• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Balyoz'da müdahil talebine ret

  10.02.2011 17:22
  Doğan'ın avukatı Ülgen: Suçun mağduru varsa o da Türkiye Cumhuriyeti'dir.
  Balyozda müdahil talebine ret
  Balyoz'da müdahil talebine ret Balyoz'da müdahil talebine ret Balyoz'da müdahil talebine ret

  ''Balyoz Planı'' davası kapsamında yargılanan eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Çetin Doğan, emekli tuğgeneral Süha Tanyeri, albay Dursun Çiçek ve bir kısım sanıkların avukatı Celal Ülgen, davaya katılma konusunda suçun mağduru varsa onun da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olabileceğini belirterek, ''Olabilirse onların davaya katılma durumu olabilir. Diğerlerinin katılma taleplerinin reddedilmesini talep ediyorum'' dedi.

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmada davaya katılma talepleri konusunda söz alan bazı tutuksuz sanıkların avukatı Celal Ülgen, ''Davaya katılma konusunda suçun mağduru varsa o da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olabilir. Olabilirse onların davaya katılma durumu olabilir. Diğerlerinin katılma taleplerinin reddedilmesini talep ediyorum'' diye konuştu.

  Duruşma aşamasında iddianame okunurken cumhuriyet savcılığı tarafından mahkemeye 43 klasörde Gölcük Donanma Komutanlığında ele geçirildiği söylenen dijital verilerin gönderildiğini ifade eden Ülgen, 6 Aralık 2010'da arama yapıldıktan 3 gün sonra bazı basın ve yayın organlarında soruşturması gizli olan bu konuyla ilgili haberler yer aldığını, bu durumun kendisini kuşkuya düşürdüğünü belirtti.

  Basına bu bilginin yanlış servis edildiğini savunan Ülgen, ''Haberlerde yer aldığı gibi nerede paraflı, imzalı belgeler, hiçbir yerde yok. Gazete haberinde ek iddianame hazırlanacağı söyleniyor. Klasörler doğrudan mahkemeye gönderildi, ek iddianame hazırlanmadı'' dedi.

  Ülgen, Gölcük Donanma Komutanlığında bulunan belgelerle ilgili olarak ''Tertibi yapan çete, çok sayıda er ile erbaşın girdiği ve herkesçe bilinen ancak basının zula tabir ettiği yere CD veya hard diskleri koymuş olabilir'' diye konuştu.

  Mahkemeye 24 Ocakta verdikleri dilekçede 43 klasördeki belgeleri irdelemek için bazı belgelere gereksinim duyduklarını talep ettiklerini belirten Ülgen, ''Arama, el koyma, inceleme kararı ve tutanakların bir örneğinin verilmesini talep etmiştik ama karar verilmedi'' dedi.
  Donanmadaki arama kararında ''fuhuş, şantaj, örgüt kurma, örgüte üye olma, casusluk faaliyetlerinde bulunma'' gibi suçların gösterildiğini ifade eden Ülgen, 5 şüphelinin İstihbarat Şube Müdürlüğünde bulunduğu katla ilgili arama kararı olduğunu belirterek, bu şüphelilerin evleriyle ilgili arama talebi olmadığına dikkati çekti. Ülgen, bu durumun kendilerini kuşkuya düşürdüğünü belirtti.
  Ülgen, arama sonunda tutulan tutanaklarla ilgili olarak şunları söyledi:

  ''İçeri girer girmez yerde çıkarılabilir suretteki karolara yönelinmiş ve içinde 9 torba bulunmuş. Bu 9 torbada çok sayıda suç unsuru olmayan belge, kitap ve doküman var. Bu belgelerin tümünün imzalı belge olduğu yönünde kamuoyu yanlış görüşe sahip oluyor, savunma yapma olanağımız kalmıyor, sesimiz kısılıyor. Mahkeme konuşmalı, 'hayır bu belge içinde bunlar yok' diyebilmeli ki nefes alabilelim.''

  Ülgen, İstihbarata Karşı Koyma Kısım Amirliğinde 2 savcı gözetiminde yapılan aramada dijital belgelerin imaj alma işleminin yapılmadığını savunarak, ''Bu belgelerin şifreli olup olmadığı tutanak altına alınmıyor. 1-10 no'lu CD'ler var, bunların veri yüklemeye müsait olup olmadığı tutanak altına alınmıyor'' dedi.

  -''SAHTE BELGE NEREDEN ÇIKARSA ÇIKSIN SAHTEDİR''-

  Koramiral Kadir Sağdıç'ın avukatı Murat Ergün de iddia edilen suçun tamamen Bakanlar Kurulu ve hükümet aleyhinde bir suç olduğunu öne sürdü.
  Davayla alakalı olmanın müdahillik hakkı vermeyeceğini belirten Ergün, ''Katılma konusunda mahkemenin en doğru kararı vereceğini düşünüyorum'' diye konuştu.

  Ergün, Gölcük Donanma Komutanlığından çıkarılan gömülerin delil olarak kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin olarak ''Bütün bu kanıtlar hukuka uygun, hukuken geçerli, sanıklarla da fiili irtibatı olan kanıtlar olmalıdır. Ben de herhangi bir postaneden CD yollayabilirim. Sakın bu kayıtların çıktığı yerin bir donanma komutanlığı binası zemini olması sizleri yanıltmasın. Sahte belge nereden çıkarsa çıksın sahtedir. Hatta donanmadan çıkmış olması komplonun vahametini artırmaktadır'' dedi.

  Bazı sanıkların avukatı Abdullah Kaya da suçtan zarar görenlerin müdahillik taleplerinin kabul edilmesinin şart olduğunu savunarak, ''Hükümet ya da Bakanlar Kurulu'nun müdahillik talebinde bulunamayacağı kanaatindeyiz'' diye konuştu.

  Bir kısım sanıkların avukatı Şule Nazlıoğlu Erol da bu davanın askere karşı oluşturulan bir komplo olduğunu öne sürerek, tutuklanan müvekkilleriyle ilgili somut verileri savcılığa sunmalarına rağmen bu somut delillerin iddianamede yer almadığını savundu.

  Savcıların Dokuz Eylül Üniversitesindeki bir öğrencinin bir internet sitesindeki ''teşebbüs'' makalesini ''kopyala-yapıştır'' yaparak iddianameye koyduğunu iddia eden Erol, savcının o makaledeki hatayı da görmeyerek iddianamede yer verdiğini söyledi.

  Bir Türk kadını olarak orduya bunun yapılmasına çok üzüldüğünü belirten Erol, ''Bir komplo kurulmuş ve ordu bu komplonun ortasına konulmuştur'' dedi.

  -BAŞKAN DİKEN'DEN UYARI-

  ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Albay Dursun Çiçek'in kızı ve avukatı İrem Çiçek de ''Burada çok değerli insanlar yargılanıyor. Dijital terör ve medya terörü sonucu oluşturulan dava ile karşı karşıyayız'' dedi.

  Bu sözlere, müdahil olmak isteyenlerin avukatlarından Necip Kibar tepki gösterdi. Kibar, mahkeme salonunda yüksek sesle terör ile itham edildiklerini savundu.

  Bu sırada sanık Dursun Çiçek'in de müdahil avukatlara hitaben bazı şeyler söylediği duyulurken araya giren mahkeme heyeti başkanı Ömer Diken, İrem Çiçek'i suç teşkil edecek ifadeler kullanmaması yönünde uyardı. Diken, müdahale talebinde bulunanların şu anda söz hakkın olmadığını ve söz hakkı doğuracak kelimeler kullanmaması gerektiğini söyledi.

  Avukatların yüksek sesle tartışmayı sürdürmeleri üzerine Başkan Diken, ''Türk milleti adına yargılama yapan mahkemede kimse sesini yükseltemez. Karşı tarafa da suç isnat edecek sözler kullanılamaz'' uyarısında bulundu.

  Avukat İrem Çiçek, ''Davalar dijital terör delili olarak ortaya çıkmıştır. Örnek olsun diye söylüyorum, müvekkilim Dursun Çiçek bu şekilde 10 aydır tutukludur. 'Çamur at izi kalsın' şeklinde ihbar e-mail ve mektupları gönderilmiş, bunların muhatapları ise araştırılmamıştır'' dedi.

  Çiçek, müdahillik talebinde bulunanların bu taleplerinin kabul edilmemesi gerektiğini kaydetti.

  Bazı sanıkların avukatı Salim Şen de davaya müdahil olmak isteyenlerin ve bu yönde beyan sunan cumhuriyet savcısının bu isteklerinin reddedilmesi gerektiğini belirterek, söz konusu kişi ve kurumların müdahil olmaları için suçtan direkt olarak zarar görmeleri gerektiğini, zarar görme ihtimalinin müdahil olmanın gerekçesi olamayacağını ifade etti.

  Bir darbe olması durumunda bundan 70 milyon vatandaşın da zarar göreceğini belirten Şen, sadece Bakanlar Kurulu ve TBMM üyelerinin müdahil olabileceğini söyledi.

  Özden Örnek'in avukatı Dinçer Eskiyerli de Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun müdahillik konusundaki bir kararına atıfta bulunarak, bir kamu davasında müdahil olmak için doğrudan zarar görmek gerektiğini, varsayımlarla bir zarardan bahsedilemeyeceğini ifade ederek, müdahillik taleplerinin reddedilmesini istedi.
  Duruşma, avukatların taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.

  A.A.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim