• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Başbakan istedi, Baykal açıkladı

  24.02.2009 14:11
  CHP Lideri Deniz Baykal grupta konuşuyor. İşte konuşmasından satır başları:
  Başbakan istedi, Baykal açıkladı
  Başbakan istedi, Baykal açıkladı Başbakan istedi, Baykal açıkladı Başbakan istedi, Baykal açıkladı

  Bir yılda 645 bin yeni işsiz ortaya çıktı. 1 milyon aileyi etkileyen bir şey bu.dünyada 4"üncü sıraya çıktık bunu anlatmaya çalışıyorum.
  Bir de iş yapamayan esnaf var bunlar da hesaba dahil değil. Kayıtlarda işsiz olarak görünmüyor. Bu vahim bir mesele. Gizli işsizliği konuşmuyorum.

  Başbakan bize çağrı yapıyor: Baykal önerisi varsa söylesin, uygulamazsam siyaseti bırakırım. Söylüyorum. Dikkatle dinlesin 7 maddelik önerim var. İrdelesin inceletsin gerekirse bize dönsün. Gerekirse biz işbirliği yapmaya hazırız. ABD"de krize karşı tüm partiler bir araya geldiler. Ama bizde olmuyor.

  “HAMDOLSUNU BIRAK GERÇEKÇİ OL”

  1. Temel anlayışını değiştirmeli. Türkiye"yi teğet geçti, dibini gördük gibi gerçeklerden uzak hiçbir değer taşımayan, ekonomi verilerden yoksun anlayışını derhal bıraksın. Teğeti meğeti hamdolsunu bıraksın. Bütçenin gerçekçi olmadığını söyledik yeni program yapılmalı. Büyüme enflasyon, dış açık ile finansman ne olacak bunlar gerçekçi bir şekilde hesaplanmalı.
  Önce bu işin temeli düzeltilmeli.

  HARCAMALARINI GÖZDEN GEÇİR

  2. 2007 seçimi ile bütçe tahrip edildi. Temeli kaydırıldı. Yanlış 2008"de de devam etti. Kriz döneminde ihtiyaç duyduğumuz cephaneleri yaktı bu hükümet. Asıl şimdi bu kaynaklara ihtiyacımız vardı. Derhal harcama hedeflerini çıkarmış olduğu bütçeye göre değil, ekonominin gerçeklerine göre asgariye indirmesi gereklidir.

  Obama dedi ki "Bütçedeki tüm rakamları sorgulayacağım ve ciddi bir sorgulama içine gireceğim" dedi. Şimdi Türkiye"de bunları uygulamak gerekli. Türkiye"de harcamalar ekonomik krize değil, seçime göre yapılıyor. Seçim yatırımları değil, kamunun ihtiyaçları için, altyapı için harcama yapılmalı.

  “KDV ALMA”

  3. Otomobil ve dayanıklı tüketim mallarına geçici olarak 6 ay boyunca KDV"yi kaldırın. Böylece hem alımı canlandırırsınız hem de işsizlik azalır.

  TL"Yİ KORU

  4. TL"nin aşırı değerlendirilmesine yönelik politikaları engelleyin ve mali politikaları gevşemelere karşı tedbir alın. Bu piyasaların uyarılmasına neden olacak

  “KREDİ İÇİN FON KURULSUN”

  5. Bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacaklardaki artış bankaları ciddi bir sıkıntıya sokmuştur. Bu bankalara bağırıp çağırıp şikayet etmektense bir kredi garanti fonu oluşturmalı.

  Ayrıca kredi yardımı yapılan şirketlere de işçi çıkarmama şartı getirilmeli.

  PRİMLERİ İNDİR

  6. Sigorta primlerini ve stopajı derhal 10 puan aşağıya indirin. İnsan çalıştıranları cezalandıran bir sistemimiz var. Oysa bunu kolaylaştırmalı, OECD"nin standartlarının çok üstündeyiz. Çare arıyor hükümet. Kriz olmasa bile Türkiye"nin buna ihtiyacı var.

  “BİRİKMİŞ PARAYI KULLAN”

  7. İşsizlik fonunun imkanları işsizlikle mücadele için kullanılmalı.

  Bu önerileri yerine getir, uygula. Biz senin siyasi hayatının bitmesini istemiyoruz. Bu önerilere de her türlü katkıyı vermeye hazırız.

  DENİZ FENERİ

  Dosya gelmedi diyor. Sen devletsin kimseye ihtiyacın yok ki. Şimdi de tercümesi birkaç ay sürecek. Bu ipe un sermektir. Başka bir şey değil. İnşallah bu çözülecek ama CHP iktidarında.
  Yolsuzluk bu değil ki sadece. ATV-Sabah satışı. Devlet bankası kredi verdi ve Başbakan"ın damadının başında olduğu şirkete verdi.

  “10 ZENGİN BAŞBAKANDAN BİRİ”

  Hatta Başbakan, yüksek fiyat verdi diye TMSF Başkanını azarladı.
  Dünyanın en zengin 10 Başbakan"ından biri. Sütlüce"den başlayıp İETT"den geçip Ülker dağıtımcılığıyla zengin oldu. 10 yılda nasıl oldu bu?

  KARŞIMA ÇIK

  Bizi meydanlara çağırıyor. Evet bu demokrasinin bir gereği ama ben de seni karşıma çağırıyorum. Bir sürü iddia var. Bunu yüzüne karşı söylemek istiyorum. Sen canlı yayından kaçarsan olmaz o meydanlar seni cezalandırılır. Kimse sana soru soramıyor. Basın toplantısı yapmayan Başbakan olmaz.

  MUHALEFET LİDERİ AVUKATTIR

  Van"da operasyon yaptılar. Rektör de dahil yıllarca yattılar. İçlerinden biri intihar etti. Savcı 1000 yıl ceza istedi. Sonuçta ne oldu? Beraat ettiler.
  Şimdi benzer bir operasyon yürütüyorlar. Türkiye"nin Dünya"nın en saygın kuruluşları bile "Olmaz böyle bir iddianame" diyor. Başbakan beni avukatlıkla suçluyor. Ben hakkı yenmiş herkesin avukatıyım.
  Muhalefet liderinin görevi avukatlıktır ama başbakan savcı olamaz öncelikle o savcılar Cumhuriyet Savcısı o yüzden olamazsın.

  DEFTERDAR OLDU

  Şimdi bir de defterdar oldu. Vergi rekortmeninden vergi kaçakçısı, vergi kaçakçısından da bakan çıkartıyor. Ondan sonra da 5 defa af çıkartıyor. Tutabilmek için.

  İNSAN RAHAT RAHAT KÜFÜR EDEMİYOR

  Herkes dinleniyor. Bir kurum oluşturdular, başına sadece Başbakan atama yapabiliyor. Herkes de dinlenme korkusu var. İnsan şöyle içinden geldiği gibi iktidara küfür edemiyor...


  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim