• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Bakan Günay Aydın'da

  13.08.2009 11:13
  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti hükümetinin "Kürt" açılımındaki ana hedefinin gelişmiş ve daha mutlu bir Türkiye olduğunu söyledi.
  Bakan Günay Aydında
  Bakan Günay Aydın'da Bakan Günay Aydın'da Bakan Günay Aydın'da

  İnceleme, açılış ve toplantılara katılmak üzere Aydın'a gelen Bakan Günay, gazetecilerin hükümetin Kürt Açılımı ile ilgili sorularını cevapladı.
  Konunun özünün sadece demokrasi olduğuna işaret eden Günay, şöyle konuştu: "Gerçekten gelişmiş demokratik ülkelerde, batı demokrasilerinde ne oluyorsa; çoğulcu, katılımcı, insanları etnik kökenlerine göre ayırmayan, insanları ana dillerine göre ayırmayan, insanları yüreklerindeki, bilinçlerindeki inançlara göre ayırmayan, yurttaş olmaktan kaynaklanan eşit hakların herkes tarafından kullanılmasını arzu eden başka da örneklerini gördüğümüz bir demokrasi anlayışıdır."

  TÜRKİYE'NİN BİRLİĞİNİ VE GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ
  Türkiye'de demokrasinin var olduğunu ancak bazı eksikliklerin bulunduğunu savunan Günay, şunları söyledi: "Bu demokrasi 1982'ye gelirken o Anayasa ile örselenmiş, ondan önceki dönemlerde defalarca darbelere maruz kalmış, yurttaşlar arasında inanç ayırımları ya da etnik köken ayrımlarını bir dönem neredeyse yazılı metinlere girmiş, büyük eksikleri olan ve oldukça sakatlanmış bir demokrasi anlayışıydı. Şimdi biz bunu gerçekten katılımcı, çağdaş, çoğulcu, yurttaşlık temelleri üzerine gelişen ve hangi
  kökenden gelirse gelsin her yurttaşımızın eşit haklara sahip olmasını arzu eden ama bu arada Türkiye'nin birliği, bütünlüğü, dayanışması ve gelişmesi üzerine de özenle titreyen bir anlayışı gerçekleştirmeye çalışıyoruz."

  KLASİK MUHALEFET ANLAYIŞINDAN KİMSE FAYDA GÖRMEDİ
  Bakan Günay, her konuda olduğu gibi bu konuda da muhalefetin klasik muhalefet tavrını sürdürdüğünü iddia etti.
  Yapıcı bir muhalefet tavrı gerektiğini anlatan
  Bakan Günay, şöyle konuştu: "Anlayışlı, kendisini de geliştiren, eleştiren ama yapıcı bir muhalefet tarzına ihtiyacımız var. Bunun muhalefete de faydası olur, ülkeye de faydası olur. Ama bildiğimiz klasik her şeye itiraz eden muhalefet tavrının bir sonuç almadığını kaç seçimdir herkes yaşayıp görüyor."

  KİMSE GÖZYAŞI DÖKMESİN İSTİYORMUŞLAR
  Türkiye'nin kaynaklarını çatışma için değil gelişme için kullanmasına ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Günay, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin barışa ihtiyacı var. Geride bıraktığımız 25 yılı hepimiz hatırlıyoruz, acılarla dolu. Aydın'daki anneler ile Batman'daki anneler, Hakkari'deki annelerle Hatay'daki anneler, İstanbul'daki anneler ile Van'daki anneler çeşitli nedenlerle ağlıyor. Biz istiyoruz ki Türkiye Cumhuriyetinde kimse artık bu çatışma ve bu kavgadan ötürü gözyaşı dökmesin.
  Kaynaklarımız silahlanmaya, silahlanmanın yarattığı sorunları aşmaya değil; yatırıma, istihdama, üretime, verime ayrılabilsin ve Türkiye topyekun gelişebilsin ve kalkınabilsin."

  TÜRKİYE TURİZMDE DÜNYADA İLK 5'E GİRER
  Günay, mevcut sorunların çözümü halinde şu an iyi bir noktada bulunan Türkiye ekonomisinin daha üst seviyelere taşınabileceğine inancının tam olduğunu beyan etti.
  Türkiye'nin şu an dünyanın en büyük 16'ıncı veya 17'inci en büyük ekonomisi olduğunu anlatan
  Günay, konuşmasını şöyle tamamladı:
  "Bunu yaparsak Türkiye ilk 10'a girer. Biz turizmde ilk 10'un içerisindeyiz, 7'ye girdik geçen yıl; turizmde ilk 5'e gireriz. Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına gireriz. Çocuklarımız daha fazla iş bulurlar. Çocuklarımızın daha fazla iş bulduğu bir Türkiye, hepimizin daha çok sevinç içinde mutluluk içinde yaşadığı bir Türkiye'dir. Konunun özü demokrasi. Bugün gerçekten gelişmiş demokrasi ülkelerinde ne oluyorsa; demokrasi o ülkeleri yıkmıyor, parçalatmıyor, o ülkeleri geriye götürmüyor. Biz de de bu olsun istiyoruz, hepsi bu."

  BAKAN GÜNAY'DAN TÜRK TURİZMİNE ÖVGÜ
  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin geride bıraktığı 20-25 yıl içerisinde bir yandan terörle mücadele ederken turist sayısını da 1 milyondan 25-26 milyona çıkardığını belirtti. Günay, birlik içinde yolumuza devam edersek, edebilirsek Türkiye'nin bugün yaşadığımızdan daha güzel günleri yakın bir gelecekte yakalayacağını söyledi.
  Aydın Kültür Merkezi'nin açılışında Türkiye turizmini değerlendiren Ertuğrul Günay, turizm potansiyelinin daha da geliştirilmesi için Türkiye'de demokrasinin kalıcı ve sürekli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
  Türkiye'de demokrasinin gelişerek ve güçlenerek devam etmesi gerektiğini savunan Günay, Türkiye'nin gelen turist sayısı ve elde ettiği gelir bakımından dünyada 7'inci sırada bulunduğuna işaret ederek daha önceki yıllarda 10'uncu sırada olan Türkiye'nin geçen yıl bu başarıyı yakaladığını bildirdi.
  Dünyayı etkisi altına alan ekonomik krize rağmen Türkiye'nin turizmde konumunu koruduğunu belirten Günay, şunları söyledi: "Şu an durumumuzu yükseltmeye çalışıyoruz. Göstergeler bu yönde. Bu önemli bir başarı. Dikkat edelim Türkiye bu önemli başarıyı çok kritik bir dönemde, çok önemli başka sorunlarla baş ederek elde etti, gerçekleştirdi ve sürdürüyor. Türkiye geride bıraktığı 20-25 yıl içerisinde turist sayısını 1 milyondan 25-26 milyona çıkarırken, bir yandan da terörle mücadele etti. Bir yandan
  gelişme için çaba harcanırken; bir yandan da kaynaklarımız, imkanlarımız, çocuklarımız, canlarımız, göz yaşlarımız terörle mücadeleye aktı gitti."
  Türkiye'nin terörle mücadele ederken yurt genelindeki kültür turlarından fedakarlık ettiğinden söz eden Bakan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin doğu ve güney doğusundaki kültür turlarından fedakarlık ederken, batı ve güney bölgesinde önemli bir turizm hamlesini başardı. Şimdi biz bu terör belasını tümüyle ortadan kaldırarak, ülkemizde barışı sürekli hale getirip, ülkemizde kardeşliği sürekli hale getirip, ülkemizde demokrasiyi sürekli hale getirip, herkesin kendisini özgürce, Türkiye'nin
  birliği ve bütünlüğü içerisinde aynı vatana kıskançlıkla sahip çıkarak, aynı bayrağa kıskançlıkla sahip çıkarak ama kendisini özgürce ifade edebildiği bir Türkiye oluşturmaya çalışıyoruz."
  Türkiye'nin kaynaklarını, gelişmeye ve istihdamı artırmaya yönelik değerlendirmesi gerektiğini belirten Günay, şöyle konuştu: "Kaynaklarımızı bir terörle mücadeleye, kaynaklarımızı biz bu acılara, bu sıkıntılara sarf etmek yerine istihdama, yatırma, üretime, tarihimize sahip çıkmaya, ören yerlerimize sahip çıkmaya, müzelerimize sahip çıkmaya, bunların sayısını ve niteliğini artırmaya seferber edersek; düşünün ki Türkiye ne kadar kendisini katlayabilir. Terörle mücadele ederken, 25 yıl içerisinde buraya
  gelmiş olan Türkiye; belki eğer bu sorunları geride bırakıp demokrasiyi, kardeşliği, dostluğu, esenliği ve birliği iyice egemen kıldığı zaman belki dünya ekonomisinin şu an 17'inci büyük ekonomisi iken ilk 10'una girmeyi başarabilir." Bir yandan da bunu yapmaya çalıştıklarını anlatan Günay, sözlerini şöyle tamamladı. "İnanıyorum ki, barış içerisinde, birlik içinde, bütünlük içinde ve demokrasi içinde yolumuza devam edersek, edebilirsek; Türkiye bugün yaşadığımızdan daha güzel günleri yakın bir gelecekte
  yaşamaya ve sürekli kılmaya hak kazanacaktır. Ve bunu mutlaka başaracaktır."

  AYDIN KÜLTÜR MERKEZİ"NDE MUTLU SON
  2002 yılında görkemli bir törende temeli atılan, yasal sorunlar ve çeşitli sorunlarla ancak 7 yıl gibi uzun bir sürede tamamlanan Aydın Kültür Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından hizmete açıldı.
  Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç"ın katkılarıyla yeniden başlanılan ve kısa sürede tamamlanan Aydın Kültür Merkezi"nin açılışına Bakan Günay ile birlikte Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Aydın milletvekilleri Mehmet Erdem ve Recep Taner, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Akan Evren, İl Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur ve TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.
  Açılışta konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, 2002 yılında temeli atılan ve çeşitli nedenlerle bir türlü tamamlanamayan ilimiz için önemli bu projenin tamamlanmış olması nedeniyle büyük bir mutluluk yaşadığını söyledi. Vali Coş, Aydın Kültür Merkezi"nin tamamlanmasında emeği geçen başta Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile diğer tüm kişilere teşekkür etti.
  Aydın'ın Türkiye"de turizm açısından önemli illerin başında geldiğini, bu kapsamda Didim ve Kuşadası ilçelerinin üzerinde çalıştıkları önemli kültür merkezlerinden olduğuna işaret eden Bakan Ertuğrul Günay, “Aydın"ın tarımda olduğu kadar turizmde, turizmde olduğu kadar kültürde çok önemli hazineleri barındıran, önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan ve bunun izlerini Osmanlı, Suçluklu, Roma ve daha eski dönelerdeki izleri önemli bir kent. Türkiye bir turizmi Anadolu satına yaygınlaştırmaya, turizmin bereketi ve istihdam kapasitesinden bütün insanlarımızın ve daha çok insanımızın yararlanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Turizmin hızla gelişeceği, sadece deniz boyutuyla değil kültür boyutuyla da, inanç turizmi boyutuyla da yeni gelişme alanları bulabileceği önemli vatan parçalarından birisi Aydın. Bunun bilinci içerisinde Aydın"a önem vererek yaklaşıyoruz” dedi.
  Aydın"ın Türkiye"de turizm açısından önemli illerin başında geldiğini kaydeden Bakan Günay, bu kapsamda Aydın"da önemli projelerin yürütüldüğüne işaret etti. Önceki yıl incelediği Aydın Kültür Merkezi"nin kısa sürede tamamlandığını açıklayan Günay, “önceki ziyaretimde gördüğüm yarler arasında olan Aydın Müzesi içinde bakanlığımızdan ödenek çıkarıldı ve İl Özel İdaresine aktarılıyor. İnşallah gelecek sene geldiğim müzenin de açılışını gerçekleştireceğiz. Bunun yanında Tralleis Antik Kenti"nde ve diğer ören yerlerimizde de çalışmalarımız devam ediyor. Aydın'da bulunan Afrodisias Antik Kenti, dünya kültür miras alanı sayılmasını önerdik. Afrodisias"ın geçici kültür mirasları listesinde yer alması sağlandı. Şuan dünya kültür miras alanları kapsamında Türkiye"de 18 yer bulunuyor. Afrodisias, iyi bir çalışmayla dünya kültür miras alanları kapsamında kalıcı olabileceğine inanıyorum. Bunu gerçekleştirmek için büyük çabamızı harcıyoruz. Bununda birlikte Aydın'ın deniz, kültür, tarih turizmi potansiyelini geliştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

  HİDAYET SAYININ İSMİ KÜLTÜR MERKEZİNDE YAŞAYACAK
  Açılışı yapılan Aydın Kültür Merkezi hakkında da bilgiler veren Bakan Günay, “Kültür Merkezi"ndeki büyük salonu Aydın"ın yetiştirdiği önemli simalardan olan, tiyatro ve edebiyat alanında önemli eserler bırakmış Dr. Hidayet Sayın"ın simini vermeyi kararlaştırdık. Kendisi önemli bir yazarımız, önemli bir bilim ve düşünce insanımız onun ismini de böylece sürekli olarak yaşatmış olacağız. Zaten bu binanın kullanımı konusunda da Vali Bey"in ve Belediye Başkanının katkı yapması gerekir. Bunlar büyük yapılar. Bunlar 1990"lı ve 2000"li yılların abartlı projeleri. Şimdi daha mütevazı, daha fonksiyonel, daha kullanışlı ve daha kolay yapılabilir bir proje hazırlığı yaptırıyorum .bu yapıların sürekli canlı ve nitelikli kalabilmesi için yerel işbirliklerine ihtiyacımız var. Ankara"dan takip edilmesindense yerel yönetimlerinde sahip çıkması gereken yapılar”

  AYDINLILARIN 09.09.09 MERAKI
  Aydın Belediyesi öncülüğünde 9 Eylül tarihinde kutlanması planlanan “Aydın 09.09.09” etkinliği ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruyu cevaplandıran Bakan Günay, şunları söyledi: “Bu iyi bir seçim Eylül ayı 9, aydın"ın plakası 9 ve 2009. Aydın"ın tanıtımı için hoş bir çağrışım yapacak olan bir tarih. Bunun için elbette hepimiz elimizden geldiği kadar destek veririz. Hatta Başaran Bey buraya bir tur bile düzenleyebilir. Benden de sanatçı desteği isteniyor. Birlikte güzel bir çalışma yaparız”
  Yapılan konuşmaların ardından Aydın Kültür Merkezi"nin açılışı Bakan Günay ve protokol üyeleri tarafından yapıldı. Açılışın ardından kültür merkezini gezen Bakan Günay, yetkililerden bilgiler aldı.

  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim