Asgari ücret görüşmesi 13 Haziran'da Asgari ücret görüşmesi 13 Haziran'da
14 Mayıs'ta yapılan seçimlerin ikinci tura kalması üzerine bir analiz yayınlanan Foreign Policy, (FP) sonuçların kendilerinin beklediği gibi çıkmadığını resmen itiraf etti.

14 Mayıs Pazar günü yapılan seçimler Türkiye tarihinde bir ilke imza atarak 2. tura kaldı. Dünya basının yakından takip ettiği gelişmeyi birçok ülke canlı blog olarak okuyucularına sundu.

RUSYA-TÜRKİYE YORUMU MANŞETTE

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün CNN International'a önemli açıklamalarda bulundu. Politico tarafından yapılan haberde Erdoğan'ın Putin hakkında söyledikleri sözler manşetten verildi. Seçimler öncesi batının baskılarına rağmen Putin ve Rusya ile ilişkilerin güçlenmeye devam edeceğini belirten Erdoğan, 'Rusya ve Türkiye'nin mümkün olan her alanda birbirine ihtiyacı var' dedi.

'GERGİN VE KUTUPLAŞTIRICI OLACAK'

Orta doğunun önemli medya kuruluşlarından olan Middle East Eye ise ilk turda Erdoğan'ın gerisinde kalan Kılıçdaroğlu için bir eleştiri yazısı yayınladı. Seçim sonrası Kılıçdaroğlu için 'ortaya çıkması 4 gün sürdü' diyen Middle East Eye, CHP'den ismini vermek istemeyen bir yetkilinin 'Bu kampanya gergin, kutuplaştırıcı ve daha milliyetçi olacak' dediğini belirtti ve ekledi:

'İkinci tur Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında basit bir seçim olacak, ana temamız korku'

Yazının devamında Middle East Eye, Kılıçdaroğlu'nun milliyetçi söylemlerini eleştirdi. İkinci tur için muhalefet bloğunun hiçbir planı olmadığını belirten gazete, Millet İttifakı'nın anketlere güvendiğini ve bu nedenden ötürü yedek bir strateji planlamadıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun Z kuşağından oy almak için bir Youtube kanalına çıkacağını da hatırlatan gazete, 8 milyon kişinin ilk turda oy kullanmadığını ve bu kişilerin ağırlıklı olarak gençlerden oluştuğunu aktardı.

SİNAN OĞAN KONUSU

Gazete Sinan Oğan hakkında da ilginç ifadelere yer verdi. MEE'ye göre. Ogan, gazetecilerin telefonlarını açmıyor ve eğer birileri ona ulaşırsa, henüz duyuracak bir şeyi olmadığını söylüyor.

'ŞİRİN KALP HAREKETLERİ GERİDE KALDI'

Al Jazeera'nin haberinde de benzer ifadeler yer aldı. Kılıçdaroğlu'nun ilk turda yaptığı yumuşak dilli reklamlar yerine taktik değiştirdiğini belirten Al Jazeera, 'Kılıçdaroğlu'nun kullandığı tatlı dilli ve şirin kalp hareketleri artık geride kaldı' ifadesini kullandı.

Haberin devamında değişen taktiklere rağmen Erdoğan'ın 2. turda favori olduğunu hatırlatan Al Jazeera, milliyetçi oyların birçoğunun seçimde Erdoğan'a gideceğini düşündüklerini yazdı.

YUNAN BASINI

Yunan medyasından In.Gr ise seçimlerde ilk turda hiçbir şeyin kanıtlanmadığını, kanıtlanan tek şeyin 'Erdoğan'ın bir sonraki hamlesini tahmin etmesi zor olan ciddi bir oyuncu olduğu' ifadesini kullandı. In.Gr'ye göre batılı ülkeler önümüzdeki 5 yıl içinde Erdoğan'la tekrar karşı karşı kaldıkları konusunda hemfikir.

FOREIGN POLICY: YANILDIK

Foreing Policy'de Emma Ashford ve Matt Kroenig isimli analistler arasında geçen söyleşide de Türkiye'deki seçimler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yer aldı. Emma Ashford, Türkiye'deki seçimlerde Erdoğan'ın alacağı oy oranı konusunda yanıldıklarını belirtti, Matt ise 'Kesinlikle yanıldık, oyların çoğunu ve meclisi kazandı. İkinci turda oyların büyük kısmının ona kayacağı muhtemel' dedi.

'NATO VE ABD'NİN BAŞI AĞRIYACAK'

Emma açıklamalarının devamında Erdoğan'ın zaferinin Biden için iyi olmayacağını ancak ABD için sorun teşkil etmeyeceğini söyledi. Matt ise kısa vadede ABD-Türkiye ilişkilerinde büyük bir değişiklik beklemediğini aktardı.

FP'de yer alan haberin ilerleyen kısımlarında Erdoğan'ın NATO için "can sıkıcı" olabileceği, Kılıçdaroğlu'nun ise daha önce "NATO'ya koşulsuz bağlılık" sözü verdiği hatırlatıldı. Erdoğan'ın seçilmesi durumunda hem NATO'nun hem de Washington yönetiminin 'başının 5 yıl daha ağrıyacağı' belirtildi.

'TÜRKİYE'NİN DOSTLUĞUNA İHTİYACIMIZ VAR'FP ayrıca İran ve Rusya'ya karşı ABD'nin Türkiye'nin dostluğuna ihtiyacı olduğunu da söyledi. ABD'li yetkililerin bu durumu ne kadar çabuk kavrarsa o kadar iyi bir iş çıkaracağını belirten FP, hükümetin Türkiye ve benzer ülkelerle ilişkilerinde daha esnek davranması gerektiğini öne sürdü.