Tarım ve Orman Bakanı Kirişci “Su ürünleri alanında 20 yıllık sürede 1.4 milyar dolarlık su ürünleri ihracını yapan bir ülke konumunda. 200 milyon dolarlık da ithalatımız var” dedi.

Kasapoğlu: Yurtlara yerleştirmede bir rekoru gerçekleştirdik Kasapoğlu: Yurtlara yerleştirmede bir rekoru gerçekleştirdik
Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Gelecekte Diyarbakır’ın Tarımsal Perspektifi Çalıştayı’nın kapanış programına katıldı. Bakan Kirişçi, “Su ürünleri alanında 20 yıllık sürede 1.4 milyar dolarlık su ürünleri ihracını yapan bir ülke konumunda. 200 milyon dolarlık da ithalatımız var. 1.2 milyar dolarlık net dış ticaret fazlamız var” dedi.

Dicle Üniversitesi Konferans Salonu’nda çiftçiler ve çalıştayın paydaşlarıyla bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, tarım sigortaları olduğunu hatırlatarak, çiftçilerin onun içeriğine şu poliçe de dahil edilsin, bu risk de burada yer alsın diye her geçen gün talep ettiğini ve taleplerin arttığını söyledi. Kendilerinin bundan mutlu olduğunu belirten Bakan Kirişçi, “Biz, bundan mutlu oluyoruz. Medeni üreticiler dünyanın dört bir yanında hem bu tarım sigortasını takip etmişler; ama bunu uygulayabilen ve bunda başarı olabilen nadir ülkeler olmuş. O ülkelerin en tepesinde şu anda gelmiş durumdayız. Yaklaşık 11,5 milyar liralık böyle bir süreçte, 2006’da başladığı için söylüyorum bu 16 yıllık periyotta bu konuyla ilgili önemli destekler ve poliçeler içerisinde verilebilmiştir. Bir diğer konu bu ülke tohum ithal eden ve ithal tohumlarla üretimini yapan bir ülkeydi. Üreten ve tohum geliştirmek isteyen AR-GE yapan kardeşlerimizi akıl terlerini ödüllendiremiyorduk. Hatta bunların elinden alıyorduk. Bu çerçevede kendimize olan yeterliliğimiz yüzde 31’lerden yüzde 94’lere çıktı” dedi.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE TURİST SAYISI 52 MİLYONA KADAR ÇIKTI”