• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Başbakan'dan IMF'ye rest!

  31.10.2008 13:50
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "IMF bizimle anlaşma yapmak zorunda değil. IMF yatırımları durdur, büyümeyi düşür derse anlaşamayız" dedi.
  Başbakandan IMFye rest!
  Başbakan'dan IMF'ye rest! Başbakan'dan IMF'ye rest! Başbakan'dan IMF'ye rest!

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF yapılabilecek olası bir anlaşmaya ilişkin olarak, ''Yani sen kalkıp da 'karayolları inşaatlarını durdur' diyecek olursan kusura bakma deriz. Böyle bir şeye de mecbur değiliz. Biz kendi yağımızla kavrulmasını biliriz'' dedi.

  Erdoğan, ''IMF bize bu sıkıntılı dönemde 'ben sizlere borç vermiyorum' derse vermeyebilir. Vermek zorunda da değil. Çok da ihtiyacımız yok. Bunu da özellikle söylemek isterim'' diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, Kırgızistan Başbakanı İgor Chudınov ile Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

  Erdoğan, ''Geçen hafta yaptığınız basın toplantısında, mevduata güvence konusunda hükümete yetki verilmesine ilişkin 'kriz ortamı yaratır' değerlendirmesi yapmıştınız. Dün Meclis'te bu yönde bir düzenleme yapıldı, bu yetki kullanılacak mı?'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

  ''Bir yanlış anlaşılma olmasın. Hükümete yetki verilmesi kriz meselesi, bir defa yanlış bir anlaşılma var. Bir defa biz hükümetiz. Nasıl olur da bizim alacağımız bir yetkinin krize sebep olacağını savunuruz, böyle bir şey olmaz. Böyle bir yetkiyi alıyorsak krizi ortadan kaldırmak veya krizi yönetmek için alırız. Nitekim de talep edişimizin altında yatan gerçek de budur. Bu kriz dönemini çok daha farklı çok daha olumlu istikamette yönetebilmek içindir.''

  ''MAKAS AÇIĞINI KAPATMAYA ÇALIŞAN BİR ÜLKEYİZ''

  ''Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF ile İhtiyati Stand-By konusunda yol alındığını söyledi sizin bu konuda şartlar olduğunu söylemiştiniz. Bu şartlar konusunda anlaşma sağlandı mı? sorusuna da Erdoğan şu yanıtı verdi: ''İkinci sorunuza gelince bununla ilgili olarak yine aynı şeyleri söylüyorum. IMF bu noktada karşılıklı çıkara dayalı olarak bir yaklaşım gösterecek olursa biz zaten varız.

  Daha önce de ifade ettiğim gibi biz IMF'ye karşı olumsuz bir tavrın içinde olan bir ülke veya bir yönetim değiliz. Ama dediğim gibi yine orada da söyledim, bizim ümüğümüzü sıkıp da 'Yatırımları durdur büyümeyi düşür ondan sonra bütçende şu kadar daha bunu aşağı indir' derse bu 'çalışma' demektir. Biz çalışan bir ülkeyiz, çalışan bir hükümetiz, çalışan bir yönetimiz. Dolayısıyla böyle bir anlaşmaya evet diyemeyiz. Yani bu konuda bütçede bizim bazı rezervlerimiz var. Bunu arkadaşlarım kendilerine söylemiş olması lazım. Maliye Bakanıma da gerekenleri söyledim zaten. Aynı şekilde büyümede bizim hedeflerimiz var. Bir defa bu hedeflerin altına düşemeyiz dedik. Bunu da yine arkadaşlarım kendilerine ilettiler.

  Bunun yanında yatırımlardan bu çerçeve içerisinde zaten vazgeçemeyiz. Yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Çünkü Türkiye büyüyen, kalkınan bir ülke. Yıllarca geri kalmışlığın bedelini ağır ödemiş bir ülke. Biz bu makas açığını bir defa kapatmaya çalışan bir ülkeyiz. Yani sen kalkıp da 'karayolları inşaatlarını durdur' diyecek olursan 'kusura bakma' deriz. Böyle bir şeye de mecbur değiliz. Biz kendi yağımızla kavrulmasını biliriz. Bu altyapı çalışmalarını da sürdüreceğiz. Üst yapıya yönelik çalışmalarımızı da sürdüreceğiz. Bu konuyla ilgili olarak da eğer IMF, bize bu sıkıntılı dönemde 'ben sizlere borç vermiyorum' derse vermeyebilir. Vermek zorunda da değil. Çok da ihtiyacımız yok. Bunu da özellikle söylemek isterim. Zira geçenlerde Merkez Bankası Başkanımız da bununla ilgili açıklamasını zaten yaptı. Ben de burada bunu yine özellikle ifade etmek istiyorum. Türkiye güvenli bir limandır.''
  SABAH

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim