• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Başkan Güleç'ten ilk röportaj

  12.04.2011 10:53
  Aydın İl Genel Meclis Başkanlığına 32 oy alarak oy çokluğuyla seçilen MHP’li Hayri Güleç, ilk röportajını Aydınpost ile yaptı.
  Başkan Güleçten ilk röportaj
  Başkan Güleç'ten ilk röportaj Başkan Güleç'ten ilk röportaj Başkan Güleç'ten ilk röportaj

   

  "Sınırlı imkanlarla sınırsız imkanları karşılamaya çalışıyoruz"

  Aydın İl Genel Meclis Başkanlığına 32 oy alarak oy çokluğuyla seçilen MHP’li Hayri Güleç, ilk röportajını Aydınpost ile yaptı.

  Geçmiş dönem çalışmalarını değerlendiren ve yeni dönem ile ilgili planlarını anlatan İl Genel Meclis Başkanı Hayri Güleç, Hatice Karaarslan’ın sorularını yanıtladı.

  hatice0.jpg

  Biraz sizi tanıyabilir miyiz?

  Köşk ilçesi Başçayır köyünde doğdum. İlkokulu orada, liseyi Aydın lisesinde okudum. İşletme Fakültesi mezunuyum. Türkiye Petrollerinde kısa dönem bir memurluk yaptım. Daha sonra kendi köyüme geldim.  Salamura zeytin ve zeytinyağı ticaretiyle uğraşıyorum. İşletmem var orada. Mevsimlik ve devamlı çalışan personellerimiz var. Bunların yanı sıra siyasetin uzun süredir içindeyim. 1999’dan beri siyasette daha aktif rol aldım. Siyasetten hiçbir beklentimiz yok. Mesleğimle ilgili olarak daha önce Ticaret Borsasında meclis üyeliği yaptım. Şuanda Ticaret Odasında Yağlı Tohumlar Birliğinde görevliyim. 1999-2004 yılları arsında bir dönem il genel meclis üyeliği yaptım. Şuanda tekrar 2009’da yapılan yerel seçimlerde tekrar bu meclise seçildim. Bizim siyasetten hiçbir beklentimiz yok. Ana prensibimiz hep şu oldu;  bu memlekette doğduk bu memlekette büyüdük bu memleketin ekmeğini yedik. Hizmet noktasında biliyorsunuz;  bir insanın çok zengin olması yada çok bilgili olması.Hizmet noktaları talip olması mutlaka bir siyasi partiyle olur. Yani mutlaka böyle olur. Yoksa kimse durduk yere çok bilgili diye ya da çok zengin diye hizmet noktalarına gelemez. Demokratik sistemlerin olmazsa olmazıdır bu zaten. Hizmet noktalarına gelmek için mutlaka bir siyasetten aday olmak zorundasın. Nitekim seçildik.2 yıllık dönem içinde Aydında Hizmet Bütçe Komisyon başkanlığı yaptım. Çok güzel hizmetler yaptık.2010 yılı bütçesinde belki de bu bir ilkti; 1350 yatırım dosyası gerçekleştirdik. Tüm arkadaşlarımızın katkısı var bunda.

  Sizden önceki dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Tabi demokrasinin gereği 5302 sayılı kanun gereği yerel yönetimler yasasında başkanlık divanı birinci dönem seçildiği zaman 2 yıl görev yapıyor. Daha önceki dönemde burada CHP’li kardeşimiz, arkadaşımız burada görev yaptı. Çok iyi bir insan ve çok başarılı bir dönem oldu. Sizin şahsınızla ona da teşekkür etmek istiyorum. İyi hizmetlerde bulundu.

  Bu dönemde ne gibi değişiklikler olacak, yeni projeler neler?

  Meclis başkanlık makamı genelde onay makamı gibidir. Yatırımlara komisyondaki arkadaşlarla daha da birlik bütünlük içinde olacağız. İl Özel idarede meclisin başkanı sayın valimizdir. Bundan sonra Sayın Valimizle uyum içinde amacımız olan hizmeti en iyi şekilde halkımıza sunacağız. Aydının en ücra köyünde yaşayan insanla Aydın merkezde yaşayan bir insanı sosyal alanda (okul, sağlık ocağı, düğün salonu gibi) aynı şartları sunacağız Bizim olmaz olmazlarımızdan biri her kesimdeki insanımıza sahip çıkıp aynı olanakları sağlayabilmektir. Bunun için gerekli tüm çalışmaları yapacağız. En büyük projelerimizden biri de insanlarımız köylerden göçünü önlemek. Doğduklar yerde yaşamlarına refah bir şekilde devam etmelerini sağlamak. Köydeki insanımıza eğitimini, sağlığını götürürsek ve sosyal alanda yaşam alanını en iyi şekilde sunarsak bu göçü önleriz. Ben bu noktada çok başarılı olacağımıza inanıyorum. Biz bir bütünüz. Yani Hayri Güleç gelince hizmet artar gidince azalır diye bir şey kabul etmiyorum. Devlet hizmet hiçbir zaman yarım kalmamalıdır. Kaldığı noktadan yeni gelen arkadaşımız devam ettirmelidir. Aydın, bir tarım kenti. Bizim olmaz olmazımız ana gelirimiz tarım. Ha daha Aydında insanların %60’ı tarımla geçiniyor. Mesela aileniz köyde yaşıyor siz Aydında ki organize sanayi bölgelerine baktığımızda Umurlu Organize Sanayinde 68 işyeri var ve 68 işyerini 60 tanesi tarıma dayalı. Çok önemli bir konu bu. 60 tanesinin girdisi ya zeytindir ya incirdir ya… Dolayısıyla tarımda başarılı olduğumuz anda  sadece insanların ekonomisinden sonra çok önemli bir şeyi hallediyoruz, istihdam sorununu. Katma değer yaratıyoruz. Dolayısıyla tarımda teşvik etmeliyiz. Tarımı canlandırmalıyız çünkü tarım olmazsa olmazlarımızdandır. Köylerimizin ekonomik durumları çok kötü halde. Neden çok kötü? Girdi ücretleri çok yüksek. Gübre, ilaç gibi. Bunlar çok pahalı ama  mahsulde para etmiyor. Bu sene son on yılda pamukta bir iyileşme söz konusu.  Fakat hava şartlarında pamuk olmadı. Olmayan mal, yani pamuğun az oluşu talebin çok olması fiyatları yükseltti. Gönül isterdi ki incirde de zeytinde de olsun. Tabi bu birazda genel yönetimlerin işi.Biz yerel yönetimlerin dışında.Biz üstümüze düşeni fazlasıyla yapıyoruz, yapacağız da.Biz 2 yılda çok güzel şeyler yaptık. Aydında geçen yıl aşağı yukarı 400 milyarlık fidan bıraktık köylülerimize. Bu senede 350 milyarın üstünde fidan dağıttık. (Kiraz, elma, şeftali, zeytin gibi) Bunları yaparken il özel idarenin özellikle son iki yıldır sulama göletlerini hat safhaya çıkarttık. Yani bu diktiğimiz fidanların ihtiyacı olan suyun temini sağlandı. Bunların hepsi ihracata dayalı. Bunlar ürün vermeye başlayınca köylünün refah seviyesi yükselecek, ekonomisi iyileşecek. İşte biz yerel yönetimler olarak en büyük amaçlarımızdan biri bu, köyümüzün insanının tüm her şey de yaşam seviyesini yükseltmek.

  Yalnız milli eğitimde bir sıkıntımız var. Bu sene yerel bütçeden 9,5 milyon para ayırdık. Bu paranın aşağı yukarı 4,5 milyonu yatırımlarla ilgiliydi. Bütçemizi yaparken Milli eğitim müdürünün yetkililerine sorduk, payınız ne geliyor diye.Aşağı yukarı 4 trilyon gelir.Biliyorsunuz bütçeler tahminidir.Ama biz yerelde geçen sene Plan Bütçe Başkanıydım, %100 hem gelirlerimizi hem giderlerimizi gerçekleştirdik. Bu sene 910 milyon para geldi 17 ilçe, 490 köye. Dolayısıyla bu sene yatırımlarımızda bazı aksamalar meydana geldi. Bu tamamen bizden kaynaklana bir olay değil. Genel bütçeden kaynaklanan sorun. Yeni milli eğitim bakanı yeni proje gönderilmemesi için gönderilirse taleplerin kabul edilmeyeceği dosyaların geri iade edileceğiyle ilgili. Tabi bu alanda bizim gönlümüz isterdi ki Aydın Ekrem Çiftçi okulunu yenilemek. Burada 1379 öğrencimiz var. Amacımız bu sınıfları normal seviyeye indirmek, ikili öğretimi tekli öğretime döndürmek çocuklarımızın daha başarılı olmasını sağlamaktı. Ama dediğim gibi bu sene milli eğitimde hedeflediğimizi bulamayabiliriz.  Yalnız içme suyunda, tarımsal hizmetlerde, yol şube müdürlüğümüzde hedeflerimize %100 ulaşacağımıza inanıyorum.

   Turizmdeki projeler neler?

  Bizim bünyemizde turizm müdürlüğümüz yok. Genel merkeze bağlı. Turizm bakanlığımızın bizlerden gelen talepleri doğrultusunda faydalı olmaya çalışıyoruz. Mesela Aydın Turizm müdürlüğümüzün yurtdışı fuarlarına katılması için bizden talep edilen bütçelerin tamamını verdik. Sanırım bu sene 11 devletin katılacağı fuarda ürünümüz olanın tamamını numuneler halinde bu fuara götürülmesi ve stantlarda görücüye çıkacaktır. Birde tadımlık prosedür getirdik. Yani il özel idare olarak bizden talep edileni yerine getirdik, getirmeye devam da edeceğiz. Ayrıca antik kentlerin durumlarını iyileştirip restorasyon çalışmalarını da tamamlatıp tamamen ekonomimize kazandırmayı amaçlıyoruz. İlgili birimlere talimatını da verdik. Bu konuda elimizden gelen tüm çalışmaları yapacağız.2010 yılında güzel başarı grafiği getirdik Aydın’a. Sınırlı imkânlarla sınırsız imkanları karşılamaya çalışıyoruz. Yani ana hedeflerimiz tarımsal girdiler, turizm, eğitim, jeotermal enerjidir.

  Peki, jeotermal kaynaklarımız hakkında ne düşünüyorsunuz?

  3 yıllığına arama ruhsatı olarak ihale ediliyor.3 yıl içinde kişi arama ruhsatını, işletme ruhsatına çevirmezse iptal ediliyor. Yeniden ihale ediliyor. Buharkent, Nazilli, Sultanhisar, Köşk .Bunların tamamı ihaleli arma ruhsatlı. Bunların içinde sadece Köşk, Yavuzköy  ve Germencik  işletme ruhsatlarını aldılar. Jeotermal gelirlerinden arama ruhsatlarında elde edilen gelirden yarısı il özel idarelerine ait ancak; işletme ruhsatına başladıktan sonraki dönemde de %1 alınıyor. %25’i oradaki belediyenin, %15’i de köyündür. Aydın da jeotermalde ilerki günlerde çok güzel veriler elde edeceğiz. Şuanda 2 havzamız var; Yılmaz köy ve Kalfa köy. Enerji Bakanlığına bu konuda taleplerimiz var. Eğer oraları da alırsak Aydın’da jeotermal bir sağlık tesisi düşünüyoruz. Biliyorsunuz jeotermalde en önemli unsur reenjeksiyon.Bu doğru yapılmadığı takdirde sonuçları çok iyi olmuyor. En azından bunu seracılıkta, ısınmada bu gibi çalışmaların hepsi yapılıyor. Zaman dilimi içinde daha da iyi olacak çünkü bunlar büyük yatırımlar isteyen şeyler.

  KOMER AŞ’ye il özel idare %5’ine ortak. Buraya yaptığımız yatırımlarda il özel idaremize güzel şeyler getirecek hem de dünyada 3. 4. Sırada bir kongre merkezi. 50 bin kişinin aynı anda konaklayabileceği harika bir yer.

  Cüneyt Arkın’a oy çıkmasını ve AKP koltuklarının boş kalmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Şimdi arkadaşın biri yazmış. İl Genel Meclisi meclis üyeliği şuuru içinde ben böyle bir şeyi tasnif etmiyorum. Bir seçim yaşadık daha önceki başkanımız Sayın Akan Bey CHP‘yi temsilen il genel meclisi başkanıydı. Biz seçilinceye kadar tarafız fakat seçildiğimiz noktadan itibaren Aydın İl Genel Meclisini temsil eden başız. Burada hangi gurup olursa olsun, hiç fark etmez herkese aynı mesafedeyiz. Ama bazı arkadaşlarımızın duyguları ön plana çıkıyor. Yüzden böle tatsız şeyler ortaya çıkıyor. Yok Cüneyt Arkın, yok seçim günü AKP gurubu, aday olamadığı halde Arkan Bey’e oy verdiler. Ve Arkan Bey aday olmadığını zaten belirtmişti. Sonra gurup salonlarını terk ediyorlar. Bundan sonra meclisimiz daha duyarlı. Halkımızın da içi rahat olsun. Çok şükür bizim kimseye verecek hesabımız yok. Ekonomik hiçbir beklentimiz yok.

  Hayri Güleç, yarınlardan ne bekliyor?

  Köyde doğan biri olarak şimdi yetişen nesillerimiz çocuklarımızın ufku daha geniş olsun dünyayı seyredebilsin. Yarın endişesi yasamasın, yarınlara güven dolu baksın istiyorum. Bu da insanlarımızın refah seviyesinin yükselmesiyle olur. Ben tüm herkesten özellikle gençlerimizden istediğim bir şey var; olabileceğinin en iyisi olmaları gerekli, en iyiyi yakalamalılar, kendilerini yetiştirmeliler. Gençlerimiz için istihdamda olmazsa olmazlarımız kesinlikle tarım ve turizm. Özellikle tarım her şeyin önünde. Çünkü arazimiz tarıma dayalı bir arazi. Yani turizmde bin kişi istihdam edebilirken tarımda beş yüz bin kişi istihdam edebilir.

  Röportaj: Hatice Karaarslan-AYDINPOST

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim