Sivrisinekler yazın herkesin başına bela oluyor. Sıcak havalarla birlikte gün yüzüne çıkan sivrisinekler tüm yaz boyunca rahatsızlık veriyor. Yapılan bazı araştırmalar bazı besinleri tüketenlere sivrisineklerin yaklaşmadığını ortaya çıkardı. Tüm yaz boyunca rahat etmek için bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin.

 Sivrisinekler, dünya çapında milyonlarca insanı topluca etkileyen sıtma, dans humması ve chikungunya gibi hastalıkların taşıyıcılarıdır. 2021'de yayınlanan Dünya Sıtma Raporu'na göre, Güneydoğu Asya Bölgesi'nde ve Hindistan'da sıtma vakalarına çok sık rastlanılıyor.

Sivrisineklerden korunmak için böcek savar ve sineklik kullanmak temel korunma önleri iken, beslenmenize dikkat etmek ve besin değeri yüksek besinleri tüketmek de bu hastalıklar karşıı bağışıklık sistemimizi güçlendirmede çok önemli bir rol oynayabilir.

Bağışıklığınızı güçlendirebilecek ve bu hastalıklara karşı koruma sağlayabilecek besin açısından zengin bazı yiyecekleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

C VİTAMİNİ KAYNAKLARI

Beslenme Uzmanı Nupuur Patil, C vitamini, bağışıklığı güçlendirici özellikleriyle ünlüdür. Narenciye (portakal, limon greyfurt), çilek, kivi ve dolmalık biber gibi yiyecekler mükemmel C vitamini kaynaklarıdır. 

Bu güçlü antioksidan, zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye, iltihaplanmayı azaltmaya ve vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini artırmaya yardımcı olur.

ÇİNKO İÇEREN GIDALAR

Çinko, güçlü bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Yağsız et, kümes hayvanları, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi yiyecekler çinko bakımından bol miktara bulunur.

Bu mineral, bağışıklık hücrelerinin ve antikorların üretimini destekleyerek vücudun sivrisinek kaynaklı patojenlere karşı etkili bir savunma oluşturmasını sağlar.

OMEGA-3 YAĞLI ASİTLER

Yağlı balıklarda (somon, uskumru, sardalye), keten tohumunda ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri, bağışıklık tepkilerinin şiddetini azaltmaya yardımcı olan anti- inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca hücre zarlarının genel sağlığına katkıda bulunurlar ve bapışıklık hücresi işleyini geliştirirler.

ANTİOKSİDAN AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER

Gezi davasında karar çıktı! Kavala ve Atalay'a verilen cezalar onandı Gezi davasında karar çıktı! Kavala ve Atalay'a verilen cezalar onandı

Meyvelerde(çilek, üzüm) ve sebzelerde (ıspanak, lahana, brokoli) bulunan antioksidanlar, hücrelerin aksidatif stresin neden olduğu hasarlardan korunmasına yardımcı olur.

Antioksidanlar, vücudun bağışıklık hücrelerini destekleyerek sivrisinekler tarafından bulaşan enfeksiyonlara karşı savunmada kritik bir rol oynar.

SARIMSAK VE ZERDEÇAL

Sarımsak ve zerdeçal bağışıklığı güçlendiren doğal besinlerdir. Sarımsak, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahipken, zerdeçal, güçlü anti- enslamatuar ve antioksidan etkilere sahip bir bileşik olan kurkumin içerir. Bu baharatları yemeklerimize dahil etmek, sivcirinek kaynaklı hastalıklara karşı ek koruma sağlayabilir.

HİDRASYON

Hidratlı kalmak, optimal bağışıklık fonksiyonunu korumak için etkilidir. Muz, Hindistan cevizi suyu ve yoğurt gibi yiyeceklerle elektrolitlerin yenilenmesiyle birlikte yeterli su alımı, vücudun bağışıklık tepkilerini desteklemeye ve genel sağlığını korumaya yardımcı olur.

D VİTAMİNİ KAYNAKLARI

D vitamini bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara verdiği yanıtı modüle etmede önemli bir yol oynar. 

Güneş ışığı doğal bir D vitamini kaynağı olsa da, yağlı balıklar güçlendirilmiş süt ürünleri ve yumurta sarısı, yeterli seviyelerin korunmasına katkıda bulunabilecek diyet kaynaklıdır.

B VİTAMİNLERİ

B6, B9 folat) ve B12 dahil olmak üzere B vitaminleri bağışıklık hücresi gelişimi ve işlevi için gereklidir. Tam tahıllar, yapraklı yeşillikler, fasulye ve yağsız etler çok güçlü B vitamini kaynaklarıdır.

C vitamini, çinko, omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar, sarımsak ve zerdeçal gibi bağışıklığı güçlendiren baharatlar açsıından zengin gıdaları tüketerek enfeksiyonlara karşı güçlü bir savunma mekanizması oluşturabiliriz. 

Uygun hidrasyon ve D vitamini, B vitaminlerinin dahil edilmesiyle, vücudumuzu sivrisineklerin oluşturduğu tehditleri savuşturmak için gereken kaynaklarla donatabiliriz.

Bilinçli gıda seçimleri yapmak ve sağlığımıza öncelik vermek küresel ölçekte sivrisinek kaynaklı hastalıkların yükünü azaltmaya yardımcı olabilir.