• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Başkan Ortekin'e istifa çağrısı

  21.03.2008 10:00
  Aydın Belediye eski Meclis Üyesi Avukat Kazım Payza, Edirne Belediyesi’nde meydana gelen ihale yolsuzluğu soruşturması hakkında açıklamalarda bulundu.
  Başkan Ortekine istifa çağrısı
  Başkan Ortekin'e istifa çağrısı Başkan Ortekin'e istifa çağrısı Başkan Ortekin'e istifa çağrısı

  Soruşturma kapsamında tutuklanan Mustafa Selçuk"un Aydın kamuoyunca bilinen bir kişi olduğuna dikkat çeken Payza, diğer bir tutuklanan sanık olan Veli Aksaz"ın Aydın"da yakalandığının altını çizdi.
  Belediye meclisinde görev yapmış bir hukukçu olarak kamuoyunu bilgilendirme gereksinimi duyduğunu ifade eden Kazım Payza, Edirne"de yaşanan olayların ardından açıklama yapan Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in Edirne Belediyesindeki içme suyu ihalelerinin Aydın"da yapılmadığını iddia ettiğini söyledi. Ortekin"in “Mustafa Selçuk"un Aydın Belediyesi ile hiçbir ilgisi yoktur. Kasım 2007 Belediye Meclis toplantısında bizzat kendim bu ihaleleri uygun bulmadım” dediğini hatırlatan Payza, “Sayın Başkan göreve gelir gelmez, çok güvendiğini söylediği Mustafa Selçuk"u başkan yardımcısı yaptı. Selçuk, belediyede vatandaşla muhatap olur ve belediyeyi yönetir bir hale getirildi. Hatta çöp kamyonu alım ihalelerinde belediyeyi zarara uğratmaları nedeniyle birlikte yargılandılar ve birlikte 1 yıl hapis cezası aldılar. 2004 yılında yeniden göreve gelen Başkan Ortekin, bu sefer Mustafa Selçuk"u baş danışması yaptı. Daha iki ay öncesine kadar birliktelikleri devam etti” dedi.
  Bu yaşananlara rağmen Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Aydın halkına doğru söylememeye devam ettiğini iddia eden Kazım Payza, “Halkına doğruları söylemeyen bir belediye başkanının o koltukta bir dakika dahi kalması doğru değildir. Derhal istifa etmelidir. Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in yaptığı açıklamalar ile AK Partili belediye meclis üyelerinin açıklamaları çelişiyor. Bu konu mutlaka açığa kavuşturulmalı ve doğruları söylemeyen taraf kimse sorumluluğu alarak derhal istifa etmeli. Aydın Belediye Meclisi"nin zabıtlarından anlaşıldığı kadarıyla Edirne İhale Yolsuzluğu dosyası ve şartnamesi ile Aydın Belediyesi"nin meclis gündemi birbiriyle tamamen örtüşüyor. Belediye Meclis toplantısının 5. maddesinde "Şehrimizin batı atık su arıtma tesisi yapımı, ön ödemeli sayaç, bunlarla ilgili isale hatları ve su depoları ile belediye hizmet binasının 5393 sayılı Belediye Kanununun 15 maddesinin e fıkrası gereğince imtiyaz yolu ile yaptırılması” ifadesi yer alıyor. Bu ihalenin gerçekleşmesi halinde; ihaleyi alan firma, Aydın şehrinin batı atık su arıtma tesisini yapacak, ön ödemeli sayaç takacak, bunlarla ilgili isale hatlarını ve su depolarını yapacaktı. Bunun karşılığında 30 yıl süre ile Aydın Şehrinin su gelirlerini bizzat tahsil etme hakkına sahip olacaktı” diye konuştu.
  “Aydın"ın alt yapı eksiği yok. İhaleyi alan firma burada hangi işi yapacaktı” diyen Payza, Aydın Belediyesi"nin en önemli gelir kaynağı içme suyu olduğunu ve yıllık yaklaşık 10 milyon YTL gelir sağlandığına dikkat çekti. O dönemde hazırlanan şartnameye göre 30 yıllık imtiyaz sözleşmesi ile alıcı firmaya verilecek hakkın 300 milyon YTL olduğuna işaret eden Payza, “Yani Aydın halkının 300 trilyonu birilerinin cebine gitmek üzereydi. Edirne yolsuzluğunda ihale şartnamesini hazırladığı iddia edilen Veli Aksaz, Aydın"da yakalandığına göre; Aydın bakımından bu iş eyleme teşebbüs aşamasında kalmıştır. Ancak bu durum siyasetçinin ve kamu görevlisinin sorumluluklarını bertaraf etmez. İhale dosyalarının sağlıklı bir şekilde incelenmesi gerekir. Aydın halkının beklentisi budur” ifadelerine yer verdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim