• BIST 108.197
 • Altın 153,753
 • Dolar 3,8399
 • Euro 4,5165

  Baykal'a şok suçlama

  28.09.2008 21:49
  AK Parti’li Fırat’tan,CHP Lideri Baykal’a şok suçlama. Fırat,Baykal’ın borsada nasıl usulsüzlük yaptığını ortaya koydu ve konuyla ilgili dosya hazırladığını söyledi.
  Baykala şok suçlama
  Baykal'a şok suçlama Baykal'a şok suçlama Baykal'a şok suçlama

  AK Parti"li Fırat"tan, CHP Lideri Baykal"a şok suçlama. Fırat, Baykal"ın borsada “insider trading” yöntemiyle nasıl usulsüzlük yaptığını ortaya koydu ve konuyla ilgili de dosya hazırladığını belirtti.

  Bir süreden beri CHP Genel Başkan Deniz Baykal"a mal varlığını açıklaması hususunda çağrılar yapan Fırat"ın ısrarının arkasında ne var?

  Eksik Mal Beyanı

  CHP lideri Baykal"ın, yalnızca kendisine ait yaptığı mal beyanını, eksik bulduğunu söyleyen Fırat, Baykal"ın eşi ile birlikte mal varlığını açıklamasını istedi ve Erdoğan"ın Başbakanlık sitesindeki mal beyanını örnek gösterdi.

  'Baykal zenginleşirken vergide cimrileşti'

  Baykal"ın, serveti ile ilgili, basına yaptığı mal beyanı açıklamasının yetersiz veya eksik olduğunu düşünen Fırat konuyla ilgili basına bir açıklama yapmıştı. Özellikle servetinin büyük bölümünü avukatlıktan kazandığını ifade eden Baykal"a şu soruları yöneltmişti:

  “İki tane gayrimenkul bana miras kalmıştır. Ama onun dışındakiler, yasaklı dönemimde avukatlıktan elde etmiş olduğum gelirle elde ettim” sözlerine saygı gösteriyorum ve şu soruları sormak istiyorum “Sayın Baykal hangi tarihten hangi tarihe kadar avukatlık yaptınız? Hangi vergi dairesin kaç numaralı mükellefiydiniz? Her yıl beyan ettiğiniz gelir ve vergi miktarı nedir bunu açıklayın?”

  Fırat Baykal"ı “Insider trading” ile itham ediyor!

  Fırat, Türkiye Sınai Bankası"nın halka arz edîldiği dönemde, Deniz Baykal"ın kendisi, eşi ve kızının haricinde, bir sekreter ve şoföre hisse aldırdığını öne sürdü. CHP lideri Baykal"ın o dönemde neden böyle bir şey yaptığını sorgulayan Fırat, Baykal"ı “Insider trading” itham etti.

  Nedir “Insider trading?”

  Insider trading (içeriden öğrenenlerin ticareti) Borsa"da SPK araçlarının değerini etkileyebilecek, daha kamuya açıklanmamış bilgileri, kendisine ve ya üçüncü şahıslara çıkar sağlamak için kullanarak sermaye piyasasında işlem yapanlar arasında fırsat eşitliğini bozacak şekilde haksız yarar sağlamak…” anlamına geliyor.

  Amerika"da vergi kaçırmaktan sonra ikinci suç!

  Fırat, Baykal"ı “Insider trading” yani, "içeriden öğrenenlerin ticareti" olarak tanımlanan usulsüzlüğü yapmakla suçladı. Peki Amerika"da vergi kaçırmaktan sonra ikinci en büyük ticari suç olan "Insider trading"i Baykal ne zaman gerçekleştirdi?

  Bugün hem NTV"de katıldığı canlı yayında hem de düzenlediği basın toplantısında Fırat, Baykal"a mal varlığı ile ilgili sorular yönelttiği yeni bir iddiayı gündeme getirerek CHP liderinin bir şoför ve bir sekreter üzerinden Çankaya"daki bir banka aracılığıyla hisse senedi aldığını ileri sürdü.

  Fırat konuyla ilgili basınla yaptığı ve televizyonlarda canlı olarak yayınlanan toplantıda şunları söylemişti: “Türkiye Sınai Kalkınma Bankası"nın halka arz ettiği, menkul değerlerin bir kısmını kendi adına bir kısmını eşi ve kızı adına almıştır… Hakkıdır böyle bir işlem yapabilir. Ancak anlayamadığım, CHP kontenjanından İş Bankası yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş olan bir kişinin, İş Bankası"ndaki şoförün üzerine neden böyle bir alım yaptınız?”

  “Sayın Baykal Açıklasın”

  Fırat; “insider trading” konusuna da gönderme yaparak konuşmasının sonunda Baykal"a bu sözlerle yüklendi:

  “Yine o yönetim kurulu üyesinin eşi olan avukat hanımefendinin sekreteri üzerine neden bir alım yaptınız ? Bir de Türkiye Sınai bunlara halka arz ederken bunlara bir limit koymuş muydu? Baykal bundan fazla almış mıdır?”

  Kendisine yapılan saldırılara rağmen bu işin peşini bıraktırmayacağı ifade eden Fırat; geri adım atmayacağını da sözlerine ekledi.

  Fırat"ın konuşmasından medya da nasibini aldı. Medya bazı konuları görmezden gelerek yazmadığını ifade eden Fırat bunun bir medya ayıbı olduğunu ifade etti. Fırat sözlerini şöyle tamamladı. “Her fırsatta ben bunu soracağım. Medya bunu sorsun, söylesin yazsın yazmasın çok önemli değil. Bu medyanın ayıbıdır.”

  “Her gün bazı gazete ve televizyon kanallarında, CHP Çankaya Belediye başkanının sesinden hangi şartlarda rüşvet alındığını görmezden gelen bir medya var ise Allah sonumuzu hayır etsin diyorum. Benim sorduğum sualleri de her gazetenin yazacağını düşünmüyorum. Ben her yere giderim, kongrelerde bunu sorarım. Sayın Baykal da servetinin kaynağını açıklamasını istiyorum.”

  Fırat, Türkiye Sınai Bankası"nın halka arz edildiği dönemde, Deniz Baykal"ın kendisi, eşi ve kızının haricinde, bir sekreter ve şoföre hisse aldırdığını öne sürdüğü toplantıdan sonra Baykal"ı canlı yayında düelloya davet etti.

  Baykal"ın istifasını istedi

  Fırat, “Türkiye Sinai Kalkınma Bankası"nda İş Bankası iştirakleri neden iki yabancı kişi üzerinden yapıldı? Bir parti liderinin hisse senedi ile oynayıp oynamaması beni ilgilendirmiyor. Etik bir kuralın ihlali var. İstifasını gerektirir.

  Hisse senetleri sınırlı bu sınırı aşabilmek için gayri ahlaki yöntem ile diğer vatandaşların hakkını gasp etti” dedi.

  Fırat, açıklamasında: “Baykal"ın peşindeyiz. "Deniz Baykal, Fırat"ın haddine mi?" diyor. Benim haddime, ben halkın seçtiği milletvekiliyim.” Fırat, Baykal"a “Sizinle ya da istediğiniz bir isimle yüz yüze bu belgeleri tartışalım” çağrısını yaptı.

  Rotahaber

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim