Hayat arkadaşı Yahya Orbay'ın en büyük hayallerinden birinin İncirliova'yı modern ve mutlu insanların yaşadığı şehir yapmak olduğunu belirten Fadime Orbay, "Eşimin bu hayalini gerçekleştirmek için başlattığı çalışmayı tamamlamak için yola çıktım. Halkımın da desteği ile Yahha Bey"in projeleri kaldığı yerden devam edecek” dedi.
Bilindiği gibi İncirliova'da CHP ile özdeşleşen Merhum Başkan Yahya Orbay, yıllarca siyaset yapmış ve mücadelesinden kesinlikle vazgeçmeyerek 4. adaylığında Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanmıştı. Sempatik ve alçak gönüllüğü ile kısa sürede İncirliova'da halkın sevgisini kazanan Belediye Başkanı Yahya Orbay, 22 Aralık 2007 günü hayatını kaybetmişti. Kısa sürede ilçenin çehresini değiştiren Orbay'ın vefatından sonra Belediye Başkanlığına Meclis Üyesi Vahit Dede seçilmişti. Vahit Dede"nin sadece emanetçi olduğunu ve aday olmayacağını açıklaması üzerine gazetecilerin de tavsiyesi ile eşinden boşalan Belediye Başkanlığı"na aday olan Fadime Orbay, İncirliova"nın ilk belediye başkanı oldu.
İKİNCİ DEFA EŞİNİN GÖREVİNİ DEVRALDI
Daha önce ev hanımı olan ve eşinin belediye başkanı seçilmesi ile geçim sıkıntısı yaşayınca ev hanımlığının yanında ticarete başlayan Fadime Orbay, eşinin vefatı ile ikinci kez eşinin görevini devralmış oldu. İlçede ve çevresinde atılganlığı ve bayan olmasına rağmen becerisi ile tanınan Fadime Orbay, her zaman tamamlayıcı olmaya çalıştığını söyledi. Bayan Orbay, "Eşim gerçekten hizmet adamıydı. Kendisini halka hizmete adadı, ama projelerini tamamlamaya ömrü yetmedi. Ben her zaman kendisini destekledim. Belediye başkanı seçildikten sonra, ticari hayatına son verdi. Çocuklarımızın okul masraflarında zorlanınca işyerimizin üstünde olan evimizden bir kat aşağıya inip eşimin işini ben devralmıştım. Benim de tek hedefim, eşimin projelerini tamamlamasıydı. Şimdi de hem eşimin projelerini tamamlamak hem de eşimin yanında kazandığım birikimleri kullanarak İncirliova"ya daha güzel yerlere getirmeye çalışacağım. Oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. İncirliova hak ettiği çağdaş bir ilçe olmak için yol almaya devam edecektir” dedi.