• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Bakan'dan "Hırvatistan" değerlendirmesi

  15.10.2011 08:30
  Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, A Milli Futbol Takımı'nın EURO 2012 Avrupa Şampiyonası play-off maçında Hırvatistan ile oynayacağı maçlarda gülen taraf olacağını ifade etti.
  Bakandan Hırvatistan değerlendirmesi
  Bakan'dan Bakan'dan Bakan'dan

  2013'te yapılacak Akdeniz Oyunları çerçevesinde gerçekleştirilecek çalışmalarla ilgili olarak Mersin'de bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Hilton Oteli'nde basın toplantısı düzenleyerek, kentte inşa edecekleri tesislerle ilgili bilgi verdi. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve Bakanlık bürokratlarının da katıldığı toplantıda Bakan Kılıç, Akdeniz Oyunları'nın, Akdeniz coğrafyasında barışın, sevginin, dostluğun, kardeşliğin pekiştirilmesi amacıyla kurumsallaşan bir organizasyon olduğunu kaydetti. Uluslararası organizasyonların sporun evrensel bir sevgi ve barış dili olduğunun göstergesi olduğunu vurgulayan Kılıç, "Akdeniz Oyunları'nın 2013 yılında Mersin'de yapılacak olması hem Mersin açısından hem Türkiye açısından hem de Akdeniz'de dostluğun, barışın, sevginin tomurcuklarını yeşertmek isteyen bütün insanlık değerleri açısından çok önemli bir organizasyondur. Dolayısıyla 61. Cumhuriyet Hükümeti olarak Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yepyeni tesislerde yapılmasına yönelik bütün hazırlıklarımızı yapmış bulunmaktayız. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin gereken bütün imkanlarının Mersin'deki Akdeniz Oyunları'nın finansmanı ve koordinasyonu için seferber edilmesi talimatını vermiş bulunmaktadır" dedi.

  Türkiye'nin yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde dünya ikincisi bir ülke haline geldiğini söyleyen Bakan Kılıç, şu an itibariyle Mersin'de yapılacak yatırımların bütün altyapı hazırlıklarının, proje ve dizayn çalışmalarının tamamlandığını bildirdi. Kılıç, bugün ve yarın yapacakları iki günlük etkinlikler ve yarınki halk konseriyle Mersin halkının Akdeniz Oyunları'nın hem kapsamını hem kuvvetini hem katılım profilini hissedebilmesini, Akdeniz Oyunları'na sahip çıkabilmesini, oyunlar kapsamında Mersin'e kazandırılacak olan yatırımların değerini takdir etmesini istediklerini dile getirdi. 10 günlük oyunlar için yapılan bu tesislerin tamamının Mersin'e kalacağının altını çizen Kılıç, "Mersinli gençlerimiz bu tesislerden yepyeni sporcular ve çok sayıda şampiyonlar çıkaracak, arzumuz bu yöndedir" ifadesini kullandı.

  Mersin'de restorasyonu yapılacak olan tesisleri aktaran Kılıç, Nevin Yanıt Atletizm Pisti'nin ilave tribün ve bakım onarımını, Tarsus Spor Salonu'nun klima havalandırma ve bakım onarımını, Tarsus Stadyumu'nun rehabilitasyonunun yapılmasını, Yenişehir Fuar Alanı'nda portatif tribün, soyunma odaları ve ilave sosyal tesisler, Edip Buran Spor Salonu'nda ve Erdemli Spor Salonu'nda bakım onarım, klima havalandırma, plaj voleybolu tesislerine yönelik olarak da portatif tribünlerin inşasını gerçekleştirecekleri bilgisini verdi.

  "YAPILACAK ESERLERİN BİR BENZERİ DAHA OLMAYACAK"

  Spor Bakanı Kılıç, Akdeniz Oyunları kapsamında kente yapılacak yeni tesislerle ilgili de projelerin görsellerini paylaşarak ayrıntılı açıklama yaptı. Mersin'e her biri ciddi mühendislik ve mimarlık eseri kategorisinde yer alan 8 ayrı üniteyi kazandıracaklarına dikkat çeken Kılıç, Mersin'de mevcut bulunan stadyumu bakım onarımdan geçirdiklerini, aydınlatmalarını yaptıklarını, çatı kapamalarını tamamladıklarını anlatarak, mevcut stadyumla yetinmeyerek Mersin Profesyonel Futbol Stadyumu inşa edeceklerini ifade etti. Bu stadyumun önümüzdeki ay ihale edileceğini belirten Kılıç, stadyumda Mersin İdman Yurdu'nun renkleri olan kırmızı ve lacivert renklerin egemen olacağını kaydetti. Stadyumun ya çatı kapaması veya giriş kapıları üzerine de Akdeniz'in simgesi olan, Akdeniz Oyunları'nın da yeni logosu kimliğini kazanan caretta caretta kaplumbağasının stilize edilmiş bir versiyonunu yerleştireceklerini dile getiren Kılıç, stadyumu Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın yapacağını söyledi.

  Bir başka projenin de 6 bin kişilik Mersin Spor Salonu olacağını aktaran Kılıç, "Tamamen modern çağın mimari projelerinden bir tanesini Mersin'e spor salonu olarak kazandırmak üzere proje çalışmalarımız tamamlandı. Proje ofisinden projeler Spor Genel Müdürlüğümüze intikal etti. İhaleye esas olacak rakamların keşifleri üzerinde şu an çalışmalar devam ediyor. Sizi temin ederim, bu salonu bir daha Türkiye'nin başka bir yerinde göremeyeceksiniz. Mersin'e uygulanacak bütün projeler için bu özellik geçerlidir. Stadyum dahil olmak üzere kente kazandıracağımız 8 eserin gelecekte başka hiçbir ilde kopyası, aynısı, benzeri olmayacak" diye konuştu.

  Yapılacak Olimpik Yüzme Havuzu'nun da nev-i şahsına münhasır bir proje olduğuna işaret eden Bakan Kılıç, çok orijinal bin kişi seyirci kapasitesi olan tamamen olimpik kriterlere göre ölçülendirilen bir yüzme havuzunu da Mersin'e kazandırmış olacaklarını vurguladı. Kılıç, ayrıca 8 adet açık kort, 2 adet kapalı kort ve 3 bin seyircili bir merkez kortun yer alacağı Tenis Kompleksi inşa edeceklerini, bunun, stadyum formatında ve yaklaşık olarak stadyum maliyetinde bir tesis olacağını bildirdi. Bin seyircili Mersin Spor Salonu, 500 kişilik tamamen amatörlerin bireysel branşlarda yetişmelerini hedefleyen, kulüplerin faaliyetlerinde de kullanılacak Antrenman Spor Salonu, bin seyircili jimnastik salonu ve Nevin Yanıt Atletizm Pisti'ne sıfırdan bir atletizm tribünü Bakan Kılıç'ın Mersin'e yapılacak diğer tesisler olarak sıraladığı yeni üniteler oldu. Proje detaylarında yerel bazı renklerin kullanılması noktasında oynamalar yapılacağının altmfdn altını çizen Kılıç, "Mersinli gençlerimizını çizen Kılıç, Mersin'in artık kurumsal rengi haline gelen portakal rengi ve türevlerini tesislerde kullanacakları bilgisini verdi. Bütün bu tesislerin Akdeniz Oyunları öncesinde hazır edileceğinin altını çizen Suat Kılıç, Türkiye'de çok az ilin bir paket halinde bu tesislerin tamamını bir arada aldığını söyledi.

  "MERSİN'E NAZAR DEĞER DİYE KORKUYORUM. MERSİN'E FEDA OLSUN, HELAL OLSUN"

  Mersin'i bir spor kenti yapmakta kararlı olduklarına vurgu yapan Bakan Kılıç, şöyle devam etti:
  "Çok daha fazla detaya girmek istemiyorum, Mersin'e nazar değer diye korkuyorum. Hükümetimiz kararlı, Mersin'i Akdeniz Oyunları'nı bir fırsat olarak değerlendirmek suretiyle bir spor kentine dönüştüreceğiz, Mersin bir spor kenti olacak. Mersin Büyükşehir Belediyesi de beklediğimiz imar yapılandırma kararlarını, 5 binlik ve binlik plan onaylarını bugün itibariyle çıkardı. Az önce o planlar onaya geldi. Başkana ve meclisine teşekkür ederim. Valimizle 4 yıl süreyle Samsun'da birlikte önemli ve güzel projelerin altına imza attık, şimdi de birlikte enerjilerimizi birleştirdik Mersin için çalışıyoruz. Mersin şunu bilmeli, bu tesislerin henüz yarısını kendi memleketim olan Samsun'a kazandırabilmiş değilim. Ama Mersin'e feda olsun, Mersin'e helal olsun, yeter ki Mersinliler yapılanların farkında olsun. Yapılacak tesisler ve tüm yatırımlar hayırlı, uğurlu olsun."

  TESİSLER OLİMPİYAT KÖYÜ MERKEZLİ YAPILACAK

  Bakan Kılıç, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Tesislerin nerelere yapılacağı ve stadyumun kaç kişilik olacağı yönündeki soruya Kılıç, "Atış Poligonu ile ilgili Erdemli ilçesinde poligonun yapılmasıyla ilgili bir kararımız var. Tarsus'ta spor salonu ve stadyum kullanılacak. Akdeniz Oyunları bir nevi olimpiyat, çünkü uluslararası bir organizasyon ve çok sayıda ülkeden katılım var. Stadyumdan daha yüksek maliyeti olan Olimpiyat Köyü yapacağız. Mersin Üniversitesi Kampusu içerisinde 3 bin 500 yatak kapasiteli olimpiyat köyü ihale sürecinde. Oyunların Olimpiyat Köyü merkezli ve kısa yoldan kolay ulaşım mantığına göre dizayn edilmesi gerekiyor. Oyunların felsefesi bu. Olimpiyat Köyünden salonlara intikal hızlı olacak, aynı şekilde dönüş de hızlı olacak. Bizim olimpiyat köyümüz üniversite kampusu içerisinde. Stadyum ise Türkiye'nin en modern, en donanımlı stadyumu olacak. Rakamlar üzerinde durmuyoruz, şu an proje detayları netleştiriliyor. Bu stadyumları biz o illerin Spor Toto Süper Lig'de takımları varsa o takımlara devrediyoruz. Ne kadar büyük stadyum o kadar yüksek işletme maliyeti, ne kadar yüksek işletme maliyeti kulübün sırtında o kadar büyük bir yük. İstatistikleri aldık, seyirci grafikleri üzerinden değerlendirmemizi yapıyoruz. Mesele para pul meselesi değil. Mersin için ortaya koyduğumuz projelerin yaklaşık 450 milyon Türk Lirası" cevabını verdi.

  Yapacakları 8 yeni tesisin tamamının isimsiz kahramanlar statüsünde olduğunu kaydeden Kılıç, bu tesislere toplumda kabul görmüş, kente değer katmış sporcular veya şehitlerin isimlerini vermeyi düşündüklerini sözlerine ekledi.

  HIRVATİSTAN MAÇINI DEĞERLENDİRDİ

  Kılıç, 2013 Akdeniz Oyunları ile ilgili yatırımların açıklandığı Hilton Oteli'ndeki toplantıda, bir gazetecinin Avrupa Futbol Şampiyonası play-off turunda A Milli Takım ile eşleşen Hırvatistan'ı nasıl buldukları şeklindeki soruya, "Türk Milli Takımı, Türk Milli Takımı gibi oynadığı takdirde Hırvatistan dahil olmak üzere yenemeyeceği hiçbir rakip, hiçbir takım olmadığı düşüncesindeyim" diye konuştu.

  Türk Milli Takımı'nın geçmişte dünya üçüncüsü olduğunu hatırlatan Kılıç, "Türk Milli Takımı geçtiğimiz yıllarda Avrupa elemelerinde yine destansı başarılara imzalar atmış ve her takımın yenilebilir olduğunu kanıtlamış olan bir takımdır. O nedenle Hırvatistan'ın bize göre zorlu, dişli, yenilmez bir rakip olduğu değerlendirmesi içerisinde asla değilim. Takımda birlik ve beraberlik, sağlam bir galibiyet azmiyle birlikte neticeyi alabilecek teknik donanım var ve inşallah yeneceğiz" ifadelerini kullandı.
            

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim