• BIST 107.431
 • Altın 151,328
 • Dolar 3,6629
 • Euro 4,3035

  Başbakan'a ilginç soru

  02.02.2009 16:40
  Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a ilginç soru
  Başbakana ilginç soru
  Başbakan'a ilginç soru Başbakan'a ilginç soru Başbakan'a ilginç soru

  CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan'a sorduğu soru kafaları karıştırdı...

  CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Akatlar Kültür Merkezinde Cumhuriyet Halk Evleri çocuklarıyla biraraya geldi. Atatürk konulu şiir, kompozisyon yarışmasında dereceye giren çocuklara ödül veren Kemal Kılıçdaroğlu, tören öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  BAŞBAKANA EKREM TOSUN SORUSU

  Daha önce Başbakan'a Ekrem Tosun ile ilgili bir soru sorduğunu hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan bu soruyu cevaplarsa çok memnun olurum. Bana yüklendiği için ben de ona bir soru sordum"dedi.

  İNTERNET SİTESİ KİMİN?

  Kadir Topbaş'ın "80 kilometre metro yapacaklarmış; bizim yaptığımız çalışmalar üzerinden konuşuyor. Bizim internet sitemizi takip ediyor" cümlelerine Kılıçdaroğlu, "Kadir Topbaş'ın Şimdi kendisinin internet sitesi mi var yoksa İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mi var ? Eğer İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sitesi varsa, o internet sitesine bilançolar neden koyulmuyor ? Demek ki ben izliyorum. İstanbul Büyükşehir Belesiyesi'nin yatırımlarının ayrıntılarını neden koymuyor ? Saydamlık ise İstanbul halkının bunları bilmeye hakkı var"dedi. Kılıçdaroğlu, "Ayrıca ben merak ediyorum Kadir Topbaş kimdir acaba İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı mı ? Niçin acaba Başbakan'ın gölgesine arkasına sığınıyor? Çıksın açıklıkla söylesin"diye konuştu.

  "BİZ DÜNYA REKORLAR KİTABINA GİRMEK İÇİN GELİYORUZ BURAYA"

  Metro projesiyle ilgili açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, "Metro projesi Topbaş'ın projesi değil. Kim başlattı metroyu ? Metro projesi olmayan bir metropol var mı dünyada ? Benim sormak istediğim 15 yıldır ne yaptı İstanbul'da ? Eğer metro projesine sahip çıktıysanız 15 yılda 240 kilometre metro yapılması lazımdı benim hesaplarıma göre. Nerede bu kadar metro?" diye konuştu. "Biz dünya rekorlar kitabına girmek içn geliyoruz buraya" diyen Kılıçdaroğlu, "Ben daha önce söyledim. Kadir Topbaş'ın hayalleri benim yapacaklarıma yetmez. Ben sadece metroyu gerçekleştirmeyeceğim; İstanbul'da yoksulluğun kader omadığını da ispatlayacağım"dedi. Bunları özel kaynak arayışlarına girmeden ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kaynaklarıyla yapacağını kaydeden Kılıçdaroğlu,"Çünkü ben 1 liralık işi, 5 liraya yaptırmayacağım. 1 liralık iş 1 liraya yapılacak. Birilerine rant sağlamayacağım. Topbaş'ın görevi rantı dağıtmaktır; hizmeti dağıtmak değil. Zaten aramızdaki temel farklılık da bu"diye konuştu. Bir gazetecinin "Topbaş size müfettiş diyor" sözünü hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, Topbaş'a çatarak, " Benim müfettişliğimde neyi gördü acaba onu merak ediyorum. Müfettişlik çok ayıp bir meslek mi?" dedi. Hayatının büyük bir kısmının icraatla geçtiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Topbaş'ın icraatla tanışmadığı dönemde, kurumlarda, devlette genel müdürlük yapıyordum. Ülkenin en büyük ikinci bütçesini yönettim"dedi.


  TOPBAŞ'A ÖĞRENCİ BURSU TAVSİYESİ

  CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne dava açıp üniversite öğrencilerinin burslarını iptal ettirmesiyle ilgili Topbaş' ın eleltirilerine cevap veren Kılıçdaroğlu, "CHP bursları iptal ettirmedi. CHP bütün kamu kuruluşları burs versin diye Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Kadir Topbaş dışında öğrenci burslarını iptal eden başka bir belediye daha yok.Topbaş niye bana cevap vermiyor ? Topbaş öğrenci burslarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açıklarını kapatmak için kesti. Öğrencilerin listelerini ve burs miktarlarını her ay Kredi ve Yurtlar Kurumuna aktarır. Kesintisiz bu burslar ödenir. Ama Topbaş demek ki yasadan da anlamıyor. Temel sorun da bu zaten. Hukuk içinde kalalım; hukuk içinde çözülmeyecek hiçbir sorun yoktur"dedi. Kılıçdaroğlu daha sonra CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile Cumhuriyet Halk Evleri çocuklarının ödül törenine katıldı; çocuklarla fotoğraf çektiren ve onlara imza veren Kılıçdaroğlu, kısa bir konuşma da yaptı.

  DHA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim