Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesişim noktası Türkiye, bugün artık yatırımlarda dünyanın en güvenli limanlarından biri konumunda" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çanakkalenin Çan ilçesinde, Kale 65’inci Yıl Seramik Bayramı ve Granit Slab Fabrikası Temel Atma Töreni’ne katıldı. Bakan Varank, yaptığı konuşmada, Kale Grubu’nun, insanların aklına kazınan markalar üreten Türkiye’nin yüz akı şirketleri arasında yer aldığını belirti. Anadolu’nun neresine gidilirse gidilsin, seramik karo ve fayans ürünleri için ’Kalebodur’ isminin kullanıldığını ifade eden Bakan Varank, "Benzer şekilde, seramik fayans yapıştırıcısı alırken de ’Kalekim’ demeniz yeterlidir. Bunun gibi jenerik markalardan bir tane bile çıkarmak büyük bir başarıyken Kale Grubu’nun böyle en az iki markası var. İnanın bu başarı, dünya genelinde bile eşine çok az rastlanır başarılardan bir tanesi. Sadece bu hususu düşündüğünüzde bile Kale Grubu’nun 65 yıla sığdırdığı başarıların önemini zaten anlayabiliyorsunuz. Şu anda içinde bulunduğumuz bu yerleşke, ülkemizin ilk ve en büyük, dünyanın da sayılı seramik üretim komplekslerinden biri. Toplamda 1250 dönümlük bir alanda, yer karosundan duvar karosuna, granitten vitrifiyeye kadar tam 50 farklı tesis burada faaliyet gösteriyor. 1957’de mütevazı bir tesisle başlayan yolculuk, zaman içinde yapılan vizyoner yatırımlarla 6 bin kişinin çalıştığı devasa bir sanayi bölgesine dönüşmüş durumda. Bugün geldiği nokta itibarıyla yıllık 65 milyon metrekarelik üretim yapan, Avrupa’nın 5’inci, dünyanınsa 17’nci en büyük seramik karo üreticisinden bahsediyoruz. Üretiminin büyük çoğunluğu da 100’den fazla ülkeye de ihraç ediliyor. Maşallah diyelim. Türk sanayisi için rol model olacak bir başarı, bir büyüme hikayesinden bahsediyoruz" dedi.

’BU İŞLER SADECE YATIRIM YAPMAKLA OLMAZ’

Kale Grubu’nun farklı sektörlerde faaliyet gösteren 17 firmayla, ülkenin dört bir yanında üretim ve istihdama, Türkiye’nin ihracatına ciddi katkılar sunduğunu ifade eden Bakan Varank, "Kale Grubu’nun savunma sanayisinde gerçekten elde ettiği başarılar ülkemiz açısından çok değerli ve önemli. Aslında ülkemizin geleceğini güvence altına alan başarılar. Bu manada Türkiye’nin ilk seyir füzesi SOM Füzesi. Bakanlığımıza bağlı TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. İşte o füzelerin motorlarıyla ilgili yakın zamanda ülke ismi vermeyelim sıkıntılar yaşadık. Ama bugün o füzelerin motorlarını Kale Grubu üretebiliyor. İnşallah bu sene ilk teslimatları yapacaklar. İşte bunun kadar hayati işlere önem veriyorlar ve başarı elde ediyorlar. KJT-3700 motoru Türkiye’nin çok stratejik bir alanda önemli kabiliyetler kazanmasına sahip olacak. Oradaki müjdelerimizi de inşallah önümüzdeki yıllarda biz kamuoyuyla paylaşacağız ama bir şeyin altını özellikle çizmek istiyorum. Türkiye’nin bizim iktidarımıza kadar bir milli piyade tüfeği olamamıştı. Bakınız Kale Grubu 65 yıllık bir firma. Eğer bir milli teknoloji ürünü, milli piyade tüfeği üretmek isteseydi bunu daha önceden başaramaz mıydı, elbette başarırdı. Ama bu işler sadece yatırım yapmakla olmuyor. İşte o stratejik alanların önemini kavrayacak siyasi iktidarlar olması gerekiyor ki bu işlerin önünü açabilsinler. İşte onun için biz milli piyade tüfeğimizi Kale Grubu’nun da büyük destekleriyle bu dönemde başarmış olduk. Kendilerine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.