• BIST 104.862
 • Altın 229,806
 • Dolar 5,4794
 • Euro 6,2177

  Bakan Sarıeroğlu: Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans

  11.03.2018 18:13
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,"Kadına yönelik şiddetle ilgili sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz. Kadın odaklı meselelerde zihinsel bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Kadına değer veren medeniyetin mensupları olarak, kadına kıymet veren bir dinin mensupları olarak, kadına yönelik şiddeti insanlık suçu olarak değerlendiriyoruz" dedi.
  Bakan Sarıeroğlu: Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans
  Bakan Sarıeroğlu: Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans Bakan Sarıeroğlu: Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans Bakan Sarıeroğlu: Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,  Bahtiyarbostan Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezi'nin açılış  töreninde yaptığı konuşmada, ilk kez geldiği Milli Mücadele şehri Sivas'ın huzur  dolu, aydınlık bir kent olduğunu söyledi.    AK Parti'nin iktidara geldiği günden itibaren kadınları baş tacı  yaptığını ve bütün politikaların merkezine onları koyduğunu vurgulayan  Sarıeroğlu, "Kadınlarımız güçlü olursa Türkiye'nin güçlü olacağına inandık.  Kadınlarımız güçlü olursa aile yapılarımızın güçlü olacağına inandık.  Kadınlarımız mutlu olursa onların mutluluğunun tüm ülkemize yayılacağına  inandık." diye konuştu.

    Kadınların hayatın her alanında aktif olarak yer aldığını dile getiren  Sarıeroğlu, bunun daha iyi seviyelere gelmesi için çalışmalara devam ettiklerini  anlattı.  Sarıeroğlu, kadına yönelik şiddet olaylarına dikkati çekerek, şunları  söyledi:

     "Kadına yönelik şiddetle ilgili sıfır tolerans ilkesiyle hareket  ediyoruz. Kadın odaklı meselelerde zihinsel bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz.  Kadına değer veren medeniyetin mensupları olarak, kadına kıymet veren bir dinin  mensupları olarak, kadına yönelik şiddeti insanlık suçu olarak değerlendiriyoruz.  AK Parti iktidarı olarak kadına yönelik şiddetle mücadelemizi sonuna kadar  kararlılıkla sürdüreceğiz. Kurullarımız ve çalışmalarımız var, yasal  düzenlemelerimiz var. Burada topyekun seferberlik halinde yerel yönetim ve sivil  toplum örgütlerimizle hep birlikte çalışacağımız bir alan. İnşallah bundan sonra  bu konularda daha hızlı bir ilerleme sağlayacağız."

    Çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına da değinen Sarıeroğlu,  "Bu konuda da çok ciddi şekilde çalışmalar yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın  talimatıyla bir komisyon kuruldu, Bakanlık olarak biz de bu kuruldayız. Çok ciddi  çalışmalar yapıyoruz ve bu konuya bütüncül bir bakış açısıyla bakıyoruz.  Cezalardan, çocuklarımızın daha fazla örselenmemesine ilişkin tüm konuları büyük  bir titizlikle alıyoruz. Çocuklara yönelik istismar olayını asla kabul etmiyoruz,  bunun bir canilik ve sapkınlık olduğunu buradan bir kez daha ifade ediyorum. Bu  konuyla da mücadelemiz kararlılıkla devam edecek." diye konuştu.

   Yaşam merkezine adı verilen Özgecan Aslan'ı kardeşi gibi  değerlendirdiğini vurgulayan Bakan Sarıeroğlu, onu rahmetle yad ettiğini dile  getirdi. Bakan Sarıeroğlu, Özgecan'ın ailesinin onun aziz hatırasını yaşatmak  için birçok faaliyetin içerisinde olduğunu aktararak, "Gerçekten evlat acısı  yaşadılar ama bu evlat acısının ardından bu konuyla ilgili bir inisiyatif  yüklendiler, bir sorumluluk yüklendiler." ifadelerini kullandı.

  İNŞALLAH SÜREÇTEN MUZEFFER ÇIKACAĞIZ

   Türkiye'nin güçlü hedefleri olduğunu, ülke olarak önemli süreçlerden  ve zorlu dönemlerden geçildiğini vurgulayan Sarıeroğlu, Mehmetçiklerin Afrin'de  büyük bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi. Sarıeroğlu, bu operasyonun Türkiye açısından kilit öneme sahip  olduğuna işaret ederek, şöyle dedi: "Neden yapıldığını Afrin'e girdikten sonra daha net anlıyoruz.  Bölgemizde birinci hedefimiz terörle mücadele çalışmaları ve 80 milyon  vatandaşımızın güvenliği ve huzuru. Oradaki sığınakları, açılan ve altlardan  yapılan tünelleri, biriktirilen silahları, yapılan destekleri gördükten sonra,  sınırın ötesindeki sürecin arka planınında başka niyetler olduğunu Türkiye olarak  çok net olarak anlamış durumdayız. İnşallah bu süreçten muzaffer olarak  çıkacağız, buna inancımız tam. Allah Mehmetçiğimizi muhafaza eylesin."

     Verilen desteklerin kendilerini mutlu ettiğini, engellilerin  maaşlarının bir kısmını Mehmetçik Vakfına verme konusunda bakanlıklarına sürekli  dilekçe ile müracaat ettiğini, kadınların yemekler yaparak askerlere gönderdiğini  belirten Sarıeroğlu, böylece operasyona katılan güvenlik güçlerine moral  verildiğini aktardı.

    DİZ ÇÖZ-KMEDİK, BAŞ EĞMEDİK

   Bakan Sarıeroğlu, Sivas'tan başlayan milli mücadele ruhunun tüm  Türkiye'de olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu: "Allah milletimizden razı olsun, birlik beraberliğimiz daim olsun.  Bizim en önemli gücümüz, en önemli avantajımız Türkiye olarak zor zamanlarda  kenetlenmemiz. Birlik, beraberlik ve mücadele ruhumuz. Biz bunu 15 Temmuz'da  gösterdik, tüm dünyaya, tüm düşmanlarımıza korku salacak şekilde ecdattan miras  kalan o ruhun nasıl canlanacağını, toplara, tüfeklere, F-16'lara nasıl kafa  tutulacağını bir kez daha gösterdik. El Bab'ta gösterdik, Fırat Kalkanı'nda  gösterdik. Şimdi de Afrin'de Zeytin Dalı Operasyonu'nda gösteriyoruz."

   Türkiye'nin dostlarına güven, düşmanına korku saldığını aktaran  Sarıeroğlu, "Buna da devam edeceğiz. Güçleniyoruz, büyüyoruz, birilerini de  rahatsız ediyoruz. Bu operasyonları da kendi milli ve yerli mühimmatımız ile  İHA'larımızla yapıyoruz. Bundan dolayı büyük bir kesimde rahatsızlık  uyandırıyoruz ama rahatsız olmaya devam edecekler. Çünkü biz sayın  Cumhurbaşkanımızın liderliğinde daha da büyümeye daha da güçlenmeye ve inşallah  gelişen büyüyen Türkiye olarak dünyanın en iyi ülkeleri içerisinde yer almaya ve  yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Diz çöktürmeye, baş eğdirmeye  çok  çalıştılar. Diz çökmedik, baş eğmedik. İnşallah aynı ruhu devam ettireceğiz."  dedi.

   Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan da kızının ismini merkeze veren  yetkililere teşekkür etti.   Türkiye'de kadına şiddet, çocuk istismarı, uyuşturucuyla en önemlisi  de cehaletle mücadelenin büyük bir azim ve kararlılıkla devam ettiğini dile  getiren Aslan, cahil insanları eğitmenin zor olduğuna dikkati çekerek, "En zoru  ise kötü alışkanlıkları ve kötü karakter sahibi insanları eğitmektir. Şiddetin ve  terörün her türlüsünü kınıyorum." dedi.   Konuşmaların ardından Bakan Sarıeroğlu ve beraberindekiler, Özgecan  Hanımlar Yaşam Merkezi'nin açılışını yaparak, burayı gezdi.  Açılışa, Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın,  Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

    

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim