Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet ÖzhasekiCumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı bağlantıyla katıldığı Kahramanmaraş Kentsel Dönüşüm Toplu Temel Atma Töreni'nde hasarlı binalara ve şu ana kadar temeli atılan konutlara ilişkin açıklamalarda bulundu. "Asrın felaketi"nin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen acıların halen taze olduğunu belirten Bakan Özhaseki, bölge genelinde 18 ilin depremden etkilendiğini hatırlattı.

"AYNI ACILARI BİR DAHA YAŞARIZ..."

Orta hasarlı binaların tamamı yıkılacağını belirten Özhaseki, "Orta hasarlıları ağır hasarlı grubuna alıyoruz ve yıkılacak. Orta hasarlı demek yorulmuş bina demektir. Yarın bir gün 5 ve 5,5 şiddetli şekilde sallandığında ve saniyesi uzun olursa aynı acıları bir daha yaşarız. Orta hasarlı bina sahibi vatandaşlar az hasarlıya çevirdikleri için ‘Ben güçlendiriyorum, kiraya vereceğim’ diyerek devam ediyorlar ya, boşuna etmesinler yıkacağız" dedi.

PTT PERSONEL ALIMI 2023! KPSS şartı yok! 10.000 kişi alıyoruz PTT PERSONEL ALIMI 2023! KPSS şartı yok! 10.000 kişi alıyoruz

Yapılacak olan konutların tamamının rezerv alanlara inşaa edilmeyeceğini aktaran Özhaseki, evini yapmak isteyen depremzedelere de yardımcı olacakları kampanyanın detaylarını dile getirdi. Özhaseki, imar planları üzerinden bundan sonra daha titiz davranacaklarını vurgulayarak, doğru imar işlerini yapmayı öncelikli hedef haline getirdiklerini belirtti.

"9 BİN 76 KONUTUN TEMELİNİ ATIYORUZ"

Kahramanmaraş'ı yeniden inşa etmenin peşinde olduklarını aktaran Özhaseki, şunları kaydetti:

"Bu evler bitip sizler içerisine huzurla oturuncaya kadar buradayız. Sizler bize dua edip 'Hakkımız helal olsun.' deyinceye kadar buradayız. Onu bilin, inşallah bunları biz hakkıyla yerine getiririz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Ben inanıyorum ki iyi niyetle yola çıkanın, gayret edenin, uğraşanın, yardımcısı Cenabı Allah'tır. Bugün burada 9 bin 76 konutun hep birlikte temelini atıyoruz. Şehir meydanımızın projesine başlıyoruz. Şehrimizin merkezinde hepimizin hatırası olan Hükümet Caddesi'nde Azerbaycan Caddesi'ndeki konutların temelini atıyoruz."