• BIST 106.991
 • Altın 152,004
 • Dolar 3,6781
 • Euro 4,3218

  Baykal'dan 'fitne' özrü

  28.04.2009 13:48
  Baykal, Azerbaycan'dan Erdoğan adına özür diledi
  Baykaldan fitne özrü
  Baykal'dan 'fitne' özrü Baykal'dan 'fitne' özrü Baykal'dan 'fitne' özrü

  Hükümetin dış politikalarını eleştiren CHP lideri Baykal, Erdoğan"ın Azerbaycan"ın eleştirilerine yönelik “fitne” yakıştırmasının yanlış olduğunu vurgulayarak Başbakan adına Azerbaycan"dan özür diledi

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında konuşuyor. İşte Baykal'ın açıklamaları:

  Geçen haftanın temel konusu dış politikada birbiri ardına ortaya çıkan gelişmeler. ABD Başkanı Barack Obama, 24 Nisan"da konuşmasını yaptı. 22 Nisan gecesinde de Türkiye Ermenistan"la birlikte yol haritası açıkladı. Türkiye"nin dış politikasında kendini gösteren bir temel politika ortaya çıktı. Geldiğimiz noktada ise AKP"nin dış politikasının somut ve ağır sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Herkes bir anda "Ne oluyoruz?" sorusunu sormaya başladı. ABD Başkanı Obama 24 Nisan"da bir konuşma yaptı. Obama"nın konuşması Ermenistan"ın 1915 olaylarıyla ilgili yorumunu bire bir benimsediğini ortaya koyan bir anlayışla yapılmıştır. Yorum da terminoloji de sahiplenilmiştir. Bu açıklamada 1915 olaylarının öteki boyutu görmezden gelinmiştir. Müslümanların haksız yere öldürüldüğü gözden kaçırılmış, bir denge kurma ihtiyacı göz ardı edilmiştir.

  NEREDEN ÇIKTI BU 1,5 MİLYON

  Rakam verilmiştir, 1,5 milyon denmiştir. Nerden çıktı bu 1,5 milyon? Daha bir dengeli olaya bakma ihtiyacı yok mu? Bu büyük bir haksızlıktır. Bizi ilgilendiren Başbakan"ın yaptığı ilk açıklamada değerlendirmeyi "dengeli" bulduğunu söylemiştir. Obama aslında soykırım görüşünü ifade etmiştir, bu konuda görüşüm değişmedi demiştir. Ermenice bu konuda kullanılan standart ifadeyi kabul etmiştir. Bunu da Türkiye ziyaretinden hemen sonra yapmamıştır. Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanıyla kapsamlı görüşmeler yaptıktan sonra bu açıklamayı yapmıştır. Bu konunun Türkiye tarafından nasıl göründüğünü dayanaklarıyla kapsamlı bir biçimde ortaya koymadılar mı? Türkiye böyle bir değerlendirmeyi yapmamış Obama"ya. Bu anlaşılmıştır. Obama"ya Cumhurbaşkanı ve Başbakan kapsamlı bir şekilde bu konudaki yanlışlıkları anlatacak zamanı bulamadılarsa bile kendilerine bazı şeyler hatırlatmak isterim. Kendisine Justin McCarthy"nin kitaplarını verebilirlerdi. ABD"nin saygın 74 tarihçisi bir araya gelip "bu soykırım değildir" dediler. Bu bildiriyi verebilirlerdi. Bütün bunlar bir kenara bırakılmıştır. İngiliz bakanların her yıl 1915 olayları bir soykırım değildir diye yaptıkları açıklamaları Obama"nın önüne koymak gerekirdi. Obama"ya 1948 tarihli BM"nin soykırımla mücadelesinin metni verilebilirdi. Bir ülkeyi soykırımla suçlamak ağır bir itham ortaya koymaktır. Kimse yetkili bir mahkeme kararı olmadan kimseyi suçlu ilan edemez.

  BU SUÇLAMALAR HUKUKLA BAĞDAŞMAZ

  BM kararıyla kurulan bir mahkeme Uluslararası Adalet Divanı"nda soykırım karara bağlanırsa bu konuda ne yapılması gerektiği bellidir. Bu olmadan 1215"ten günümüze kadar geçerli olan uluslar arası hukukun temel anlayışına aykırıdır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi"nde der ki: Bir kişi suçu kanıtlanana kadar suçsuzdur der. Türkiye"ye yönelik bu suçlamaların yapılması hukukla bağdaşmaz. Bu tabloyu büyük bir üzüntüyle tespit ediyorum. Bu tablo karşısında Türkiye"nin takındığı tavır üzüntü vericidir. Türkiye ne bu konuşmadan önce, ne bu konuşmadan sonra bu konuya nasıl yaklaştığını anlatmayı başaramamıştır. Bu önemli bir dış politika zafiyetidir.

  Başbakan önce dengeli dedi, sonra hatasını gördü ve onu toparlamaya çalıştı ve kararlı bir tavır takınmaya çalıştı. Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmelerin hangi noktada olduğuna yönelik açıklamanın hemen ertesinde çıkmıştır. Türkiye 22 Nisan gecesinde "Biz yol haritasında -mutabakat sağladık, gerekeni yapacağız" dedikten sonra Obama bu açıklamayı yaptı. Bu daha da vahimdir.

  FİTNE ÖZÜRÜ

  Başbakan Erdoğan, Türkiye"nin dış politikasına yönelik Azerbaycan"da gelişen tepkiye ve eleştirilere “fitne” yakıştırması yapmıştır. Bu fitne sözü Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı"nı yakışmıyor. Başbakan"ın “fitne” sözü için Azerbaycan"dan özür diliyorum. Onları anlıyoruz, gönülkırıklığı içine girmişlerdir. Ancak onlar da abartmamalıdır. Unutmasınlar ki AKP iktidarı geçicidir. Bugünkü iktidar bugün var yarın yok. Türkiye – Azerbaycan dostluğu ebedidir. Bugünkü iktidara kızıp yorgan yakmayalım.

  Vatan

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim