Dolara talebin azaltılmasının da ancak dövizden para kazanma umudunun kırılmasıyla mümkün olacağını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İkinci el konutlar için yeni proje geliyor Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İkinci el konutlar için yeni proje geliyor

 Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyona karşı etkili bir sonuç alınabilmesi için petrol ve doğalgaz fiyatlarının gerilemesi, döviz kurlarındaki dalgalanmanın da en aza inmesi gerektiğini ifade etti.

Şu an bu durumun yakalandığı için enflasyonun aşağı doğru meyilli olduğunu öne süren Nebati "Fiyat istikrarını yavaş yavaş - ani yapmıyoruz bilerek - sağlamış olacağız" dedi.

Bloomberg'in haberine göre, AK Parti milletvekillerine sunum yapan Nebati, dolarizasyonun tersine döndürülmesine ilişkin bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı:

"Dövizden kurtulmanın tek yolu vardır. Dövizden gelir elde etmenin artık gerçekleşmeyeceğine ilişkin inancın artması ve bunu yaparken de alternatif alanların oluşturulması.

İslami finans kurumları kanununun bir an önce geçmesi lazım. Türkiye Müslüman bir ülke. Türkiye’de birçok insan faiz enstrümanından faydalanmak istemiyor.

Parasını da korumak istiyor. Nereye? Faize yatırmayınca iki alan kalıyor. Ya dövize ya altına bağlayacak ya da gayrimenkule."