• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Başbakan'dan ilk açıklama!

  30.03.2011 22:42
  Başbakan, Ergenekon Savcıları'nın görev yerlerinin değiştirilmesini yorumladı.
  Başbakandan ilk açıklama!
  Başbakan'dan ilk açıklama! Başbakan'dan ilk açıklama! Başbakan'dan ilk açıklama!

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararnamesinin yürütmenin ya da yasamanın değil, HSYK'nın konusu olduğunu belirterek, ''Ben yargının işine karışamam, yargı da benim işime karışmamalı'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere İngiltere'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

  Erdoğan, HSYK kararnamesiyle ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten 3 Cumhuriyet Savcısı'nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atandığının anımsatılarak, ''Bununla ilgili çeşitli yorumlar var. Muhalefetten, 'hükümetin attığı adım' yorumları, sizin partinizden dava süresinin uzayabileceği kaygıları dile getiriliyor. Bu değişikliği nasıl yorumluyorsunuz'' sorusu üzerine, ''Bu konu yürütmenin konusu değil, yasamanın konusu değil. Bu konu HSYK'nın konusudur'' dedi.

  Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Eğer hukuk devleti içinde Anayasa'nın belirlediği görevleri hepimiz kendi çerçevesi içinde yürütürsek hiçbir mesele kalmaz. Ben yargının işine karışamam, yargı da benim işime karışmamalı. Hepimiz eğer işimizi başarılı bir şekilde sürdürürsek zaten o zaman bu sorulara da gerek kalmayacaktır. Benim arkadaşlarımdan kim bu tür yorum yaptıysa bilemem. Eğer yapmışsa yanlış yapmış. Şunu zaten söylüyoruz; gecikmiş adalet adalet değildir. Bir an önce bu adımların atılması gerekir diyoruz ki Yargıtayda, Danıştayda dairelerin çoğaltılması ve çalışanların adedinin artırılması noktasında bizler yasama olarak adım attık, görevimizi yaptık. Bundan sonra artık yine yargı görevini yapacaktır. Artık yeterli eleman sayısı vardır, daireler artırılmıştır. İnşallah üst yargıda bu tür gecikmeler olmayacaktır. Temennim odur ki ilk adım mahkemelerinde de daha süratle neticeler alınır. Bu tutukluluk süreçleri uzamaz, daha kısa zamanda biter. Bu bizim temennimizdir. Bunun daha ötesine gitmek bizim görev alanımız değil.''

  Başbakan Erdoğan, ''Hükümetin Meclis'ten Kanun Hükmünde Kararname çıkarma konusunda yetki talebi var. Bu talebin içinde TSK personeli dahil atama konusu var. Ağustos şurası öncesinde TSK personel kanununda değişiklik öngörüyor musunuz'' sorusu üzerine, kendi dönemlerinde ilk kez Kanun Hükmünde Kararname talebinde bulunduklarını söyledi. Kanun Hükmünde Kararname yetkisinin bugüne kadar devamlı yapıldığına dikkati çeken Erdoğan, ''Yanılmıyorsam, çok partili siyasi dönemde de 29. olsa gerek'' dedi.

  Hemen hemen her iktidarın bu tür ihtiyaca binaen daha seri çalışabilmek için bu tür yetkileri aldığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

  ''Bizimki de ağırlıklı olarak, Anayasa'nın bize tanıdığı yetki dairesinde, başbakan yardımcıları hariç ağırlıklı olarak devlet bakanlıklarını icracı bakanlığa dönüştürme gibi bir adım atalım diyoruz ki artık kendi bütçesi olan ve ne yaptığı bilinen, bakanlar kurulu sayısının da biraz daha azaldığı bir kabineyi hedefleyelim istedik. Eğer bunun adımını şimdi atmazsak 12 Haziran seçimlerinden sonra yeni kabine oluşmasında sıkıntılar meydana gelecektir. Yeni dönemin ustalık dönemi olduğunu açıkladım. Şimdi çıraklık ve kalfalık döneminin tecrübesiyle böyle bir adım yapılması gerektiğine inandığımız için şimdiden böyle bir hazırlık yapalım istedik.

  Fakat orada Türk Silahlı Kuvvetleri personel durumuyla alakalı düzenleme noktasında şu anda metni tam bilemiyorum. Yani bunu da şu anda zaten biliyorsunuz komisyonda görüşülecek. Bu komisyondaki görüşmeler esnasında orada gerekli olan mutabakat nasıl sağlanır bilemiyorum. O mutabakata göre bu yetkiyi de talep edeceğiz. Ama bu illa olacak diye bir şey yok. Hem belki orada görüşmeler esnasında bundan vazgeçilebilir de.''

  -KILIÇDAROĞLU'NA YANIT-

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, hükümete Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi verilmesini ''Meclisi by-pass'' olarak nitelendirdiğinin hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

  ''Tabii Kemal Bey, siyasetten gelmiyor, siyaseti daha yeni öğrenecek. Bakın 29. olacak bu ve bugüne kadar bunlar hep yapıldı. Kendi partisinin siyasi geçmişini de bir incelerse, devamlı övgüyle bahsettiği rahmetli Ecevit'in başbakanlığı döneminde de bu tür kanun kuvvetinde kararnamelerin çıktığını görecek. Onu bir araştırırsa o zaman herhalde bu ifadeleri kullanmazdı. Halbuki cevapları verirken hemen ayaküstü vermese, bunu bir araştırsa, 'acaba bugüne kadar bu tür şeyler yapıldı mı, yapılmadı mı, yapıldıysa nasıl yapıldı, bizim partimizin geçmişinde böyle şeyler oldu mu, olmadı mı' diye bir araştırmış olsa görecek ki yani AK Parti, şu 8.5 yıllık iktidarı döneminde ilk böyle bir şey yapıyor, ilk defa böyle bir talebi var. Ama kendi geçmişlerinde bakıyorsunuz ki 3.5 sene içerisinde, merhum Ecevit'in bizden önceki koalisyon dönemini söylüyorum, çıkarılmış kanun kuvvetinde kararname var. Daha önce yine merhum Ecevit'in başbakanlığı döneminde çıkarılmış aynı şekilde kanun kuvvetinde kararnameler var. Eğer bunlara bakarlarsa o zaman bize bu tür sataşmayı yaparken herhalde biraz daha düşünür.''

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'taki müzakerelerin Rum tarafının ''zamana oynayan tutumu'' nedeniyle tıkanma noktasına geldiğini belirterek, ''Biz, bu gerçeğin görülmesini istiyoruz. Müzakerenin sonsuza kadar sürüncemede kalması kabul edilemez'' dedi.

  Erdoğan, İngiltere'ye yapacağı ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanında basın toplantısı düzenledi.  İngiltere Başbakanı David Cameron'ın daveti üzerine, İngiltere'ye resmi ziyarette bulunacağını anımsatan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın kendisine eşlik edeceğini söyledi.

  Ziyaretin İngiltere ve Türkiye arasında mükemmel düzeyde seyreden ikili ilişkileri güçlendireceğine inandığını belirten Erdoğan, ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal alanlarda mevcut ilişkilerin karşılıklı üst düzey ziyaretlerle ivme kazandığını bildirdi. Erdoğan, ilişkilere yönelik gayretli çalışmalarının da devam ettiğini belirtti.

  Başbakan Erdoğan, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından kabul edileceğini, İngiliz muhatabı Başbakan David Cameron ve Yardımcısı Nick Clegg ile görüşeceğini hatırlatarak, görüşmelerinde Türkiye'nin AB üyeliği süreci, Kıbrıs, G20, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki gelişmeler ile bölgesel ve uluslararası konuların ele alınacağını bildirdi.

  İngiltere'nin Libya'daki büyükelçiliğini kapattıktan sonra Libya'daki İngiliz çıkarlarının Türkiye tarafından korunmaya başlandığını, Libya'dan yapılan tahliyeler sırasında dost ve müttefik İngiltere ile yakın ilişkiler kurulduğunu ve İngiliz vatandaşlarının tahliyesine Türkiye'nin yardımcı olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Cameron ile görüşmemizde BM Güvenlik Konseyi'nin Libya hakkındaki kararlarının uygulanması, Libya halkının bir an önce huzur ve güvenliğe kavuşturulması yönündeki işbirliği imkanları üzerinde duracağız. Türkiye olarak izlediğimiz politika ve görüşlerimizi dile getireceğiz. Amacımız bölgenin en kısa sürede güven ve istikrara kavuşmasına katkıda bulunmaktır.

  İngiltere, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde bugüne kadar desteğini sürekli yanımızda gördüğümüz bir ülke. İngiltere'deki tüm siyasi partiler AB üyeliğimize sıcak bakıyorlar. Bu desteklerinden dolayı kendilerine müteşekkiriz. Ancak Türkiye'nin stratejik hedefi AB üyeliği müzakere sürecinde, bazı üye ülkelerin siyasi engelleri nedeniyle güç bir dönem yaşanıyor. Geleneksel dostumuz olarak İngiltere'den temel beklentimiz, AB üyeliğine giden süreçte öncü ve yönlendirici rol üstlenmesidir. Müzakere fasılları önündeki siyasi engelleri kaldırması ve sürece ivme kazandırmanın artık zamanı gelmiştir. Bu noktada İngiltere'nin katkısı son derece önem arz ediyor.''

  Başbakan Erdoğan, İngiltere Başbakanı Cameron ile Kıbrıs'ta devam eden müzakere sürecini de değerlendireceklerini ifade ederek, Türk tarafının en kısa sürede adil ve kalıcı çözüme ulaşması yönünde çaba harcadığını belirtti.

  Erdoğan, ''Kıbrıs'taki müzakereler Rum tarafının 'zamana oynayan tutumu' nedeniyle tıkanma noktasına gelmiştir. Biz, bu gerçeğin görülmesini istiyoruz. Müzakerenin sonsuza kadar sürüncemede kalması kabul edilemez. İngiltere'nin de bu görüşü paylaştığını düşünüyorum. Daha fazla zaman kaybetmeden adadaki iki taraf ve garantörlerin katılımıyla yüksek düzeyli toplantı düzenlenmesi, kaydedilen ilerlemenin bir anlaşmaya bağlanması açısından çok önemlidir. Kıbrıs'ta garantör ülkeler olarak İngiltere ve Yunanistan ile devreye girmek suretiyle süreci bir anlaşmayla sonuçlandırmayı önemsiyoruz'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, imzalanacak anlaşmanın sadece Kıbrıs açısından değil Doğu Akdeniz bölgesindeki barış ve işbirliği ortamının tesisi açısından da yararlı olacağına inandığını dile getirdi.

  Ziyareti sırasında DEİK ile Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından ortaklaşa düzenlenen ''Türkiye ile Büyüme (Grow with Turkey)'' etkinliği kapsamında yapılacak ''CEO Forum'' iştirakçilerini kabul edeceğini belirten Erdoğan, Türkiye ve İngiltere'nin önde gelen özel sektör temsilcilerinin ve ilgili bakanların katılımıyla düzenlenecek söz konusu konferans ve forumda, enerjiden turizme, bilişim sektöründen müteahhitlik sektörüne kadar çeşitli alanlarda yapılabilecek işbirliği imkanlarını ele alacaklarını kaydetti.

  A.A.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim