Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Aksaray'da Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişçi, Türkiye'nin artık küresel ve uluslararası bir oyuncu konumuna geldiğini belirterek, Türkiye’nin tahıl koridoruna yaptığı moderatörlüğe dikkat çekti.

 

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Aksaray'da Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısına katıldı. Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Kirişci, üreticilere yönelik bakanlığın çalışmalarından bahsederken, Türkiye’nin tahıl koridoruna yaptığı moderatörlüğün önemini anlattı.

Pandemi ve sonrasındaki savaş krizlerinde Türkiye’nin gıda sorunu yaşamadığını belirten Bakan Kirişci, “Malumlarınız olduğu üzere Türkiye’de ve dünyada eş zamanlı olarak önce pandemi ve daha sonra da Rusya-Ukrayna savaşı vardı. Bu arada iklim ile ilgili yaşanılan bir takım problemler ve zorluklar nedeniyle tarım ve tarıma bağlı olarak da gıda önem arz eder ve öne çıkar hale geldi. Artık milli güvenlik meselesi haline geldi, gıda konusu ve bu milli güvenlik meselesi olduğunu o kendi kendine tırnak içerisinde yettiğini zannettiğimiz ülkelerin gıda milliyetçiliğine işi çevirdiklerini gördük. Bundan kaynaklı olarak da bir panik havası oluştu. Rusya-Ukrayna savaşı adeta bunun tuzu biberi oldu. Pandemi sürecinde bozulan gerek üretim ve üretimi sağlayacak tedarik zincirinde ciddi kırılmalar oldu. O dönemde kendi sağlığını önceleyen dışımızdaki ülkelerin üreticileri tarlaya, bağ bahçeye, ahıra, ağıla, kümese gitmezken bizim eli öpülesi üreticilerimiz hiçbir imtina etmeden kendilerini her zaman olduğu gibi bu adadıkları coğrafyaya ve aziz milletimize üretme ve ürün yetiştirme konusunda feda ettiler. Bir ürünün kıtlığı yaşanmadı. Provokatif amaçlı maksadı farklı olan bir takım girişimler oldu. Ama onlara ilişkin de anında almış olduğunuz aksiyonlarla bunlar da geri çevrildi, püskürtülmüş oldu. Daha doğrusu alın terinin ve alın teri döken çiftçimizin ne kadar büyük bir iş yaptıklarını söylememiz mümkündür. Diğer taraftan 2002 yılında tabii toplam 36 milyar dolarlık ihracat vardı. Onun o gün için yüzde 10’una tekabül eder, 3,7 milyar dolar gibi bir ihracatımız vardı. Ama bugün artık 27-30 milyarlara doğru ihracatımız var" dedi.