• BIST 108.936
 • Altın 151,021
 • Dolar 3,6663
 • Euro 4,3295

  Başbakan'ın taklit tartışması

  26.11.2008 10:15
  Okan Bayülgen’in “Başbakan’ın taklidi neden yapılmıyor” sözleri yeni bir tartışma konusu yarattı.
  Başbakanın taklit tartışması
  Başbakan'ın taklit tartışması Başbakan'ın taklit tartışması Başbakan'ın taklit tartışması

  Yıllarca politikacıların taklidini yapan usta tiyatrocular yeni komedyenleri korkaklıkla suçladı

  Son yıllarda politikacıların taklitlerinin yapılmaması ilk olarak ünlü şovmen Okan Bayülgen"in dikkatini çekti. Türkiye"de artık Başbakan"ın taklidinin yapılmadığını söyleyen Bayülgen, “Muhalefet liderinin de taklidi yapılmıyor. Dünyada böyle bir ülke var mı acaba? Eskiden yapılıyordu. Türkiye kaç sıkıyönetimden geçti, ne badireler atlatıldı, hepsinde bütün muhalefet liderlerinin ve başbakanların taklidi yapılıyordu” dedi. Cem Yılmaz da buna benzer bir açıklamada bulunarak “Ben politik şakalar yapmıyorum. Politik mizahın iyisi zor. Ben kafamdaki şakayı yapsam yarın yokum” dedi. Konuyla ilgili eski ve yeni komenyenlerin görüşlerine başvurduk:

  Herkesten Yaşar Kemal olmasını bekleyemeyiz

  MÜJDAT GEZEN: Ben bir devrimciyim, dünya görüşüm var. Sanatım da bununla özdeşleşiyor. Herkes benim gibi düşünecek diye bir şey yok. Şimdiki komedyenlerin türleri bu değil. Her insandan Yaşar Kemal olmasını, Kemal Tahir olmasını, her şairden Nazım Hikmet olmasını bekleyemeyiz ki? Ben bunu vazife, görev olarak algılıyorum ama başkasına bu bağlamda bir şey diyemem. Bir adam çıkıyor tango söylüyor, biri çıkıyor halk ozanı. Herkese Aşık Veysel olacaksın, Zülfü Livaneli olacaksın diyemezsin.

  Günümüz komedyenleri topu taca atıyor

  ERCAN AKIŞIK: Malzeme kesinlikle var. Bir mizahçının beslendiği kanallar spor, magazindir. Bütün bunları içinde barındıran siyasettir. Siyasete pek bulaşmak istemiyorlar. Bunun nedeni hedef olmak istemiyorlar. "Halk eskisi gibi ilgilenmiyor biz de esprilerimizi apolitik yapıyoruz demek" topu taca atmak demek. Kendine bile muhalif olamadıktan sonra hiçbir şeye muhalif olamazsın. Uzay filmi, Keloğlan filmi de yapın ama ufak tefek göndermeler de yapın.

  Günümüzde malzeme bol ama yapmaya korkuyorlar

  LEVENT KIRCA: Bu iş cesaret ister. Herkesin yoğurt yiyiş biçimi değil. Rahmetli Aziz Nesin sağ olacaktı ki bu eleştiriyi yapsın. Aziz Nesin sağ değil, Nesin"den bu eleştiriyi beklerdik. Aziz Nesin"den sonra Levent Kırca vardı, o da çalışmıyor bu dönemde. Ben onları yaparak bugünlere geldim. Türkiye espri açısından en zengin dönemi yaşıyor, ama bunun arkasına sığınanlara baktığın zaman zaten onlar böyle şeyler yapmamışlar ki bugüne kadar. Niye yapmıyorsunuz dediğinde, “ekmek parası çekiniyoruz, korkuyoruz” diyorlar. Mizah korkarak yapılmaz ki. Bir bankada memure değilsiniz ki görevinizi yapıyorsunuz. Mizah bir eleştiri ve taşlama sanatıdır. Çekindiklerini ve korktuklarını da açık açık söylüyorlar. Sakın politik malzeme yok demesinler. Türkiye"de dokunulmamış kaymak gibi konular var. Malzemeler bolluktan dalları kırıyor.

  Şimdikilerde malzeme yok Çünkü hiç komik değiller

  YAVUZ SEÇKİN: Siyasetçilerin taklitleri yapılamıyor, çünkü hiç komik değiller. Mizah malzemesi vermiyorlar. Taklidini yaptığın zaman yanarsın, antipatik duruma düşersin. Zaten halk şua nda bu konularda hassas. Ne yapsak yapalım bir komedyen o durumu düzeltemez. Ben radyoda, televizyonda onların sevilmesini, sempati kazanmasını sağlıyorum. Süleyman Demirel, Ecevit, Erbakan. Eskiden komedyenler biliyorlar ki bu taklitleri yaptıkları zaman başlarına bir şey gelmez, sıkıntı olmaz, onlar da gülerler. Şimdi malzeme yok. Birkaç cümleden öteye geçemiyor . Malzeme vermedikleri için yapmıyoruz, yapamıyoruz. Ne espri yapmışlar ki bugüne kadar?

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim