• BIST 107.785
 • Altın 151,855
 • Dolar 3,7047
 • Euro 4,3527

  Baydar'ın avukatından cevap

  02.06.2011 18:31
  AK Parti Aydın İl Başkanı Sadık Atay’ın CHP Aydın Milletvekili adayı Metin Lütfi Baydar hakkındaki açıklamalarına avukatı Barkan Kalınomuz, cevap verdi.
  Baydarın avukatından cevap
  Baydar'ın avukatından cevap Baydar'ın avukatından cevap Baydar'ın avukatından cevap

  AKP İl Başkanı Atay'ın açıklamaları neydi?

  Baydar’ın konu hakkında yargılandığını ifade eden Kalınomuz, siyasetçilere nezakete davet etti.

  Siyasetin ciddi bir iş ve siyaset adamlığının ciddi devlet adamlığı işi olduğunu dile getiren Prof Dr. Metin Lütfi Baydar adına iddialara yanıt veren Avukat Barkan Kalınomuz, siyasetçilerin ciddi bir devlet adamı gibi davranması gerektiğini ve toplumsal sorumluluklarını bilmesi gerektiğini belirtti. 

  Barkan Kalınomuz'un yazılı açıklaması şöyle:

  "Bilindiği üzere Müvekkilim Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Dönemde de seçilmiş Rektörü iken, bu görevinden istifa ederek Aydın CHP 2.sıra milletvekili adayı olmuştur.

  Müvekkilinin gerek yaklaşık 7 yıldır yaptığı Rektörlüğü, gerekse adaylığı esnasında hiç vazgeçmediği şey, ahlaklı ve onurlu bir insan olarak yaşmam biçimini sürdürmek ve bu yaşam biçiminden asla vazgeçmemek olmuştur. Müvekkilim sadece bu yaşam biçimini benimsemiş, bu yaşam biçim benimsemeyen ahlaksız, onursuz ve yalancılarla mücadele etmeyi de bir yaşam biçimi olarak kabul etmiştir.

  Müvekkilimin gerek iş hayatı,, gerek özel hayatı gerek se yeni başlayan siyasi hayatı irdelendiğinde kendisinin çalışkan, mütevazi, yurtsever ve Atatürkçü kimliğinin ön plana çıktığını görürsünüz.

                  Yedi yıl rektörlük yaptığı Isparta da bu yörenin en sevilen bürokratı olmasın karşısında, Aydın’a ve Aydınlıya gerek mesleğiyle ilgili yaptığı hizmetleri, gerekse doğal yaşamı koruma ve eko tarımdaki yaptığı hizmetleri ortaya koyarsak ne kadar takdir edilen bir kişi olduğunu tespit etmek de bu kadar zor olmasa gerek.

  Bütün bu bilgiler ışığında AKP İl Başkanı Sadık Atay’ın, müvekkilim aleyhine hiçbir bilgi birikimi olmadan cehaletin ışığında bir basın açıklaması yaparak müvekkilimin son yıllarda bizzat 484 ameliyat yaptığını böylece SGK nın üzerinden devleti 464.000.00 TL hortumladığını iddia etmiş ayrıca, diz ameliyatı operasyonlarında tek kullanımlık ameliyat malzemelerinin yıkanarak birden fazla hastada kullanıldığını, faturalarda ise her hastaya ayrı ayrı fatura edildiğini ve bu nedenle hakkında dava açıldığını bu soruşturmanın hasır altı edildiğini kendinin korunduğunu iddia etmiştir.

  Ayrıca AKP İl Başkanı Sayın Atay, müvekkilimin ilk rektörlük seçiminde 51 oy aldığını, dönemin Cumhur Başkanı Sayın Ah. Necdet Sezer’in birinci derece yakınını ameliyat ettiği için, Ahmet Necdet Sezer tarafından rektör atandığını bunun hakkaniyete uygun düşmediğini iddia etmiştir.

  Yine müvekkilimin seçildikten sonra Aydın milletvekili gibi değil Isparta milletvekili gibi davranacağını iddia etmiştir.

  Siyaset ciddi bir iş, siyaset adamlığı ciddi devlet adamlığı işidir. Siyasetçi ciddi bir devlet adamı gibi davranmalı, toplumsal sorumluluklarını bilmeli siyaset etiğine ve genel olarak ahlak kuralarına azami riayet etmelidir.

  Ciddi devlet adamlığı işi olan siyasetçinin ağzından çıkan laf tüpünden sıkılmış diş macununa benzer. Asla geri girmez.

  Sorumluluk sahibi, donanımlı, birikimli siyasetçiler asla yanılmamalı, yanıltılmamalı, kamu vicdanını sıkıntıya düşürecek Ali Cengiz oyunlarından kaçınmalıdır.

  Sayın Atay, müvekkilimin yukarıda bahsi geçen sebeplerden dolayı soruşturma geçirdiğini, devleti hortumladığını, görevi kötüye kullandığını, geçirdiği bu soruşturmanın da hasır altı edildiği noktasında ki iddiaları gerçeği yansıtmayan toplumu aldatmaya yönelik iftira niteliğindeki iddialardır.

  Müvekkilimin, iktidar yandaşı YÖK tarafından yargılanmasına izin verilmiş, basın açıklamamızın ekinde sunduğumuz yargı kararından da anlaşılacağı üzere tüm bu suçlamalardan suçu işlemediği gerekçesiyle beraatına karar verilmiştir. Aydın AKP İl Başkanı beraat etmiş müvekkilim hakkında sanki etmemiş gibi, sanki bu suçu işlemiş gibi soruşturmanın da hasır altı edildiği söyleyerek siyaset etiğe uygun düşmeyen, sadece kamu vicdanını zedelemek, toplumu yanıltmak , toplumu aptal yerine koymak değil TCK itibarıyla da iftira ve hakaret suçunu işlemiştir.

  Müvekkilimin birinci rektörlük seçimlerinde 51 oy  alarak, 3.sırada iken dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından rektör olarak atandığı doğrudur. Ancak ikinci dönem rektörlük seçimlerinde 202 oyla birinci olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atandığı da bir gerçektir. Sorumlu siyasetçiler bu olayın bir kısmını anlatıp bir kısmını anlatmayarak sorumluluk sahibi olma ilkesine aykırı davranmıştır. Kaldı ki meslek hayatında büyük başarılarla dolu müvekkilimin Türkiye’de tanınmış veya tanınmamış birçok kişinin sağlığına kavuşması bakımından ameliyatını üstlenmiş olması, müvekkilimin meslek hayatında yüreğinin üstünde taşıdığı bir onur madalyasıdır.

  Müvekkilimin ikinci rektörlük seçiminde kaç oy aldığı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atandığı sayın Atay tarafından bilinmekte midir? Eğer sayın Atay bilmiyorsa vay haline, biliyor da söylemiyorsa yine vay haline!

  Sayın Atay birde bu mesnetsiz iddiaları yetmezmiş gibi müvekkilimin Aydın Milletvekili gibi değil, Isparta milletvekili gibi davranacağı beyanında bulunmuştur.

  Bu çok komik iddiaya yanıt vermek istemezdik; ama ciddi devlet adamlığı işi olan siyasetçiliğin bir talk şov işi değil memleket hizmeti işi olduğunu, müvekkilimizin em Aydın hem Türkiye’nin milletvekili olacağını söylemek herhalde müvekkilime yakışır bir değerlendirme olduğu düşüncesindeyiz.

  Sayın AKP İl Başkanı bu değerlendirmesiyle toplumun ve meselesinin emar filmini değil kendi kendilerinin  içinde bulunduğu aciz durumu gösteren komedi filmini çekmiştir.

  Müvekkilim hakkında, AKP İl Başkanı tarafından yapılan yapılan asılsız iddialar, basın açıklamamızın ekinde sunduğumuz mahkeme kararından anlaşılacağı üzere yalan, yanlış, mesnetsiz değerlendirmelerdir ve bu nedenledir ki, TCK bakımından iftira ve hakaret, özel hukuk bakımından kişilik haklarına sadırı fiilleri oluşturmaktadır.

  Demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından olan seçimlerin üzerine gölge düşürmek bakımından tüm siyasetçileri nezakete davet ediyor bu nezaket kuralına uymayanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağımızı ve tazminat davası açacağımızı değerli basın emekçileri aracılığıyla tüm halkımıza saygıyla duyuyoruz."

  img_0853.jpg img_0855.jpg

  img_0856.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim