

  Baykal bir başka soru üzerine, “sınır ötesi kara harekatı konusunda hükümetten ya da Genelkurmay'dan herhangi bir bilgi gelmediğini, konuyla ilgili ayrıntıları televizyonlardan öğrendiğini” söyledi.

  “ULUSLARARASI DESTEK ŞARTLARINI GÖZETMEK”

  Bir gazetecinin, “ABD'den yapılan açıklamada son harekatın kısa süreceği bilgisi geldi Türkiye'ye. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?”' sorusuna da şu karşılığı verdi:

  “Bu operasyonunun uluslararası destek şartlarını gözetmek önemlidir.

  Hiç kuşku yok yetkililer, bu konuda gerekli dikkati sergileyeceklerdir. Ama kara harekatı öyle bir olaydır ki, oraya girdikten sonra kazanımlarının kalıcı hale dönüşmesini sağlayacak önlemler alınmasına ihtiyaç vardır. Hepimiz en kısa zamanda bu operasyonun başarıya ulaşmasını isteriz buna kuşku yok. En kısa zamanda bu başarı sağlanabilir, sağlanmalıdır... Ama bu sağlandıktan sonra geleceği yönelik önlemlerin alınması ihmal edilmemelidir. O ayrı bir olaydır. O noktada da ilgili ülkelerle bir mutabakat sağlanabilir ama Türkiye, maruz kaldığı tehdidin tekrar ortaya çıkmaması için önlem alma hakkına sahiptir. Bunu anlatmayı başarmak da hükümetin görevidir.”

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim