Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir TV programında önemli açıklamalarda bulundu. Nebati, 'Enflasyon düşme eğilimini devam ettirerek aşağı doğru yoluna devam ediyor' dedi.

Bakan Nebati’nin açıklamaları şu şekilde: “Enflasyonun yüzde 85’lere çıktığı dönemde biz çok yüksek yaşadık, doğru, öngörülerimiz aralı kayından itibaren baz etkisiyle olsa da enflasyonun düşeceğine ilişkindi.

Türkiye tam bir enerji ithalatçısı olan bir ülke. 2020 yılında 28 milyar dolarlık ithalatta bulunmuşuz, 2021’de 54 milyar dolar, 2022’de 103 milyar dolarlık enerji ithalatımız var.

Bunun başlı başına böylesine bir ortamda zaman içerisinde hafifleyeceği ve aşağı yönlü hareket edeceğine ilişkin olarak almış olduğumuz tedbirlerle de kurdaki öngörülebilirliğin arttığı dönemde baz etkisiyle ama sonrasında almış olduğumuz makroihtiyati tedbirler, vazgeçtiğimiz vergilerle enflasyon aralık ayından itibaren düşme eğilimine devam edeceğine ilişkindi.

‘ENFLASYON AŞAĞI DOĞRU DEVAM EDİYOR’

Ocak ayında asgari ücrete yapılan yüksek artışlara rağmen enflasyonun geçen yıllara göre daha düşük seyretmesi, şubat ayındaki depremden sonra dahil enflasyonun minimalde kaldığını görüp makroekonomik tedbirlerden taviz vermediğimiz için bu ay enflasyon düşme eğilimini devam ettirerek aşağı doğru yoluna devam ediyor.