Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) 25 milyon araç sahibi için geri sayım başladı. Verginin ikinci taksit tutarının 1 Ağustos’a kadar ödenmesi gerekiyor. Bankalar bu dönemde uyguladıkları kampanyalarla müşterilerine destek oluyor.

Ocak ve temmuz ayları olmak üzere eşit 2 taksitte ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ikinci taksit ödeme süresi 31 Temmuz Pazar gününe denk geldiği için 1 Ağustos’ta sona erecek. MTV borcunu ödemenin birden fazla yöntemi var. Araç sahipleri, İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesi ‘ivd.gib.gov.tr’ üzerinden şifre girmeden ‘MTV ödeme’ alanına, plaka ve TC kimlik numarasını yazarak borcunu ödeyebilir. Özel bankalar tarafından nakit olarak, hesaptan, çekle, banka kartı, havale ve EFT yoluyla tahsilat yapılamıyor. Bu yüzden MTV özel bankalardan sadece kredi kartı kullanılarak ödenebilecek.

NAKİT VE VEZNE İÇİN

Gelir Idaresi Başkanlığı’nca, bankalarla imzalanan vergi tahsilat protokollerinde 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere değişikliğe gidilmişti. Buna göre; vergi, harç, ceza ve diğer alacakların vergi daireleri vezneleri haricinde, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Emlak Katılım Bankası ile PTT vasıtasıyla tahsiline de devam ediliyor. Bazı özel bankalar ise müşterilerine kolaylık sunmak adına çeşitli kampanyalar düzenledi.

Para iadesi ve depozito bedeli ile ilgili flaş karar! Son gün 30 Eylül Para iadesi ve depozito bedeli ile ilgili flaş karar! Son gün 30 Eylül

BANKALARIN SUNDUĞU KOLAYLIKLAR

Ziraat Bankası: Ziraat Mobil, internet şube, ATM ve gib.gov.tr kanalları üzerinden Bankkart ve Bankkart Başak kartın kredi kartı özelliği ile yapılacak MTV ödemelerinde, 300 TL ve üzerindeki işlemler 3 taksite bölünüyor. Kampanya ay sonuna kadar geçerli. Aynı şekilde Ziraat Katılım Bankkart kredi kartı ile yapılacak MTV ödemelerinde de 300 TL ve üzerindeki işlemlere 3 taksit uygulanacak.

SMS GÖNDERMEK GEREKİYOR

Kuveyt Türk: Bireysel kredi kartı olan müşterilerine MTV ödemelerinde vade farksız 3 taksit uyguluyor. Kampanyadan Sağlam Kart, Sale Plus, Özel Bankacılık Kredi Kartı, Seyyah Kart, Miles & Smiles Kuveyt Türk Kartı müşterileri faydalanabiliyor. Kampanyaya katılmak için ödeme yapılmadan önce müşterinin Kuveyt Türk sistemlerinde kayıtlı cep telefonundan ONAY MTV3T yazıp 2848’e SMS göndermesi gerekiyor.

QR KOD KULLANILIRSA...

Yapı Kredi: MTV ödemesini Yapı Kredi bireysel kredi kartıyla yapanlara ücretsiz 3 taksit, gib.gov.tr’den World Pay QR kod ile yapanlara 4 taksit imkanı sunuluyor. MTV ödeme kampanyasından faydalanmak için SMS katılımı ve herhangi bir kod uygulaması bulunmuyor. MTV ödeme kampanyasından tüm Worldcard’lar, tüm Adios kredi kartları, Crystal kredi kartları, Taksitçi kredi kartları, Play Kart sahipleri faydalanabiliyor.

PARAF DA FIRSAT SUNUYOR

Halkbank: Paraf ile 1 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında Halkbank Mobil, Halkbank internet şubesi, Dialog ya da gib.gov.tr’den yapılacak MTV ödemeleri 3 taksit olarak gerçekleşecek. 2-5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak gecikmeli ödemeler de kampanyaya dahil, ancak yapılandırılmış MTV ödemeleri dahil değil.

İNTERNET BANKACILIĞI

Garanti BBVA: Mobil, Garanti BBVA internet bankacılığı, BonusFlaş, 444 0 333 Garanti BBVA müşteri iletişim merkezi, Garanti BBVA ATM’leri ve gib.gov.tr’den yapılan tüm MTV ödemelerine ücretsiz 3 taksit, gib.gov.tr’den GarantiPay ile yapılan ödemelerde ise ücretsiz 4 taksit fırsatı sunuluyor.

1 AĞUSTOS’A KADAR

QNB Finansbank: CardFinans’la 7 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında yapılacak MTV ödemelerine 2 taksit fırsatı sunuluyor. Ödemeler, QNB Mobil, internet şubesi, MTV ödeme sayfası, çağrı merkezi, şubelerden veya gib.gov.tr’den yapılabiliyor.

FAİZSİZ VADE VAR

VakıfBank: Worldcard ile 1-31 Temmuz tarihleri arasında, banka kanallarından yapılacak MTV ödemeleri işlem anında faizsiz 2 ay taksitlendirilecek. ‘Gib.gov.tr’ üzerinden yapılacak MTV ödemeleri de faizsiz 2 taksit olarak yansıtılacak. Internet bankacılığı, VakıfBank mobil, vakifbank. com.tr, şubeler, ATM’ler ve müşteri iletişim merkezi kanalları üzerinden ödeme yapılabiliyor.

VERGİ DAİRESİ DAHİL

Şekerbank: Şeker Bonus ile MTV ödemeleri 2 takside bölünüyor. Ay sonuna kadar devam eden kampanyadan Şeker Bonus ile ‘gib.gov.tr’den yapılan ödemeler de dahil.

4 TAKSİT İMKANI

TEB: Kredi kartlarıyla 2 Ağustos’a kadar CEPTETEB mobil bankacılık uygulaması ve internet şubesi üzerinden yapılacak MTV ödemelerinde 4 taksit, TEB ATM’lerinden ve gib.gov.tr’den yapacağınız ödemelerinde ise 3 taksite varan fırsatlar sunuluyor.

TÜM KREDİ KARTLARI

Denizbank: 6 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında tüm Denizbank bireysel kredi kartları ve Bonus Business kredi kartı ile DenizKartım uygulamasından MTV ödemesini gerçekleştirenler ücretsiz faizsiz 3 taksit fırsatından yararlanabilecek. Diğer kanallardan yapılacak ödemelerde ise faizsiz 2 taksit imkanı sağlanacak.

SERVİSTE VE SİGORTADA İNDİRİM

İş Bankası: Banka, Maximum Kart’la Maximum Mobil, gib.gov.tr üstünden Maximum mobil ile öde seçeneği, IşCep ve internet şubesinden yapılacak 300 TL ve üzeri MTV ödemelerine 4’e kadar taksit sunuyor. MTV ödemesini Maximum kredi kartı ile yapanlar, Bosch Car Service’lerde işçilik fiyat listesi üzerinden yüzde 40 indirim, Anadolu Sigorta’dan satın alacakları bireysel araç kasko poliçelerinde yüzde 10 indirim de kazanıyor.

NE KADAR ARTMIŞTI?

MTV’deki artış oranı her yıl ekimde açıklanan yurtiçi üretici fiyat endeksinin 12 aylık ortalamasına (yeniden değerleme oranı) göre tespit ediliyor. Bu oran geçen yıl yüzde 36.2 olmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu oranı artırıp azaltma yetkisi bulunuyordu. Erdoğan, MTV’de uygulanacak yeniden değerleme oranında indirim yetkisini kullanmıştı. Dolayısıyla 1 Ocak itibarıyla MTV artışı yüzde 25’le sınırlandırılmıştı. Gelecek yılki artış da yine önümüzdeki ekimde belirlenecek değerleme oranına göre tespit edilecek ve bu oranın yüksek çıkması halinde yine indirime gidilmesi bekleniyor.