• BIST 107.896
 • Altın 151,227
 • Dolar 3,6568
 • Euro 4,3252

  Başbakan'dan eleştiri

  19.10.2008 19:55
  "Şehitlerin kanı üzerinden milliyetçilik olmuyor"
  Başbakandan eleştiri
  Başbakan'dan eleştiri Başbakan'dan eleştiri Başbakan'dan eleştiri

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Öyle bol keseden atarak milliyetçilik olmuyor, nutuk atarak, ahkam keserek, sağa sola çamur atarak, sıçratarak milliyetçilik olmuyor. Şehitlerin kanı üzerinden, cenazesi üzerinden siyaset yaparak milliyetçilik olmuyor'' dedi.

  Erdoğan, Kahramanmaraş Kıbrıs Meydanı'nda, Kahramanmaraş Belediyesinin yaptırdığı çeşitli tesislerin toplu açılış töreni ve TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim törenine katıldı.

  Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türk Lirası'nın artık dünyada itibar kazandığını, yurt dışındaki ve yurt dışına giden Türk vatandaşlarının başları dik bir biçimde parasını çıkarıp gösterebildiklerini belirterek, ''Bizim derdimiz, meselemiz, hedefimiz işte budur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının başı öne eğik olmayacak, daima dik olacak'' diye konuştu.

  Türk vatandaşlarının ekonomisiyle, büyük projeleriyle, parasıyla, ülkesinin ağırlığıyla gurur duyacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''Öyle bol keseden atarak milliyetçilik olmuyor, nutuk atarak, ahkam keserek, sağa sola çamur atarak, sıçratarak milliyetçilik olmuyor. Şehitlerin kanı üzerinden, cenazesi üzerinden siyaset yaparak milliyetçilik olmuyor. Sadece biz diyoruz ki bırakın bu işleri, Allah aşkına çıktığınız zaman şunu söyleyin, 'biz iktidara geldik, şunu şunu yaptık'. Bunu diyebiliyor musunuz? Parlamentoda bulunanların bu ülkede hepsi iktidara geldiler. Ne yaptılar, bunu sorun, anlatacakları ne var? Ne var, gösterebilecekleri hangi hizmet var? Hangi yolu yaptılar, kaç tane hastane, okul yaptılar, hangi köye su götürdüler?''

  Gayrisafi yurt içi hasılanın 2008 itibariyle 700 ile 750 milyar dolar arasında gerçekleşeceğini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

  ''Bizler bunları nasıl elde ettik, ne oldu da bunları başardık. Yolsuzluklar ülkemizde bitti. Soruyorum sizlere... Öyle televizyonlara çıkıp da AK Parti'yi kalkıp da yolsuzlukla suçlamaya gayret edenler, iktidarımıza çamur atmaya gayret edenler var. Onlara sadece şunu söylüyorum; Siz AK Parti iktidarını kendi iktidarınız mı zannediyorsunuz? Yoksa eski aynalarınızı ortaya çıkarıp da yeniden aynaya mı bakmaya başladınız? DSP, MHP, ANAP döneminde 22 tane banka fona devredildi. Parasını millet, Hazine ödedi. Peki bu iktidar döneminde fona devredilen bir tane banka var mı, yok. Bu ne demek? Fona devredilen tek banka olmadığı için rahatsız oluyorlar. Birinci köprü yapıldı, bunlar dedi ki 'istemezuk'. İkinci köprü başladı, bunlar yine dedi, 'istemezuk'. Aynı adamlar, aynı zihniyet. Ama sonradan sıkılmadan köprünün üzerinden gelip gidiyorlar. Madem ki istemediniz, niye bu köprüleri kullanıyorsunuz? Bak şehir hatları vapurları, şimdi deniz otobüsleri, onlarla gidip gelin.''

  -''DÜRÜST YATIRIMCIYI TERK ETMEDİK''-

  Küresel ekonomik krizin diğer ülkeler üzerindeki etkilerine de değinen Başbakan Erdoğan, ABD'de 150 yıllık bankaların iflas ettiğini söyledi.

  Türkiye'de şu anda böyle bir sıkıntının olmadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Avrupa da aynı durumda. Ama biz asla buna zemin hazırlamadık, müsaade etmedik, işi ciddi tuttuk, sağlam tuttuk. Bakkal dükkanı açar gibi kimse ülkemizde banka açamadı. Ama bizden önce açıyorlardı. Sistemli yürüdük, garantiyi kimseye gücü yokken vermedik. İnceledik, araştırdık ve o şekilde yürüdük. Geldiğimizden bu yana da kimse banka açamadı. Ve şu anda da hamdolsun, gayet ciddi bir şekilde, kararlılıkla bu süreç devam ediyor. Bankalar sıkı şekilde denetleniyor. Her alanda önlemlerimizi aldık. Stratejimizi belirledik, kurumlarımız gayet dikkatli. Gayet ihtiyatlı şekilde devam ediyoruz ve gerektiği zaman adımları da buna göre atıyoruz.

  Türkiye artık eski Türkiye değil. Moral bozmak için karamsar açıklamalar yapanlara diyorum ki; 'Türkiye'den yana mısınız, değil misiniz?' Lütfen karamsar açıklamalar yapmayın. Zira sizler şu 6 yıl içinde çok ciddi paralar kazandınız. Şunu söyleyeyim, bizim iktidarımızdan önceki dönemde olduğu gibi, tabi rahat para kazanmayacaksınız. Çalışarak, üreterek, yatırım yaparak kazanacaksınız. Öyle yüksek faizlerle durduğunuz yerde para kazanmayacaksınız. Varsa yatırımınız kazanırsınız. Üretirseniz kazanırsınız ama biz size hiçbir zaman fakir fukaranın, garip gurabanın imkanlarını yedirtmeyeceğiz, bunu böyle bilelim.

  Biz dürüst yatırımcıyı hiçbir zaman kendi başına terk etmedik. Tekliflerini, taleplerini aldık, bunları en güzel şekilde değerlendirdik. Onun için Avrupa'da, ABD'de şurada, burada olan kriz hamdolsun bizi vurmadı, bizi de inşallah teğet geçecek. Ama halkta panik yaratmaya kimsenin hakkı yok. Eğer 'yangın var' diyorsanız, yangına benzin pompasıyla gidilmez, yangına su ile gidilir.''

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör saldırılarının kirli emellerine ulaşamayacağını, Türkiye'nin huzurunu asla bozamayacağını belirterek, ''Birliğimize, bütünlüğümüze, kardeşliğimize asla zarar veremeyecekler. Bir yandan terörle mücadeleye devam edeceğiz, bir yandan da teröre inat, terörün hamilerine inat Türkiye'yi ilerletmeye, kalkındırmaya, daha özgür, mutlu, müreffeh bir hale getirmeye devam edeceğiz'' dedi.

  Başbakan Erdoğan, Kıbrıs Meydanı'ndaki toplu açılış ve TOKİ Konutları Anahtar Teslim töreninde yaptığı konuşmada, Maraş'ın başına ''Kahramanlık'' sıfatı verilmesinin boşuna olmadığını söyledi.

  Abdullah Çavuş'un, Yusuf Çavuş'un, Evliya Efendi'nin, Sütçü İmam'ın Türkiye'nin gururu olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, kısa bir süre önce terör saldırısı nedeniyle şehit olan 3 Kahramanmaraşlı ile gurur duyduklarını belirtti. Bu arada vatandaşlar ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde sloganlar attılar.

  Başbakan Erdoğan, vatandaşlardan müsaade isteyerek ceketini çıkardı ve konuşmasına İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un şu dizeleriyle devam etti:

  ''Sen ki, asara gömülsen taşacaksın. Heyhat, Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat. Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber, Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.''

  ''Onlar en yüksek mertebeye ulaştılar. Şehit evlatlarımız için Allah'tan rahmet, acılı ailelerine sabır ve baş sağlığı diliyorum'' diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''Ve buradan Kahramanmaraş'ın Kıbrıs Meydanı'ndan bir kez daha sesleniyorum; kirli emellerine ulaşamayacaklar, huzurumuzu asla bozamayacaklar. Birliğimize, bütünlüğümüze, kardeşliğimize asla zarar veremeyecekler. Bir yandan terörle mücadeleye devam edeceğiz, bir yandan da teröre inat, terörün hamilerine inat Türkiye'yi ilerletmeye, kalkındırmaya, daha özgür, mutlu, müreffeh bir hale getirmeye devam edeceğiz. İşte 6 yılda baştan başa 81 ilimizle birlikte mezralarımızda, köylerimizde, beldelerimizde Türkiye'nin çehresini değiştirmenin, manzarasını değiştirmenin mücadelesini veriyoruz. İçeride ve dışarıda bu mücadeleyi veriyoruz. Kendimizi Türkiye'ye, milletimize hizmete adadık.''

  Başbakan Erdoğan, iktidarları döneminde gerçekleştirdikleri çalışmalardan örnekler vererek, 9 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, hedeflerinin 15 bin kilometre bölünmüş yola ulaşmak olduğunu belirtti. Ankara-Eskişehir hızlı tren yolunun bittiğini, test çalışmalarına geçildiğini anlatan Erdoğan, Eskişehir-İstanbul arasının da ihaleye verildiğini, tamamlandığında İstanbul-Ankara arasının 2 saat 15 dakikaya düşeceğini vurguladı.

  Erdoğan, 2013'te İstanbul ile Sivas'ı birbirine bağlayacaklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

  ''Ankara ile Sivas da birbirine bağlanacak. Niye? Demirağlarla dört bir yanını öreceğiz ya Türkiye'nin. Bu iş de lafla olmuyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal hedef verdi; muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak. Birileri bu işin hep lafını yaptı. Onlar laf yaptı, biz ise icraat yapıyoruz. Çünkü Türkiye'de iki grup insan var. Bunlardan bir tanesi Atatürk üzerinden geçinenler, bir tanesi de ilkeler noktasında samimi olanlar. Nedir o samimiyet; millete efendilik yoktur, millete hizmet etmek vardır. Millete hizmet eden zaten milletin efendisi olur. Mesele budur. İşte şu anda bu kadronun yaptığı bu.''

  Bir grup vatandaşın, Kahramanmaraş milletvekillerinden birinin bakan olmasını istemeleri üzerine Erdoğan, ''Daha ne istiyorsunuz? Başbakanınız var ya. Yoksa 81 vilayete 81 bakanlık verip, 81 bakanlı kabine mi kuralım?'' diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, üniversite öğrencilerine verdikleri 160 YTL'yi, 2009 yılı başında 180 YTL'ye çıkaracaklarını bildirdi. Bu iktidarın Ahmet'in, Mehmet'in Hasan'ın, Hüseyin'in değil, milletin iktidarı olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Siz bize inandıkça, bizlere güvendikçe, bizlerden hayır duanızı eksik etmedikçe Allah'ın izniyle bize durmak yok'' dedi.

  -ERDOĞAN, ŞEHİT YAKINLARINA BERAT VERDİ-

  Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından şehit Adem Seyfioğlu, Tacettin Çeribaşı ile Duran Karabugaş'ın ailelerine beratlarını verdi. Erdoğan, ''Ben de şehidimizin yakınlarına huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Tabi o, çok büyük bir makama kavuştu. Şüphesiz o makam, herkese verilmiyor. Böyle bir makamı kazandı. Temenni ederim ki, hepimiz o makamla müşerref olalım'' diye konuştu.

  Şehit Duran Karabugaş'ın babası İbrahim Karabugaş da yaptığı konuşmada, oğlunun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının malını ve kendilerini korumak, asayişlerini sağlamak için şehit olduğunu belirterek, ''Yattığı yer nur olsun. Bugün Türkiye'nin tek yürek, tek yumruk olma zamanıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nde Türk-Kürt kavgası yok. Bu ülkeyi başkaları yurt edinemez'' dedi.

  Bu sırada Başbakanın eşi Emine Erdoğan'ın duygulandığı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in de elleriyle gözlerini sildiği görüldü.

  Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra şehit yakınlarıyla fotoğraf çektirdiler.

  Erdoğan, Ahilik Haftası dolayısıyla kendisine hediye edilen Ahilik kaftanını da giydi. Erdoğan'a üzerinde Recep Tayyip Erdoğan yazan 46 numaralı Kahramanmaraşspor forması ve kaşkolu hediye edildi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim