Türkiye’de merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve birçok ili etkisi altına alan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilerinin ortadan kaldırılması için Azerbaycan’da yardım kampanyaları devam ediyor.

Bakü sokaklarında çekilen bir fotoğraf ise Azerbaycan halkının Türkiye’nin yanında olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Maddi durumu iyi olmayan bir vatandaş aracının üzerine yüklediği yorgan ve çeşitli malzemeleri yardım toplama noktasına taşırken kameralara yansıdı.

AZERİ HALKI SEFERBER OLDU

Azerbaycan halkı Türkiye’de meydana gelen depremin mağdurlarına destek amacıyla devlet, özel kurumlar, Türk ve Azerbaycanlı iş adamları tarafından başlatılan yardım kampanyalarına canla başla katılıyor. Kampanya duyan vatandaşlar, battaniye, yorgan, ısıtıcılar, giysi, ayakkabı, erzak gibi deprem mağdurlarının ihtiyacını giderebilecek malzemeleri yardım toplama noktasına giderek teslim ediyor.

Teslim alınan malzemeler görevliler ve gönüllüler tarafından türüne göre kolilere yerleştirilerek Türkiye’ye yola çıkmaz üzere hazırlanıyor. Toplanan yardımlar daha sonra Türkiye’deki depremzedelere ulaştırılmak üzere tırlara yüklenerek Türkiye’ye gönderiliyor.

ALİYEV: KARDEŞ TÜRK HALKININ YANINDAYIZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'de meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'ne taziye ziyaretinde bulundu. Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Aliyev, daha sonra depremde hayatını kaybedenler anısına açılan taziye defterini imzaladı. Büyükelçi Bağcı ile bir süre sohbet eden Türkiye’de medyana gelen depremlerde masum insanlar hayatını kaybetmesinin ve yaralanmasının büyük bir trajedi olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın her zaman olduğu gibi ilk dakikalardan ve saatlerden itibaren kardeş Türkiye'nin yanında olduğunu belirten Aliyev, “Biz her zaman olduğu gibi desteğimizi ve dayanışmamızı gösterdik. Bu acı trajedinin sonuçlarının bir nebze de olsa ortadan kalkmasına yardımcı olabildiysek, bunu kendimiz için bir onur sayıyoruz. Türkiye, iyi günde de, zor günde de her zaman yanımızdaydı. Bu korkunç deprem bizi çok sarstı. Her birimiz için büyük manevi acıya neden oldu. Kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Sevgili kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı'nı telefonla aradığımda taziyelerimi ilettim, tüm varlığımızla yanınızda olduğumuzu ve sürekli heyetler gönderildiğimizi söyledim. Aynı zamanda doktorlar, kurtarıcılar, gönüllüler gönderiliyor ve gönderileceğini de söyledim” dedi.