• BIST 107.923
 • Altın 152,674
 • Dolar 3,7140
 • Euro 4,3692

  Baykal'dan DTP'ye çağrı

  21.12.2007 18:38
  "Hepimiz bileceğiz ki karşımızdakinin ceketinin arkasında bir silah yoktur"
  Baykaldan DTPye çağrı
  Baykal'dan DTP'ye çağrı Baykal'dan DTP'ye çağrı Baykal'dan DTP'ye çağrı

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, terörle mücadele konusunda İspanya örneğini verirken, DTP'lilere `terörü himaye etmeyin' mesajı iletti. Baykal, "Hepimiz bileceğiz ki karşımızdakinin ceketinin arkasında bir silah yoktur" dedi. Baykal, sanatçı Fazıl Say'ın kaygılarına da destek verirken, "Onun Türkiye'de yaşayamaz hale gelmesi hepimizi kaygılandırmalıdır üzmelidir. Özellikle iktidarı düşündürmelidir" dedi.

  Bayramı memleketi Antalya'da geçiren CHP Lideri Deniz Baykal, ikinci gününde partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma törenine katılarak partililerle bayramlaştı. Baykal, bayramlaşmaya gelen çocukları tek tek kucağına alarak sevdi. 2 yaşındaki Meltem Gül, Baykal'a sevgisini nergis çiçekleri vererek ifade etti. Tüm Türk milletinin ve İslam dünyasının bayramını kutlayan Baykal, bir partilinin, "Hükümeti teslim alacaksın Allah'ın izniyle" demesi üzerine, "Tamam dur şimdi bakalım" dedi. Baykal, "Biz de çevremizdeki komşularımız da bütün İslam dünyası da güç günlerin içinden geçiyor. İnşallah bugünleri aşacağız. Hepimiz hak ettiğimiz barış ortamını sevgi ve dostluk ortamını mutlaka gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

  GEÇİCİ DEĞİL, KALICI ÇÖZÜM

  Baykal, bayramlaşma öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonunun anımsatılması üzerine Baykal, Türkiye'ye yönelik saldırıların komşu ülkeden kaynaklandığı ve bunun kabul edilemez olduğu, dünyanın ise bunu yeni gördüğünü kaydetti. Türkiye'nin teröre ağır bedeller ödediğini söyleyen Baykal, "Bunun acısı yüreğimizde. Bu acı bedeller sonucunda da olsa bütün dünya Türkiye'ye Irak'tan, Kuzey Irak'tan haksız bir saldırının yürütüldüğünü, buna karşı Türkiye'nin her türlü önlemi alma hakkına sahip olduğu uluslararası hukukun Türkiye'ye bu hakkı tanıdığını kabul etmek durumunda kaldı. Bu olumlu bir gelişme" diye konuştu.

  TSK'nın askeri operasyonlarının da bu çerçevede anlayışla karşılandığını kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Umarım bu çalışmaların sonucunda artık Irak'ta, Kuzey Irak'ta artık Türkiye'ye yönelik terör hareketinin orada varlığının sürdüremeyeceği gerçeği ortaya çıkmıştır. Umarım önümüzdeki dönem Türkiye'ye geçmişte olduğu gibi Irak'tan PKK saldırısı yapılmayacaktır, yapılmamalıdır. Biz gelip geçici rahatlamalar peşinde olan ülke değiliz. Biz kalıcı çözümleri özlüyoruz, kalıcı çözümleri gerçekleştirmek zorundayız. Bunun başarılması mümkündür. Bu doğrultuda çok ciddi şanslar vardır. Bunun en iyi şekilde kullanılması gerekiyor. Umarım, önümüzdeki dönemde bu doğrultuda bir gelişme sağlanır."

  Son dönemde TSK'nın askeri müdahalesi konusunda değişik değerlendirmelerin yapıldığını belirten Baykal, Kuzey Irak'taki yetkililerin tepkisinin kendi iç siyaset şartlarından kaynaklanan bir durum olduğunu düşünmek istediğini söyleyerek, "Bu tavrın kalıcı temel bir politika olmayacağını ümit ediyorum" dedi.

  ABD'nin bugüne kadar izlediği tutumun dışında daha olumlu bir yaklaşım içine girdiğini belirten Deniz Baykal, ABD'nin Türkiye'nin askeri harekatına fırsat tanıyan, Irak hava sahasını açarak destek vermesinden de `büyük memnuniyet' duyduğunu anlattı. Geçen bayram yaşanan terör olaylarından sonra Türk halkının tepkisinin sözkonusu durumun kabul edilemez olduğunu ortaya koyduğunu belirten Baykal, "Bunu değerlendirmişlerdir. Yoksa Türkiye PKK'ya destek olan herkesle ilişkilerini koparmak durumunda kalabilecekti. ABD, son anda duyarlılık sergilenmiştir. Bunun kalıcı hale gelmesi lazım. Gelip geçici anlık olay olmaktan çıkarılması lazım. Türkiye'yi tedirgin edecek terör hareketlerinden kimsenin medet ummaması lazım. Hiçbir müttefikimiz ve komşumuzun Türkiye'yi rahatsız edecek terör hareketlerinden yarar beklememesi lazım, onları himaye etmemesi lazım. Bu konuda duyarlı kararlı olduğumuzu anlatmamız lazım" diye konuştu.

  TERÖRÜ HİMAYE ETMEYİN

  İspanya'da ayrılıkçı ETA'nın yandaşı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerine 521 yıl hapis cezası verildiğinin ve aynı sıkıntının Türkiye'de de yaşandığının sorulması üzerine CHP Lideri Baykal, şu görüşleri dile getirdi:

  "Dünyada terör tehdidine maruz kalan ülkeler, nasıl davranmaları gerektiğini çok iyi biliyor. Onlara karşı en etkili askeri önlemlerini alıyorlar. Ve terör hareketinin siyasi meşruiyet arayışına siyasi himaye görmesine yardımcı olacak kuruluşları, kişileri, yayınları etkili bir şekilde caydırıyorlar. Terörle mücadele bir bütündür. Olay silahla mücadele ile bitmez. O silahlı mücadeleyi himaye edenleri destekleyenleri etkisiz kılmak lazım. Onun için her hukuk sistemi, her demokratik düzen kendini koruyacak önlemleri alır. İspanya'da bunun etkili bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Ama Türkiye, terörle mücadele konusunda yeni yeni bilinçleniyor. Terörle mücadelenin çok yönlü bir olay olduğunu yeni yeni kavrıyor."

  CEKETİN ALTINDA SİLAH

  Tüm demokratik güçlerin terörü reddetmesi gerektiğini söyleyen Deniz Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Teröre karşı herkes tavır takınmak zorundadır. Terörü himaye eden, kollayan, meşrulaştırmak isteyen güçler demokrasiye ve hukuka, eline silah alıp terör yapanlar kadar zarar vermektedirler. Bu bilinç oturdukça Türkiye'de daha etkin mücadele yaparız. Yavaş yavaş bu oturuyor. Büyük baskı var. Terör hareketi ile yakın ve sıcak ilişki içinde olan, bunu iftiharla ortaya koyan ve bunun siyasetini yapmayı marifet zanneden çevrelere karşı toplum ve hukuk sistemimiz ciddi bir duyarlılık içine giriyor, bu sağlıklı gelişmedir. Bunun önünü kesmek doğru değildir. Bu işlemelidir. Herkes yerini seçmelidir. Demokrasi silahla, terörle, mayınla, masum insanları öldürmekle olmaz. Böyle mücadele edenleri himaye etmekle olmaz. Hep birlikte bunun yanlış olduğunu söyleyeceğiz, sonra fikir özgürlüğü, demokratik kurallar içinde tartışmamızı yapacağız, siyasi mücadelemizi götüreceğiz. Hepimiz bileceğiz ki karşımızdakinin ceketinin arkasında bir silah yoktur. Ya da onun işareti ile silah kullanacak bir yandaşı yoktur. Hepimiz eşit şartlarda mücadele edeceğiz. Bunun anlaşılmasa büyük önem taşıyor."

  KİMSE SİYASİ SONUÇLAR ÇIKARMASIN

  Sahte sağlık raporu aldığı gerekçesiyle cezaevine konulan DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın durumunun anımsatılması üzerine Baykal, hukukun bir bütün olduğunu belirterek, "Hepimiz önce hukuka saygılı olacağız. Evrakta sahtecilik yapmayacağız, yasaları sahipleneceğiz, resmi makamları yanıltmayacağız. Ondan sonra siyasi tartışmamızı yapacağız. Kimsenin imtiyazı yoktur. Kimseye de siyasi konumu dolayısıyla haksızlık yapılması kabul edilebilir değildir. Böyle durumun ortaya çıkması halinde Türkiye gereken tepkiyi gösterir" diye konuştu. Demirtaş'a da yasaların öngördüğü yaptırımların uygulanacağını söyleyen Baykal, "Bundan büyük siyasi sonuçlar çıkarmaya kimsenin hakkı yoktur. O iş ayrıdır. Bu iş ayrıdır" yorumunu yaptı.

  SAY, HEPİMİZİ KAYGILANDIRMALIDIR

  Fazıl Say'ın kaygılarını paylaşıp, paylaşmadığının sorulması üzerine Deniz Baykal, Türkiye'de büyük bir kuşatmanın giderek kökleştiğini ve bunha ilk dikkati partisi CHP'nin çektiğini söyledi. Türkiye'nin ciddi şekilde köklerinden koparıldığını, cumhuriyetin çözülmek istendiğini anlatan Baykal, bu sürece siyasilerin, sanatçıların, bilim adamlarının kendilerine göre tavır koyduğunu anlattı. Baykal, sanatçıların da kendi üsluplarıyla sürece tavrını koyduğunu söyleyerek, "Bu tavırları anlamak saygı göstermek lazım. Bunları uyarı olarak herkesin alıp üzerine düşen sorumluluğu herkesin düşünmesi lazım. Bu tavır takınanları suçlayarak, karalayarak bir yere varmak mümkün değildir. Söylenenin altında ne yatıyor, insanlar niye böyle düşünüyor, bunu anlamak, sahip çıkmak lazımdır. Toplumumuz bir süredir bu konuyu sürekli tartışıyor. Bu tartışmayı sağlıklı buluyorum. Bu doğru bir süreçtir" şeklinde konuştu.

  Fazıl Say'ın Türkiye'nin çok değerli bir sanatçısı olduğunu belirten Baykal, "Onun Türkiye'de yaşayamaz hale gelmesi hepimizi kaygılandırmalıdır, üzmelidir. Özellikle iktidarı düşündürmelidir. İktidar sahiplerinin ister gelir, ister yaşar, ister yaşamaz tavrı büyük sorumsuzluktur, duyarsızlıktır. Zaten sorun da oradan kaynaklanmaktadır. Fazıl Say'ın açıklamasıyla tedirginliğini ortaya koymaktadır. Bir sanatçı duyarlılığı içinde tepkisini topluma yansıtmaya çalışmaktadır. Hiç kuşku yok bu tepkisi yerindedir, herkesin bunu doğru değerlendirmesi gerekir" diye konuştu.

  Baykal, açıklamasının ardından bir süre önce istifa edip CHP'ye katılan DSP eski İl Başkanı Baştuğ Çalışır ve 14 arkadaşına rozetini taktı.  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim