• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Baykal'a ağır laf

  10.03.2009 14:26
  Erdoğan'dan Baykal'a 'birinci olamazsan bırak' çağrısı
  Baykala ağır laf
  Baykal'a ağır laf Baykal'a ağır laf Baykal'a ağır laf

  Elbistan mitingine katılan Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Baykal için ağır laflar ederken 'Birinci parti olamazsam bırakırım' de çağrısı yaptı.

  Elbistan mitingindeki konuşmasına hızlı tren ve duble yollar gibi projelerle başlayan Başbakan Erdoğan yine muhalefete yüklendi: "Ben hayal konuşmuyorum, yaptıklarımız anlatıyorum, ama onlar ne anlatıyor! Yaptığımız duble yolları temizlemekten aciz anlayışlarla nereye varacağız. Elbistan"a girerken 2 gidiş 2 geliş var, bizim iktidarımızın yaptığı şeyler bunlar ama bunları temizlemeyen anlayıştan bir şey çıkar mı? Belediyecilik bu, ben belediyecilikten geliyorum ve belediyecilik bizim işimiz, uzmanlık alanımız."

  "DEMOKRASİ YERELDE BAŞLAR"

  Demokrasi ve hizmet gibi konularda yerelliğin önemine vurgu yapan Başbakan şöyle devam etti:"Biz bir şeye inanıyoruz, demokrasi yerelde başlar, kalkınma yerelde başlar, hizmet yerelde başlar. Yani Elbistan'ın köyünde ilçesinde Kahramanmaraş'ın ilinde başlar ve buradan Türkiye'ye yayılır. Eğer Elbistan'ı ihmal edersek sadece Elbistan değil Türkiye de kaybeder. İşte bu yüzden Tekirdağ bizim için ne kadar önemliyse Hakkari de o kadar önemlidir. Hizmet noktasında İzmir ne kadar önemliyse Iğdır da o kadar önemlidir. İstanbul'un Kadıköy'ü ne kadar önemliyse Elbistan da o kadar önemlidir."

  "BAŞBAKANLIK SADECE ANKARA'DAN YAPILMAZ"

  Pozitif ayrımcılık yaparak Elbistan'da miting düzenlemeye karar verdiğini belirten Başbakan Türkiye'de her ili en az 3'er defa ziyaret ettiğini belirten Erdoğan, Başbakanlığın sadece Ankara'dan yürütülemeyeceğine dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Sivas'tan bu tarafa geçemeyen liderler var mı? Baykal hiç buralara geldi mi, Bahçeli geldi mi? Ben daha önce de gelmiştim buraya ve bu ikinci gelişim."

  "ELBİSTAN İL OLSUN"

  Mitinge katılan halkın "Elbistan İl Olsun" sloganlarına karşılık Erdoğan şu cevabı verdi: "Bakın değerli kardeşlerim, bunlar, eski, alışıldık siyasetçilere yönelik taleplerdir. Şimdi Elbistan gibi bir ilimiz Kahramanmaraş gibi bir ilimizden ayrılma talebinde bulunursa ben buna üzülürüm. Önemli olan, Kahramanmaraş'ı tüm ilçelerimizle en güzel şekilde birbirine bağlamaktır."


  "BU OYUNLARA GELMEYİN"

  "Bugün Türkiye'de öyle iller var ki ilçe bile yapılmaz, neden böyle yaptılar, sadece oy endişesiyle oy! Ben size her zaman şunu söylüyorum, ne aldatan ne de aldanan olacağız. Bu tür taleplerin nereden geldiğini de biliyorum. Bizim iktidardan önce o beyefendiler iktidardaydı, neden yapmadılar, yapsalardı. Bu oyunlara gelmeyin. Bakın, AK Parti bu seçimleri alsın ondan sonra siz görün buranın nasıl değişeceğini, önemli olan belediyeciliğin buraya nasıl yansıyacağı, bu oyunlara gelmeyin."


  "BİZ İKTİDARA GELDİĞİMİZDE TUVALET ÜCRETİ 1 MİLYON'DU"

  "Biz iktidara geldiğimizde tuvalet ücreti neydi, 1 Milyon. Eskiden, delikli kuruşla gidiyorduk tuvalete ama MHP, sayın Bahçeli, bunlar akşam yattılar sabah kalktılar bir "sıfır", akşam yattılar sabah kalktılar bir sıfır, altı tane sıfır koydular. Biz geldik, dedik ki bu sıfırları atacağız. Sakın ha dediler, bu sıfırları atarsanız enflasyon patlar dediler, Enflasyon patladı mı, çatladı çatladı, 7 nokta 7.Bir ara kriz yüzünden 11'e çıktı, Bahçeli ve Baykal sanki zil takıp oynayacaklardı, çünkü bunlar ruh ikizidir ruh ikizi. Felaket tellallığı yapmayın ayıp oluyor ayıp. Bu ülke kaybederse beraber kaybederiz, varsa koy ortaya yoksa sus."

  "KOLTUKLAR BAYKAL'I REDDEDİYOR AMA O REDDEDEMİYOR"

  "Biz sizin iktidarınızı gördük, sayın Baykal tek başına hayatta iktidar olamaz ya, Baykal zaten bu şekilde kalmayı arzu ediyor. Çünkü bundan nemalanıyor. Saltanat sahibidir onu sever, koltuklar onu reddediyor ama o koltuğu reddedemiyor, yapıştı kaldı. Sayın Bahçeli 8 ay dayanabildi, ayrıldı, koltuğa geldi, verdiği cevap t çok enteresandı; talebe dayanamadı geldim. Millet dedi ki al sana 5 yıl iktidar, 3 buçuk yıl dayanabildi, dedi ki biz bu işi götüremiyoruz, altında kaldık, haydı erken seçim."

  "SEN BENİ BIRAK SEN NE ALACAKSIN ONA BAK"


  Ana muhalefet lideri Baykal'ın yüzde 52 yorumundan da bahseden Erdoğan şöyle devam etti: "Baykal diyor ki AK Parti yüzde 52'nin altında alırsa düşündürür diyor, sen beni bırak be, sen AK Parti'nin ne alacağını niye konuşuyorsun, sen ne alacaksın ona bak. Bir siyasi parti birinci parti olmak için koşar, arkada kalarak nal toplamaz. Bak kendini neyle tatmin etmeye çalışıyor. 29 Mart akşamı 51 olunca diyecek ki 'bak ben demedim mi?', böyle siyaset olmaz."

  "HADİ SEN DE SÖYLE BİRİNCİ PARTİ OLAMAZSAM BIRAKIRIM DİYE"

  "Hadi Baykal sen de söyle, 'birinci parti olamazsam bırakırım' diye, sayın Bahçeli sen de söyle, çünkü siyaset bunun için yapılır bunun için!"

  "ESKİYE RAĞBET OLSAYDI BİT PAZARINA-- BİLİYORSUNUZ"

  "Sayın Baykal diyor ki 'ben Cumhuriyet'ten eskiyim', e ne olmuş eskiyse, eskiye rağbet olsaydı.. biliyorsunuz, olmuyor işte. Ve zaten bunlar Atatürkçü falan değil, bunlar Atatürk üzerinden geçinenler. Bakın Atatürk ebediyete intikal etti bunlar ne yaptı, paraların üzerinden Atatürk'ün resmini indirip CHP'nin resmini koydular."

  "BENİM VALİLERİMLE NİYE UĞRAŞIYORSUNUZ"

  "Şimdi bu aralar da çıkmış benim valilerimle uğraşıyorlar, benim valilerimle ne uğraşıyorsunuz be, Baykal da Bahçeli de, dedim ya ruh ikizi bunlar. Yahu bir zamanlar CHP'nin il başkanları valiydi vali, hem il başkanlığı yapıyordu hem valilik yapıyordu, bunu biliyorsunuz değil mi. Biz buralardan demokrasiye geldik, ne bedeller ödedik. Benim valilerim görevlerini yapıyor, olay budur. Ben valilerimi yedirtmem dedim, Baykal da ben vali yemem Kırşehir'in höşmerimini yerim dedi. Afiyet olsun, sen onun yemeye devam et, yalnız fazla yeme şekerin yükselmesin."

  "MAHSUNİ ŞERİF"

  Konuşmasına Mahsuni Şerif'in dizeleriyle devam eden Başbakan, merhum sanatçıyı Elbistanlı olarak hatırlatınca beraberindeki görevlilerin düzeltmesiyle bunu Afşin olarak düzeltti: "Bakın merhumun çok güzel dizeleri var ben size hatırlatayım mı onları, 'milletin sırtından doyan doyana, bunu gören yürek nasıl dayana, yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, bilmem söylesem mi söylemesem mi', hatırladınız değil mi, işte AK Parti olarak biz söyledik biz susmadık. 14 Ağustosta partimiz kurduk ve bu böyle gitmez dedik."

  "O BEDAVA BU BEDAVA TÜRKİYE NEREYE GİDECEK O ZAMAN"

  "Diyor ki elektriği bedava vereceğiz, yahu nasıl veriyorsun bedava. Bu elektriğin sahibi kim, TEDAŞ. Yani biz, devlet, yani ben sana bedava mı veriyorum ki sen de bedava vereceksin, nasıl oluyor bu iş. Burada 71 buçuk milyon vatan evladının hakkı var, sen bunu nasıl bedava verirsin. O bedava bu bedava, Türkiye nereye gidecek o zaman, iflasa, bunların derdi bu."

  Başbakan Erdoğan Elbistan'ın ardından günün ikinci mitingini gerçekleştirmek üzere Malatya'ya geçti.

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim