• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Başbakan Ulusa Seslendi

  29.02.2008 22:44
  Erdoğan: Harekat, planlamaya uygun olarak başlangıçta öngörüldüğü şekilde tamamlanmıştır
  Başbakan Ulusa Seslendi
  Başbakan Ulusa Seslendi Başbakan Ulusa Seslendi Başbakan Ulusa Seslendi

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Hükümetin verdiği yetki çerçevesinde Irak'ın Kuzey'indeki terör örgütü hedeflerine yönelik başlattığı hava destekli kara harekatını başarıyla icra ettiğini belirterek, "Harekatın başlangıç ve bitiş takvimini askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre Genelkurmay Başkanlığımız belirlemiştir" dedi.

  Başbakan Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü unsurlarına yönelik gerçekleştirdiği sınır ötesi harekata değindi.

  Erdoğan, şunları söyledi:

  "Hükümetimizin verdiği yetki çerçevesinde Silahlı Kuvvetlerimiz, Irak'ın Kuzey'indeki terör örgütü hedeflerine yönelik başlattığı hava destekli kara harekatını, başarıyla icra etmiştir.

  Harekatın başlangıç ve bitiş takvimini askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre Genelkurmay Başkanlığımız belirlemiştir.

  Harekat, planlamaya uygun olarak başlangıçta öngörüldüğü şekilde tamamlanmıştır.

  Genelkurmay Başkanlığımız, vurulan hedeflerle ilgili bugün bir açıklama yapmıştır. Daha geniş bir açıklama da sonuçların ayrıntılı teknik değerlendirmesinden sonra yakın zamanda bir basın toplantısıyla yapılacaktır.

  Bu harekatın hedefinin, amacının, kapsam ve sınırlarının belli olduğunu açıkça ifade ettik. Hava harekatlarının tamamlayıcısı olarak gelişen bu kara harekatı, askeri ihtiyaçtan kaynaklanmıştır.

  Terör örgütünün ülkemize yönelik saldırılarında kullandığı kamplar, barınaklar, sığınaklar, silah-mühimmat depoları, alt yapı imkanları ve mensupları hedef alınmıştır.

  Genelkurmay Başkanlığımızın ilk değerlendirmelerine göre bugün sabah saatlerinde tamamlanan harekatta önemli başarılar sağlanmış, belirlenen hedefler büyük ölçüde temizlenmiştir.

  Terör örgütüne beklemediği bir zamanda gerçekleşen bu baskınla önemli bir darbe vurulmuştur. Terörle mücadelemiz, bundan sonra da kararlılıkla devam edecektir.

  Silahlı kuvvetlerimiz, icra edilen harekattan dost ve kardeş bölge halkının olumsuz etkilenmemesi için gereken hassasiyeti azami ölçüde göstermiştir.

  Harekata katılan askeri unsurlarımızın ne sivil yerleşim bölgeleri ne de bölge halkına karşı hiçbir olumsuz tavrı olmamıştır."

  IRAK HALKINA ÇAĞRI

  Vurulan köprüler ve altyapıların bölge halkının yerleşik olarak yaşamadıkları bölgede bulunduğunu ve sadece terör örgütü tarafından kullanıldıkları için hedef alındığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Harekatın başında açıkladığımız gibi, planlanan hedeflere ulaşıldıktan sonra da askerlerimiz bu sabah itibariyle yurt içindeki üslerine geri dönmüştür.

  Irak'ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine ve egemenlik haklarına saygılıyız. Huzur ve istikrarını herkesten çok istiyoruz.

  Terör örgütünün oradaki varlığının ilişkilerimizi zehirlemesine izin vermemeliyiz, veremeyiz. Terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki varlığının sona ermesi, sadece Türkiye'nin yararına değildir. Aynı zamanda ilişkilerimizin gelişmesinin de önü açılacak, hem bölge halkı hem de Irak'ın refah ve istikrarına büyük katkı yapacaktır.

  PKK, sadece Türkiye'nin değil, Irak'ın da düşmanıdır ve bölgede bir istikrarsızlık unsurudur, tehdit kaynağıdır.

  Türkiye de Irak da bu beladan kurtulmak için birlikte çalışmak zorundadır, başka yol yoktur. Biz başından beri Irak Hükümetiyle iyi ilişkilere önem veriyoruz; teröre karşı mücadelede de birlikte çalışmak için gayret gösteriyoruz.

  Dost ve kardeş Irak halkına sesleniyorum; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da zor zamanlarınızda daima Türkiye yanınızda olacaktır.

  Biz binlerce yıldır aynı coğrafyada dost ve kardeş olarak beraber yaşadık. Bu zor günleri inşallah birlikte aşacak, dost ve kardeş olarak yaşamaya devam edeceğiz." Son MGK bildirisinde de yer aldığı gibi, Irak'la siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve askeri her alanda ilişkileri daha da geliştirmek için çalıştıklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, bu harekatın sonuçlarının Türk Milleti, kardeş Irak halkı ve bölge barışı için hayırlı olacağına inandığını ifade etti.

  "Terörle mücadelenin doğasında ne yazık ki şehit vermek de var" diyen Erdoğan, son harekatta, 24'ü asker, 3'ü köy korucusu olmak üzere 27 kahramanın şehit olduğunu söyledi.

  Operasyonda "eşsiz bir inanç ve cesaretle" görev alan Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Hava Kuvvetlerinin seçkin
  unsurlarından oluşan bütün "kahramanları" selamladığını belirten Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve metanet diledi ve "Milletimizin başı sağolsun. Allah milletimize başka acılar yaşatmasın" dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü mensuplarına, "terör yolu ile hiçbir şey elde edemeyeceklerini"
  vurgulayarak "Annelerinize, babalarınıza, kardeşlerinize daha fazla acı yaşatmadan girdiğiniz bu yanlış yoldan dönün" çağrısında bulundu.

  Televizyonlarda yayınlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü unsurlarına yönelik gerçekleştirdiği sınır ötesi harekata değinen Başbakan Erdoğan, "önemli bir süreçten geçildiğini" ifade ederek şunları söyledi: "Bu hassas günlerde inanıyorum ki millet olarak kalplerimiz Mehmetçiğimizle birlikte atıyor.

  Bu milletin kahraman evlatları, ağır kış şartlarında, zor bir coğrafyada birlik ve bütünlüğümüz için adeta şehadete koştular. Aziz milletim adına onları selamlıyorum. Her birini o pak alınlarından tek tek öpüyorum.

  Onlar, Trabzon'dan, Bingöl'den, Ankara'dan, Diyarbakır'dan, İstanbul'dan, Edirne'den Gaziantep'ten velhasıl vatanın dört bir yanından kalkıp aynı ulvi gaye için yan yana, omuz omuza durmaya geldiler.

  Bu duruş, kalplerimizin ve ruhlarımızın nasıl sarsılmaz bir bağla birbirine bağlı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

  70 milyonluk büyük bir ülkeyiz, tarihte derinliği olan bir milletiz.

  Düşüncelerimiz, etnik kökenlerimiz, yaşam biçimlerimiz farklılıklar gösterebilir. Meselelerimizi tartışabiliriz, birbirimizden farklı siyasi tercihlerimiz de olabilir. Zaman zaman birbirimizi yeterince anlamadığımızı, hatta haksızlığa uğradığımızı da düşünebiliriz. Ama en umutsuz anlarımızda dahi akıldan çıkarmamamız gereken yalın bir gerçek var. Biz, tarihin en zor zamanlarında, büyük acıları birlikte göğüslemeyi bilmiş, birlikte var olma mücadelesi vermiş, kardeş olmuş, kederde de sevinçte de kader birliği etmiş bir milletiz.

  Bu zor günlerde gelin bir kez daha yüreklerimizi birleştirelim. Çünkü yürek yakan acılar kapımızı çaldığında birbirimizden başka sarılacak kimsemiz yok. Diyorum ki, bizi birbirimizden daha iyi anlayan olmaz.

  Onun için ihtiyaç duyduğumuzda aradığımız teselliyi yine birbirimizde bulacağımızı bilelim.

  -TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARINA ÇAĞRI-

  Türk milletinin birlik ve beraberliğine, vatandaşların can ve mal güvenliğine kastedenlere de özellikle bir kez daha seslenmek istediğini belirten Erdoğan, terörün hiç bir gerekçesi ve mazeretinin olamayacağını ifade etti.

  Terörle hiç bir yere varmanın da mümkün olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu yolla hiç bir şey elde edemediniz, edemeyeceksiniz.

  Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Temel hak ve özgürlükleri esas alan demokrasimiz gelişmiştir. Herkesin kendini ifade etme imkanı vardır. Annelerinize, babalarınıza, kardeşlerinize daha fazla acı yaşatmadan girdiğiniz bu yanlış yoldan dönün.

  Türkiye'de, hepimiz için, hepimize yetecek kadar hukuk ve demokrasi var.

  Terör, özgürlüğün düşmanıdır. Terör, ekonomik gelişmenin, huzur ve refahın düşmanıdır. Adeta bir yarasa gibi terör de aydınlıkta yaşayamaz, karanlığı sever, şehirlerimiz gelişmesin, insanlarımız huzur ve rahat yüzü görmesin ister. Onun için terörle var olanlar, kurdukları kanlı düzenin devamı adına demokratik özgürlük ortamını, ekonomik ve sosyal gelişme ortamını her fırsatta sabote etmeye çalışmıştır.

  Biz bu oyuna gelmedik, gelmeyeceğiz.

  Türkiye 780 bin kilometre kare toprağıyla, bütün bölgeleriyle, 70 milyon insanıyla bir bütün olarak gelişecek, kalkınacak, özgürleşecek.

  Zaman akıl ve sağduyuyla hareket etme zamanıdır. Bölücü terör örgütünün hedefi, birlik ve beraberliğimizi bozmaktır. Teröre verilecek en güzel cevap da birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek yek vücut olmaktır.

  Bunu bozacak hamasi, dışlayıcı, ayrıştırıcı söylemlerden kaçınmak hepimizin en öncelikli sorumluluğu olmalıdır."

  "BİZİM DİLİMİZ KARDEŞLİK DİLİDİR"

  "Bizi tek bir millet yapan ortak değerlerimizi hep birlikte yüceltmeliyiz" diyen Erdoğan, millet kavramını, ırk, kan ve kabile bağlarının üzerinde bir yüksek ideal ve hedef birliği, bir ortak yaşama iradesi olarak gördüklerini dile getirdi.

  Erdoğan şöyle devam etti:
  "Anayasadaki millet tanımı da ırk ya da kan esasına göre değil, vatandaşlık temelinde bizi birbirimize bağlamaktadır.

  Bu ülkenin bütün vatandaşları, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ortak paydasında birleşmiştir. Millet kavramının içini bizim tarihte yüzlerce yıllık derinliği olan kader birliğimiz doldurmuştur. Bu bağı muhakkak ve özenle korumak zorundayız.

  Bizim insanımız, en zor şartlarda bile milletine, devletine, ülkesine, cumhuriyet değerlerine sadakatini ortaya koymuştur.

  Tekrar tekrar söylüyorum, bizim dilimiz düşmanlık dili değil, kardeşlik dilidir. Bizim felsefemiz yaratılanı Yaratandan ötürü sevme anlayışıdır.

  Eğer terör belasından kurtulacaksak bu, demokratik siyaseti çare kapısı olarak, hak arama kapısı olarak açık tutmakla mümkündür, buna inanıyoruz.

  Herkes kendini özgürce, anayasal düzen içinde, meşru yollarla, demokratik zeminlerde ifade edebilmelidir, edebilmektedir de.

  Demokrasimiz her türlü farklılığı, hukuki zeminde kalmak kaydıyla her türlü siyasi görüşü içinde tutabilecek olgunluğa erişmiştir. Kaldı ki terörden en büyük zararı, yine istismar etmeye çalıştığı Güneydoğu Anadolu bölgemizde yaşayan insanlarımız görmüştür.

  Şehirlerimizin mamur hale gelmesi, yatırımların ve teşviklerin bölgeye gitmesi, üretim ve istihdam kapılarının açılması yıllarca engellenmiştir.

  Bir kez daha söylüyorum, terör örgütü hiçbir vatandaşımızın temsilcisi olmamıştır, olamaz. Herkes bilmelidir ki, terör ve şiddet demokrasiyle bağdaşmaz.

  Bu süreçte herkesin sorumlu ve duyarlı hareket etmesi kadar, cesaret ve kararlılıkla teröre karşı demokrasiden yana duruşunu da ortaya koymasını bekliyorum."
  AA

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim