• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Baro'dan 8 Mart açıklaması

  06.03.2009 14:32
  Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Neşe Menderes, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle açıklamada bulundu.
  Barodan 8 Mart açıklaması
  Baro'dan 8 Mart açıklaması Baro'dan 8 Mart açıklaması Baro'dan 8 Mart açıklaması

  Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Neşe Menderes, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Kadınlarımızın gününü bir günle sınırlamak mümkün değil. Kadınlarımız vatansever Türk evlatlarını yetiştiren ve bizlerin anneleri, bacılarıdır. Onlara her zaman gereken değeri vermeli ve verdirmeliyiz” dedi.
  Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte Atatürk'ün sayesinde Türk kadını için yepyeni bir sayfa açıldığına işaret eden Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Neşe Menderes, “O dönemde dünyanın pek çok gelişmiş ülke kadınının sahip olmadığı haklar Türk kadınına verilmiştir. Ülkemiz kadın-erkek eşitliğini, 1920'li yıllardan itibaren gerek özel, gerek kamu hukuku alanında büyük ölçüde gerçekleştirmiştir. 1926 yılında kabul ettiği Medeni Kanun'la Türkiye, kadın hakları, kadın-erkek eşitliği açısından en önde gelen ülkeler arasında yer almıştır. Kadınlara oy hakkı Fransa'da 1944'de, İsviçre'de 1971'de tanınmışken, Türk kadınları 1930'da belediye seçimlerinde, 1933'de muhtar ve ihtiyar heyetleri seçimlerinde, 1934'te de milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir" diye konuştu.
  Neşe Menderes, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti verdiklerini açıkladı. Bununla birlikte Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttükleri çalışma kapsamında lise 2"inci sınıf öğrencilerine şiddetle mücadele ve Medeni Kanun hakkında eğitim seminerleri düzenlediklerini beyan eden Menderes, şunları söyledi: “Yakın zamana kadar belli bir dünya görüşü, davranış biçimi içine koyamadığımız kadın kavramı, yeni Medeni Kanunun kabulü ile yeni ve önemli bir etap kaydederek, kadınları Türk toplumunda eşit sayabileceğimiz bir konuma getirmiştir. Son yıllarda ülkemizde, Ailenin Korunması hakkındaki kanun ve Medeni Kanunu'nda yapılan köklü değişikliklerle, kadınlar hak ettikleri yere yaklaştırılmışsa da, bunlar daha da geliştirilerek tam eşitlik sağlanmalıdır. Bu nedenle, bu konuda, kadınların yanı sıra, siyasetçilere, yargı mensuplarına, idareye, sağlık ve güvenlik kuruluşlarına büyük görev düşmektedir"

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim