• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  Başkanlar Didim'de toplandı

  25.07.2008 21:11
  2008 yılı esnaf odaları başkanlar kurulu toplantısı Didim'de yapıldı.
  Başkanlar Didimde toplandı
  Başkanlar Didim'de toplandı Başkanlar Didim'de toplandı Başkanlar Didim'de toplandı

  2008 yılı Esnaf Odaları Başkanlar Kurulu toplantısı Didim Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Dinlenme Tesislerinde yapıldı. Toplantıya Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESK Başkan Vekili Burhan Aksak, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın, TESK Genel Sekreteri Naci Sulkalar, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Musa Çelikkol, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Arif Tale, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Kemal Kaya, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Hulusi Akşit, Türkiye Şoförler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Taşıyıcılar Kooperatifi Merkez Birliği Başkanı Cemil Ok, Türkiye Gazeteciler federasyonu Başkan Vekili Safa Özdemir, Ereğli Ticaret Borsası Başkanı Amil Acar, Konya Merkez Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Kılıç, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Anık ve davetliler katıldı.
  Yılda bir kez yapılan Esnaf Odaları Başkanlar Kurulu toplantılarının temel amacının esnaf ve sanatkarların sorunlarının başkanlar tarafından dile getirilmesi olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; toplantıda geçen bir yılın değerlendirilmesinin yapıldığını söyledi. Son günlerde Türkiye"de siyasi istikrarsızlığın en fazla etkilediği kesimin esnaf ve sanatkarlar olduğunu kaydeden Palandöken; “2007 genel seçimleri sonrasında aradan bir yıl geçmesine rağmen ekonomide ve piyasalarda bir durgunluk var. Bunun nasıl giderileceği makro ekonomiden mikro ekonomiye nasıl geçileceği tartışılır halde. Bugün iktidarı esnaflar ile ilgili Acil Eylem Planını açıklaması gerekirdi. Sosyal Güvenlikte yeniden yapılandırma, kara listenin telafisi, esnafın yeni teknoloji ile buluşması, serbest piyasa koşullarında rekabetin önünün açılması için ihtiyacı olan iç piyasanın canlanması ile ilgili yaklaşık 2 katrilyon liranın önemli bir paranın esnaf ve sanatkarın çalışma hayatına aktarılması gerekir. Tüm bunların tamamının başında bizim velinimetimiz dediğimiz vatandaşımızın alım gücünün arttırılması gerekir. TESK ülke nüfusunun yaklaşık üçte birini çalışma hayatında, içinde barındırıyor. Yaklaşık 3 bin 485 oda, 13 mesleki federasyon, 82 birlikten oluşuyor” dedi.
  Türkiye"de işsizliğin temel sebeplerini kuralsızlık, haksız rekabet ve yabancı sermayeye bağlayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; “Biz yatırıma dönük yabancı sermayeye karşı değiliz. Bugün başta Petrol Ofisi olmak üzere Telekom, Tekel Alkol İşletme yabancı sermayenin elinde. Küçük işletmeler rasyonel olmalarına rağmen paydan nasbini alamaz hale geldi. Küçük işletmeler yükün altında olmalarına rağmen pastadan paya alamıyor. Sermayenin tekelleşmesi, piyasaların küçülmesi bana göre işsizliğin en büyük nedenlerinden biri” diye konuştu.
  Anayasanın 173. maddesinde bulunan “Esnaf ve sanatkar korunur kollanır” maddesi göz önünde tutularak, Avrupa müktesebatı uygulanır, yabancı sermayenin gelişine kurallar konulursa, Türkiye"deki esnaf ve sanatkarın iş kaybının önüne geçildiği ve haksız rekabetin önlenmesi sağlandığı takdirde Türk esnaf ve aanatkarının kendini yenileyebileceğini savunan Palandöken; şunları söyledi: “Halkın maddi durumu düzelmedikçe alım gücü yükselmedikçe iç piyasa ve esnafın durumunun düzelme şansı yok. Onun için işçi ve memura enflasyon ile örtüşür, temel ve zorunlu tüketim mallarıyla örtüşür maaş artışlarının sağlanması gerekmektedir”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim