• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Bakan ne demek istedi?

  08.11.2008 08:02
  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kendi bakanlığının denetimde polis ve jandarmadan daha hassas davrandığını savundu.
  Bakan ne demek istedi?
  Bakan ne demek istedi? Bakan ne demek istedi? Bakan ne demek istedi?

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kendi bakanlığının denetimde polis ve jandarmadan daha hassas davrandığını savunarak, "Polis ve jandarma 5.3 milyon YTL ceza kesmiş, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü 50 milyon YTL. Bu size bir şeyi herhalde ifade ediyor" dedi.

  ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, petrol fiyatlarının dünyada düşerken Türkiye"de sabit kalmasını eleştirerek, "Rekabet Kurumu petrol fiyatlarında haksız kazanç olduğunu, serbest piyasa şartlarının işlemediğini tespit etti. Çok yakında petrol dağıtıcı firmalara çok ciddi ceza gelirse şaşırmayın" dedi.

  Ceza karşılaştırması

  Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Geleneksel Esnaf toplantısı"nda konuşan Yıldırım, belge denetiminde polis ve jandarmadan daha hassas davrandıklarını belirterek polis ve jandarma 5.3 milyon YTL ceza keserken, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü"nün 50 milyon YTL ceza kestiğine dikkat çekti. Yıldırım, "O kadar sınırlı organizasyona rağmen polis ve jandarmaya göre bizim elemanlarımızın usulsüzlük nedeni ile kestikleri ceza polis ve jandarmanın 10 katı. Bu size bir şeyi herhalde ifade ediyor" diye konuştu.

  Etik olmayan sonuç

  Yıldırım, petrol fiyatında son günlerde dünyada yaşanan krizde etik olmayan sonucu gördüklerini söyledi. Dünyada petrol fiyatları düşerken Türkiye"de düşmediğini belirten Yıldırım, şunları söyledi: "Bu da bizim üzerinde durmamız gereken ayrı bir sorun. Varili 140 dolar iken Türkiye"de 3.4 YTL. 70 dolarken de 3 YTL. Halbuki yarısı olması lazım. Niye olmuyor? Bu da bizim yine üzerinde durmamız gereken bir konu. Eğer bu serbest piyasa ise, aynı şekilde anında olması lazım."

  Takipçisi olacağız

  Yıldırık, Rekabet Kurumu"nun petrol fiyatlarında haksız kazanç bulunduğu sonucuna vardığını savunarak, şunları dile getirdi: "Rekabet Kurumu, petrol fiyatlarında haksız kazanç olduğunu, serbest piyasa şartlarının işlemediğini tespit etti. Çok yakında petrol dağıtıcı firmalara çok ciddi ceza gelirse şaşırmayın. Bir kural varsa, bu kural herkese uygulanır. Herkesin bunun gereğini yerine getirmesi lazım. Herkes uyanıklık yapmaya kalkarsa, konjonktürden faydalanmaya kalkarsa bu sefer dürüst çalışan insanlara sektöre haksızlık yapılmış olur. Mağduriyetler olur. Bunun da takipçisi olacağız."

  Pompadan ham petrol satsak bile fiyatı yüzde 30 etkiler

  PETROL Sanayi Derneği (PETDER) Genel Sekreteri Dr. Erol Metin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım"ın akaryakıt fiyatlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamadan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, akaryakıt pompa fiyatlarının oluşmasında birçok etkenin bulunduğunu söyledi. Pompa fiyatının oluşmasında ham petrol fiyatının yüzde 25-30 etkisi bulunduğuna dikkat çeken Metin, şöyle konuştu: "Pompadan ham petrol bile satsak etkisi yüzde 30 olur. Pompa fiyatının oluşmasında 4 temel etken söz konusu. Öncelikle akaryakıt nihai bir ürün iken ham petrol değil. İkincisi, pompa fiyatının önemli bir bölümünü vergiler oluşturuyor. Benzinde maktu olarak alınan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) toplamı pompa fiyatanın yüzde 64"ünü buluyor. Motorin de ise bu oran yüzde 51"e ulaşıyor. Üçüncü etken ise döviz kurları. Son dönemde döviz kurları yülselmiştir. Ham petrolün varili 100 dolar iken dolar-YTL paritesi 1.2 seviyesindeydi. Şimdi varil fiyatı 50 dolara düştü ancak kur 1.7"leri gördü. Dolayısıyla, YTL"nin değer kaybı veya doların değerlenmesi de pompa fiyatını etkiliyor. Çünkü pompada fiyat YTL. Dördüncü etken ise rafinaj, lojistik, dağıtım ve depolama gibi sabit giderlerden oluşuyor. Bu giderler de pompa fiyatına yansıyor."

  Rekabet Kurulu şikayeti işleme bile koymadı

  TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Petrol Meclis Başkanı Canan Ediboğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım"ın "Rekabet Kurumu petrol fiyatlarında haksız kazanç olduğunu, serbest piyasa şartlarının işlemediğini tespit etti. Çok yakında petrol dağıtıcı firmalara çok ciddi ceza gelirse şaşırmayın "şeklindeki sözlerini üzelerek karşıladıklarını söyledi. Ediboğlu, Rekabet Kurulu"nun haksız rekabete ilişkin şikayetle ilgili raporunu okuduğunu belirterek, "Kurul, hazırladığı raporda, haksiz rekabete ilişkin şikayeti işlem yapacak nitelikte bulmadığını belirtiyor.Dolayısıyla, Sayın Bakan"ın belirttiği gibi bir akaryakıt şirketlerine bir ceza verilmesi söz konusu değil" diye konuştu. (Hürriyet)

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim