• BIST 110.549
 • Altın 155,578
 • Dolar 3,8380
 • Euro 4,5313

  Başkan Aydınpost'a açıkladı

  20.05.2008 18:15
  Aydın Eczacı Odası Başkanı Bahri Erkurt, eczacıların sorunlarının çözülmemesi halinde vitrin karartmaya gidebileceklerini açıkladı.
  Başkan Aydınposta açıkladı
  Başkan Aydınpost'a açıkladı Başkan Aydınpost'a açıkladı Başkan Aydınpost'a açıkladı

  AYDINPOST ÖZEL

   

  Aydın Eczacı Odası Başkanı Bahri Erkurt, İstanbul"da eczacıların başlattığı vitrin karartma eylemleriyle ilgili olarak ve eczacı sorunlarını Aydınpost"a özel olarak değerlendirdi.

  Sektörün kâr marjıyla ilgili sorunlarının olduğuna dikkat çeken Başkan Erkurt, “Enflasyonlu dönemlerde inanın daha rahat ödemeler yapıyorduk. Çünkü o dönemlere alışılmıştı. Şimdi ise en büyük sorunu devlet kurumlarındaki alacaklarımız noktasında yaşıyoruz” dedi.

   

  İstanbul"daki vitrin karartma eylemlerine bakış açınız nedir?

   

  İstanbul"daki eylemler Türk Eczacılar Birliği"nin de bilgisindeki bir eylemdir. Örgüt disiplini içinde davranılması gerekiyor. Daha evvel de böyle yaklaşımlar vardır. 14 Mayıs tarihinde yapılan yürüyüşten TEB"in bilgisi yoktu. Vitrin karartmada TEB"in bilgisi vardır. Görüş alışverişinde bulunduk zaten. Hangi doğrultuda yapıldığını konuştuk.

  İstanbul"daki meslektaşlarımız eleştirilerinde haklılar. Başlıklara baktığımızda aynı sıkıntılar bizim için de geçerli. Ama burada hedeflenen olay İstanbul, Ankara ve Kırıkkale"de yapıldı eylem. Bu bir uyarıdır. Sıkıntılarımız için uyarıda bulunuyoruz. Eğer sorunlar çözümlenmezse Türk Eczacılar Odaları olarak hep birlikte eylem yaparız mesajı verilmek istenmektedir. Ben de doğru buldum.

   

  Sizin de katılımınız istendi mi peki?

   

  Aydın Eczacı odası olarak teklif geldi. Katılmamamızın sebebi örgüt disiplinini bozmamak açısındandır.

   

  Bu uyarı dikkate alınmazsa tedbir alacak mısınız yani?

   

  Evet aynen. Biz de vitrin karartma eylemine destek veririz. Bundan 4 yıl önce bunu gösterdik. Kepenklerimizi kapatarak tepkimizi göstermiştik. Bunlar ciddi kararlar. Biranda yapılacak kararlar değil. Bu bir uyarıydı. Arkadaşlarımız da destek verdiler.

   

  Eski Birlik Başkanı Mehmet Domaç"ın Aydın gelmesi de eleştirildi geçtiğimiz hafta.

  Size de gelen tepkiler olmuş diye biliyoruz. Domaç konusunda neler söyleyeceksiniz?

   

  Sayın Mehmet Domaç, bizim genel başkanlığımızı yaptı. Kişiye göre tepkiler değişebilir. Domaç"ın eleştiri almasının sebebi, yılların sosyal demokratı olarak AKP"den milletvekili olmasıdır. CHP ya da DSP"den aday olsaydı bu tartışmaları yapmıyor olacaktık. Sayın Domaç"a AKP"den teklif geldiğinde ilk olarak arayıp bunun içime sinmediğini söyleyenlerden biriyim. AKP"ye karşı olduğumla bir ilgisi yok. İnsanlar istediği partide siyaset yaparlar. Ben değiştim, burada siyaset yapacağım dedi. Ama ben içime sinmediğini söylemiştim kendisine de.

   

  Sizin kutlamalarınızda tepkiler oldu sanıyorum meslektaşlarınızdan?

   

  Aydınlı eczacı arkadaşlarımız haklı ya da haksız olarak tepkilerini dile getirmişlerdir. Ancak bu isim özel bir isim bize göre. Neden diyecek olursanız? Meclisteki 6 tane eczacı milletvekillerin birisidir Sayın Domaç. İktidar partisinin milletvekili. Benim misyonum bu gemiyi hiçbir hasar almadan karaya çıkartabilmektir. Benim görevim buysa eğer, Uganda Cumhurbaşkanı ile de görüşürüm. 6 dönem boyunca genel başkanlık yapmış, sorunlarımızı en iyi bilen ve en önemlisi de yıllardır çıkmasını beklediğimiz 6197 sayılı yasanın revizyonunda çok etkili birisi. Kalkıp da eczacı olmayan birini mi çağıralım Aydın"a? İnsanların konuşma özgürlüğü vardır. Bunu engellemek de mümkün değildir? Biz bu bilgileri kendisiyle paylaşmasak, ona Aydın"a davet etmesek Sayın Domaç ne yapar? Gider kendi bilgileri dahilinde yasa teklifini sunar ve çıkartınca da, siz bana ulaşmadınız, benimle görüşmediniz arkadaşım der. Bu toplantılara katılmayan insanların da bu mevkideki insanlardan hesap sorma hakkı olabilir mi? Olamaz. Gelen ya da gelmeyen arkadaşlarımız kırılacak değiliz. Meslektaşlarımız duygusal yaklaştılar diye düşünüyorum.

   

  İstenilen katılımı sağlayamadınız mı yani?

   

  Evet. Bu toplantı için yeteri katılım sağlanamadı. Ama meslektaşlarımız bu tür toplantıları pek katılımcı değiller maalesef. Birebir çok ciddi bir şey varsa yüzde 100 katılım sağlanabiliyor.

   

  Domaç"la yapılan görüşme nasıl sonuçlandı pekâlâ?

   

  Değişik bölgelere de gitmişti Sayın Domaç. Bizim için önemli olan; yasanın ne zaman çıkacağıydı. Bu konuda net bilgi aldık. Taslağın son halini aldık. Başka konularda da taleplerimizi dile getirdik. Görüş alış verişlerinde bulunduk. Olay Sayın Domaç olayı değil. Onların siyasi pozisyonları değil sektöre katkılarının ne olacağıdır.

   

  5 aydır yönetimdesiniz. Kısaca bir değerlendirme alabilir miyiz?

   

  Rutin geçti açıkçası geçen dönem yönetimdeydim sonra genel sekreter oldum ve şimdi de başkanım. Başkan olduktan sonra yalnız adamlığı oynadığınız dönemler çok oluyor. Ki benim yapıma hiç uygun değil. Pozisyonunuz gereği bazen tek başınıza karar vermeniz gerekiyor. Çok ciddi bir şey yaşamadık. Bundan sonrası çok kritik. Temmuz ayı itibariyle protokol ve sağlık tarama çalışmalarımız var. Bunun için bilgi akışını sağlamak durumundasınız. Çok ciddi provizyon sorumuzu vardı. Defalarca anlattık. Ankara"da provizyonu veri bilgisini sağlayan noktada sıkıntıları aştık. Biz görüştük sıkıntı aşıldı. 1.5 aydır iyi gidiyor. Ama planladığımız şey bu değil. Başkanı olduğum bir ekibin palın bunlar değil. Eylül ayında seçimsiz bir genel kurulumuz orada bir planla çıkacağız arkadaşlarımızın karşısına.

   

  Eczacıların en büyük sıkıntısı nedir Sayın Erkurt?

   

  Kâr marjlarıdır. Çok ciddi şekilde hasar gördük. Eski dönemi iyi bilmek gerek. Enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde kazancının büyük kısmını enflasyon farkıyla yatırmak durumundaydınız. Ama bir şekilde dönüyordu. Bir de o döneme yani enflasyonlu ticarete meslektaşlarımız alışmıştı. O dönemlerde yüzlerce işadamı intihar etmişti. Çünkü önlem almayanlar olmuştu. Yeni ilaç fiyat kararnamesi gereğince 2002 yılına göre ilaçları satıyoruz. Enflasyon az ya da çok bakmaksızın fiyatlar aynı. Fiyatlarınız geri giderken, enflasyondaki bir kıpırdanma karşısında bile direnciniz zayıflıyor. Yüzde 50-60"lara varan kayıplar söz konusu oluyor bazı ilaçlarda. Kamu kuruluşlarının ilaçlarında yüzde 2 oranında zaten zarar ediyoruz. Karlılık düştü. Bu geçiş döneminde bazı sancılarımız var. Bir ay paralarımız yatmadığında birçok arkadaşımızın çeki karşılıksıza çıkıyor.

   

  Peki, şu anda nasıl ödemeler?

   

  Ödeniyor. Kötü değil. Hepsi birden iyi değil. SGK dediğimiz ödemeler yüzde 85 seviyesinde. Bunda sözleşme kurallarına göre 75 günde ödememiz çıkıyor. Biz depolara 90 günlük çekler veriyoruz. Devlet kurumlarında çalışanlara verdiğimiz ilaçlarda ödemelerde büyük sorunlar yaşıyoruz. Örneğin devlet hastanesindeki ödemeler şu anda 16 milyar lira alacağımız var. Yasa gereği ilaç düşüş fiyatları gerçekleşiyor. Euro"ya göre yüzde 10"u geçince zam vermeleri gerekiyor. Ama açıkçası bu zamlar bile verilmiyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim