• BIST 103.912
 • Altın 161,198
 • Dolar 3,9233
 • Euro 4,6062

  Banka yuva yaktı

  18.06.2009 08:48
  Yuva yıkan bankaya Yargıtay'dan ceza
  Banka yuva yaktı
  Banka yuva yaktı Banka yuva yaktı Banka yuva yaktı

  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bir bankanın yaptığı yanlışlık nedeniyle eşinden şiddet gören kadına, bankanın manevi tazminat ödemesine karar verdi.

  İzmir'de bir banka, 14 yıllık evli bir kadına, Hakan Eren adlı bir kişiyle ortak hesap açtırdığına dair hesap ekstresi gönderdi. Eşiyle bankaya giden kadına, banka yetkilileri hesabın yanlışlıkla açıldığını söyledi. Ancak buna inanmayan koca, eşinin Hakan Eren adlı kişiyle ilişkisi olduğunu düşünerek eşine şiddet uyguladı.

  'Ekstrenin ulaştığı gün eşinin kendisini dövdüğünü, ölümle tehdit ettiğini ve nafaka, tazminat istemeden boşanmaya zorlandığını' iddia eden kadın, bu olaylar sonucu eşinden boşandı. Kadın, banka aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı. Davanın görüşüldüğü İzmir 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, kadının kocasından şiddet görmesi ve boşanması ile bankanın hatası arasında illiyet bağı bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.

  Kadının, yerel mahkemenin kararını temyiz etmesi üzerine Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de 'kadının boşanması ile bankanın hatalı işlemi arasında illiyet bağı bulunmasa da bankanın hatalı işlemi nedeniyle kadının şiddet gördüğünün açık olduğuna' işaret etti ve kadın yararına manevi tazminata hükmedilmesi gerektiğine işaret ederek yerel mahkeme kararını oy birliğiyle bozdu. Yerel mahkemenin ilk kararında direnmesi üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulunda görüşüldü. Kurul, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin gerekçeleri doğrultusunda yerel mahkemenin direnme kararını oy birliğiyle bozdu. Akşam

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim